Kard. Meisner był „odważnym bojownikiem”, będącym zawsze gotowym do publicznej dyskusji. Jego doświadczenia z byłej NRD ukształtowały go na niezłomnego bojownika w sprawach wiary.
„Zmarły swoim oddaniem i ofiarnością wywarł wielki wpływ na Kościół katolicki w podzielonych Niemczech” - podkreślił kard. Marx przypominając czas posługi kard. Meisnera jako biskupa pomocniczego w Erfurcie, biskupa Berlina i przewodniczącego Berlińskiej Konferencji Biskupów. Swoim talentem oratorskim potrafił wiele osiągnąć, jednak w czasach swojej posługi w NRD zawsze zachowywał dystans do rządzących, bo najważniejszą dla niego była wolność wiary”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przewodniczący episkopatu Niemiec przypomniał też działalność kard. Meisnera jako przewodniczącego komisji liturgicznej w episkopacie Niemiec, działalność w podkomisji ds. Europy Wschodniej i Środkowej oraz jego zaangażowanie w dziele pomocy katolików niemieckich „Renovabis”. Niezapomnianym pozostanie też jego wkład w przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży 2005 w Kolonii oraz wizyty papieża Benedykta XVI. „To święto wiary oddziałuje w Kościele Niemiec po dzień dzisiejszy” - stwierdził kard. Marx.
Archidiecezja Kolonia przygotowała w Internecie księgę kondolencyjną. Wśród pierwszych osób, które się tam wpisały, są też biskupi. „Wielkie, serdeczne podziękowanie za Twoje wielkoduszne dzieła pomocy, Drogi Kardynale Meisner. Bóg Co zapłać!” - napisał jako jeden z pierwszych bp Berislav Grgic z Tromsö w Norwegii.
Z kolei bp Wolfgang Ipolt z Görlitz napisał: „Nasza mała diecezja wiele zawdzięcza zmarłemu Kardynałowi. Jako urodzony Ślązak czuł się przez całe życie związany z naszym regionem”.