Najnowszą akcję społecznościową na Facebooku i Twitterze zaprezentował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Za pośrednictwem hashtaga #PolskaPielgrzymuje można podzielić się z uczestnikami Twittera zdjęciami i filmami z pielgrzymiego szlaku. Relacje zamieszczać można także na powstałym właśnie facebookowym funpage'u "PolskaPielgrzymuje".
Sekretarz Generalny KEP bp Artur Miziński zwrócił uwagę, że nowa akcja Biura Prasowego KEP jest nie tylko okazją do dzielenia się swoimi wrażeniami i napotkanymi w drodze wydarzeniami, ale jest również doskonałym narzędziem dla wszystkich tych, którzy pielgrzymują duchowo. - Głęboko wierzę, że to nowe dzieło jeszcze bardziej zjednoczy nas w wymiarze duchowego pielgrzymowania i pozwoli włączać się poprzez modlitwę i ofiarę w trud pielgrzymowania - powiedział bp Miziński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak zapowiedział ks. Rytel-Andrianik, akcja zakłada również możliwość przekazywania intencji, które trafią do pielgrzymów udających się do głównych polskich sanktuariów.
W natężonym okresie pielgrzymkowym również Katolicka Agencja Informacyjna uruchamia serwis specjalny Pielgrzymka.ekai.pl. Znajdą się w nim przygotowywane na bieżąco przez kilkudziesięciu korespondentów z całej Polski relacje z pielgrzymiego szlaku. Nowy serwis pojawi się w sieci już w piątek.
Reklama
W 2016 r. Jasną Górę odwiedziło w 2016 r. około 4,5 mln pielgrzymów, w tym ponad 120 tys. uczestników 246 pielgrzymek pieszych.
Zdaniem zastępcy kierownika Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej o. Dariusza Laskowskiego OSPPE, pielgrzymowanie, które dla uczestników pielgrzymki zawsze wiąże się z trudem wędrówki, w wymiarze duchowym współcześnie wygląda podobnie, jak kilkadziesiąt, czy kilkaset lat temu. - Diametralnie zmieniła się natomiast organizacja pielgrzymki. Począwszy od pozyskania odpowiednich pozwoleń, przez przegotowanie zaplecza sanitarnego, wyżywienia, czy noclegu. Kiedyś spało się w stodołach, dziś już ich nie ma. Pielgrzymi potrzebują natomiast dostępu do prądu, bo żyjemy w erze smartfonów, tabletów i innych urządzeń elektrycznych - stwierdził paulin.
Wielu pielgrzymów uczestniczyło także w pielgrzymkach stanowych. W ubiegłym roku do Pani Jasnogórskiej przybyło 233 ogólnopolskich pielgrzymek. Wśród nich najliczniejsze były pielgrzymki rodziny "Radia Maryja", Odnowy w Duchu świętym, Motocyklistów, Rolników, Anonimowych Alkoholików i Ludzi Pracy.
Częstochowskie sanktuarium licznie odwiedzali także uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, w tym pielgrzym nr 1 - papież Franciszek.
W minionym roku na Jasnej Górze kapłani odprawiali Eucharystię 75 822 razy. Wygłoszonych zostało blisko 7 tys. homilii, kazań i Apeli Jasnogórskich. Jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom prawie 36 godzin na spowiedź w konfesjonale, rozdano także ponad 2,7 mln komunikantów.