- Tegoroczna, 19. pielgrzymka wpisała się w przeżywanie wielu jubileuszy, w tym 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, ale także 25-lecia istnienia Stowarzyszenia – powiedziała Maria Chodkiewicz. Prezes SPSK przywołała ideę towarzyszącą powstaniu placówek. – Powstaliśmy 25 lat temu na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II ku nowej ewangelizacji. Świeccy katolicy założyli wtedy Stowarzyszenie, bo chcieli tę nową ewangelizację czynić przez edukację - przypomniała.
Jak zaznaczył dyrektor Katolickiego Gimznazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie Grzegorz Nawrocki, pielgrzymka Stowarzyszenia ma dwa wymiary: duchowy i integracyjny. „Mamy okazję zobaczyć, ilu nas jest i to też nas umacnia - dodał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Placówki oświatowe Stowarzyszenia postawiły sobie za główny cel, zgodnie z nauczaniem Jana Pawła II, troskę o integralny rozwój człowieka: nauczyciela i ucznia. Charyzmat Stowarzyszenia zawiera się w słowach „kształcimy, aby wychowywać”. Program formacyjny w katolickich szkołach obejmuje zarówno ucznia jak i nauczyciela, a także rodziców.
Reklama
Dla ponad 1,5 tys. nauczycieli organizowane są co roku rekolekcje wakacyjne. - Podejmujemy również działania wspólnotowe dla każdej szkoły, np. konkursy literackie o tematyce duchowej, konkursy plastyczne o tematyce duchowej, przeglądy teatrów” – wylicza Chodkiewicz i dodaje: "Czujemy się jedną wielką wspólnotą szkół i przedszkoli, obejmujemy 138 placówek w 18 polskich diecezjach".
O. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry zachęcał, szczególnie dzieci i młodzież, by w roku jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bozej „ukoronować Maryję nie złotymi koronami, ale diademem naszego życia, naszym myśleniem, mówieniem, nauką, dobrym postępowaniem. Chcemy, aby każdy z nas był takim diamentem w koronie Matki Bożej, i myślę że każdy uczeń, uczennica szkoły katolickiej jest taki diamentem” – mówił paulin.
Bp Marek Mendyk w homilii wskazał na przykład patronki szkolnictwa katolickiego w Polsce - Matki Bożej Jasnogórskiej, której główną cnotą jest pokora. - To ona zbliża nas do Boga i ludzi – przekonywał kaznodzieja i wyjaśnił, ze jednym z aspektów pokory jest umiejętność traktowania świata i nas samych ze spokojem, z humorem. - Na tym polega świętość; na pokorze i otwarciu na miłość Boga a nie na nieskazitelności moralnej, perfekcjonizmie duchowym czy doskonałości psychicznej - zaznaczył.
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich prowadzi największą liczbę szkół katolickich w Polsce, bo 138 placówek oświatowych, do których uczęszcza ponad 8 tys. uczniów. Stowarzyszenie współpracuje ze szkołami z zagranicy, m.in. z Anglii, Niemiec, Francji, Szwecji, Szkocji, USA, Irlandii. W 2000 r. otrzymało za swoją działalność prestiżową nagrodę Pro Publico Bono w konkursie na najlepszą inicjatywę obywatelską.
Ważną płaszczyzną w kształceniu w szkołach należących do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich jest wychowanie patriotyczne. Placówki Stowarzyszenia są miejscem animacji kulturalnej oraz ośrodkiem rozwoju i aktywności lokalnej dla środowisk, w których działają.