Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wziął udział 5 czerwca we Wrocławiu w uroczystej gali z okazji powołania 200 lat temu we Lwowie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Termin wydarzenia związany jest z zatwierdzeniem fundacji Józefa Maksymiliana Ossolińskiego (4 czerwca 1817 r.), przyjmowanym jako początek Ossolineum.
Na uroczystości w operze wrocławskiej obecny był m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, dyrektor Ossolineum prof. Adolf Juzwenko i kard. Henryk Gulbinowicz, który dzień wcześniej otrzymał w Ossolineum nagrodę im. Jana Nowaka Jeziorańskiego za zaangażowanie w walkę o wolność Polski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W swoim wystąpieniu Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej podkreślał, że Ossolineum stanowi jeden z najważniejszych fundamentów naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego. Zwrócił uwagę, że Ossolineum zostało założone w czasie, kiedy Polski nie było na mapach. – Przecież to było w czasie, kiedy Polska nie istniała na mapach, kiedy Polacy byli prześladowani pod zaborami, w czasie, kiedy obawiano się, czy przetrwamy jako naród, jako społeczeństwo. Dlatego postanowiono zebrać i ochronić to, co najważniejsze dla każdego narodu: jego dziedzictwo, jego historię, fundamenty jego wspólnotowej świadomości. Stworzono bibliotekę, muzeum, w którym mecenas i wielki znawca sztuki Henryk Lubomirski gromadził wspaniałe dzieła sztuki, rzeźby, malarstwo nie tylko polskie, ale ważne dla światowego dziedzictwa – zaznaczył Andrzej Duda.
Tomasz Lewandowski
Przypomniał także, że w Ossolineum ludzie wielkiego serca gromadzili przede wszystkim polską literaturę: te najstarsze rękopisy średniowieczne i te bardziej im współczesne. Dzięki temu do dzisiaj w tych zasobach mamy rękopisy Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza, Różewicza i wielu wielkich twórców polskiej literatury. – Robili to po to, aby nasze dziedzictwo było scalone, było jednością. Kiedy spojrzy się na 200 lat Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, to człowiek z pewnym zdumieniem uświadamia sobie, że to przecież 129 lat historii tej instytucji toczyło się we Lwowie i tylko, albo aż, 71 we Wrocławiu. A więcej niż połowę czasu Rzeczpospolitej nie było na mapie, bo była pod zaborami. Historia Ossolineum jest bardzo długa i mocno wryta w najtrudniejsze okresy naszej Ojczyzny – tłumaczył prezydent.
Reklama
Na koniec dziękował wszystkim, którzy tworzyli i tworzą tę instytucję. – Dziękuję wszystkim tym, którzy tworzyli Zakład Narodowy im. Ossolińskich i wszystkim tym, którzy się dla niego poświęcali. Dziękuję także za to dzieło odbudowy Ossolineum, które jest realizowane od lat 90. Dziękuję za porozumienia zawarte ze stroną ukraińską, a dzięki którym dzisiaj digitalizuje się zbiory, te we w Polsce i te które pozostały we Lwowie. Dziękuję Wrocławiowi za to, że to Ossolineum do siebie przyjął i je ratował w trudnym czasie. Wierzę w to głęboko, że ten Zakład Narodowy będzie obchodził nie tylko 200-lecie, ale swoje kolejne stulecia z pożytkiem dla Rzeczypospolitej i Polaków na całym świecie – zakończył przemówienie gość specjalny jubileuszowej gali.
Jubileuszową Galę w Operze Wrocławskiej uświetnił występ artystów Opery. W programie znalazły się fragmenty oper Moniuszki i Szymanowskiego oraz utwory Paderewskiego, Karłowicza, Dębskiego, Elgara i Kilara.
Prezydent Andrzej Duda gościł we Wrocławiu 5 czerwca już od południa. Pierwszym punktem jego wizyty w mieście był udział w Forum Biznesu i Nauki. Spotkanie w EIT+, należącym od niedawna do Narodowego Instytutu Technologicznego, zgromadziło naukowców, polityków i przedsiębiorców. Razem z prezydentem rozmawiali o perspektywach rozwoju innowacyjnej gospodarki.
Tomasz Lewandowski