W najbliższa niedzielę prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki będzie przebywać z wizytą we Frankfurcie nad Odrą. W tym dniu w południe zabrzmią kościelne dzwony, wzywając mieszkańców obu przygranicznych miast do wsparcia odbudowy zniszczonej po pożarze wieży XIII wiecznego kościoła, w którym każdego roku odprawiane są nabożeństwa ekumeniczne z udziałem przedstawicieli Kościoła niemieckiego. Także co roku na spotkanie opłatkowe do parafii katedralnej, na zaproszenie Klubu Inteligencji Katolickiej przybywają przedstawiciele Europejskiego Centrum Ekonomicznego z Frankfurtu.
Od momentu ugaszenia pożaru, czyli 2 lipca trwają zbiórki pieniędzy na odbudowanie katedry. Z gorzowskim kościołem solidaryzują się kościoły w Polsce i za granicą. Pieniądze przekazują osoby indywidualne oraz instytucje i stowarzyszenia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
O udział w zbiórce pieniędzy na scenie przed frankfurckim ratuszem, który stoi w pobliżu kościoła mariackiego, zaapelują burmistrzowie Frankfurtu i Słubic Martin Wilke i Słubic Tomasz Ciszewicz oraz duchowni z kościołów po obu stronach Odry. Uroczystość odbędzie się w trakcie Miejskiego Święta Hanzy - największej w regionie imprezy plenerowej, organizowanej wspólnie przez Słubice i Frankfurt. W swoim głównym założeniu nawiązuje do średniowiecznych, hanzeatyckich korzeni Frankfurtu, który był ważnym ośrodkiem handlowym. Już dzisiaj uroczystego otwarcia imprezy dokonają włodarze obu miast.
Kościół Mariacki - St. Marien Kirche to najstarszy murowany budynek we Frankfurcie nad Odrą. Jego dzwony można usłyszeć tylko w wyjątkowych momentach. Frankfurt nad Odrą jest miastem partnerskim Gorzowa Wielkopolskiego.
Katedra gorzowska znajduje się w centrum miasta, jest symbolem Gorzowa Wielkopolskiego. Nie uległa zniszczeniom podczas działań wojennych, natomiast zniszczona została wieża podczas tegorocznego pożaru. W związku z tym konieczne było usunięcie iglicy i kopuły, w której znajdowała się kapsuła czasu. Dziś została komisyjnie otwarta. Znalazły się w niej dokumenty, odpisy, monety i banknoty umieszczone dla potomnych przez ówczesne władze Landsberga – tak nazywał się Gorzowów Wielkopolski do 1945 roku.