Polska Sekcja Wystawy uczciła Święto Stolicy gospodarzy organizując akcję sadzenia drzew na terenie nowo powstającego ogrodu botanicznego w Astanie. W miejscu gdzie posadzono 240 sadzonek polskich drzew (jarzębin, dębów, lip i jabłoni) stanęła tablica upamiętniająca to wydarzenie. Wzięli w nim udział władze miasta Astany, władze NK Astana – organizatora Międzynarodowej Wystawy EXPO oraz ponad 80 Komisarzy i pracowników Sekcji Narodowych Astana EXPO. Stronę polską reprezentowali m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek, Zastępca Prezesa PARP Nina Dobrzyńska, prof. Lech Płotkowski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz delegacja Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
Minister Sławomir Mazurek podkreślił, że zalesianie Kazachstanu, a zwłaszcza stolicy, jest ważne nie tylko z perspektywy polityki miejskiej, ale jest to również istotny element światowej polityki klimatycznej. Przekonywał o niezbędnej roli drzew w przestrzeni miejskiej oraz znaczeniu lasów w zmniejszeniu dwutlenku węgla w atmosferze. – Mam nadzieję, że posadzone dzisiaj przez nas drzewa będą cieszyć oko i będą trwałą pamiątką naszej współpracy i przyjaźni – mówił. – Dziękuję polskim Lasom Państwowym, które są kluczową organizacją w zakresie bezpieczeństwa ekologicznego państwa. Cieszę się, że to bezpieczeństwo ekologiczne roztaczają tutaj i pokazują dobre praktyki – dodał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– To dla nas ogromny zaszczyt, że drzewa, które rosły na polskiej ziemi, będą teraz służyły jako ozdoba stolicy Kazachstanu i staną się pamiątką naszej przyjaźni i naszej wspólnej miłości do lasów – podkreślała wiceprezes PARP Nina Dobrzyńska. Jej zdaniem staną się również pomnikiem wyjątkowego wydarzenia, jakim jest Astana Expo 2017 r. – Idea, która mówi o współpracy między narodami, o szukaniu tego co wspólne, legła u podstaw organizacji wystaw międzynarodowych – zaznaczała.
Polski Dzień Lasu w Astanie został zorganizowany dzięki ścisłej współpracy polskich i kazachskich instytucji – Ministerstwa Środowiska, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, organizatora EXPO – NK Astany, Urzędu Miasta Astany oraz Departamentu Zieleni Miejskiej w Astanie. Międzynarodowa Wystawa potrwa do 10 września. Bierze w niej udział ponad 100 krajów, a tematem przewodnim jest energia przyszłości, tj. rozwój energetyki zgodny z zasadami ekologii.
Polski pawilon obejmuje ok. 1000 m2 zlokalizowanych na dwóch poziomach. Dwukondygnacyjna ekspozycja na parterze podzielona jest na strefy: Technologie, Las, Odpoczynek i Regiony. W wystawie zastosowano interaktywne multimedia, za pomocą których zaprezentowano m.in. zasady zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, bogactwo przyrodnicze polskich lasów oraz ich rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla, czyste technologie węglowe, nowoczesne technologie wydobywcze, technologie związane z biomasą i wytwarzaniem energii z odpadów. Zwiedzający będą mieli także możliwość poznać przykłady rewitalizacji terenów poprzemysłowych, które wykorzystywane są w kulturze i turystyce. Na piętrze znajdują się pomieszczenia konferencyjne i biurowe oraz polska restauracja promująca Łódź, które jest jednym z z trzech kandydatów w wyborach organizatora kolejnej międzynarodowej wystawy w 2022 roku.
Głównym celem polskiej obecności na EXPO jest wzmocnienie kontaktów gospodarczych pomiędzy Polską a Kazachstanem (w którym mieszka liczna diaspora naszych rodaków) oraz całym rejonem Azji Centralnej. Jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z promocją Polski jest organizacja Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego 6 września 2017 r. z udziałem najważniejszych przedstawicieli władz państwowych oraz przedsiębiorców obu państw.