O wynikach konkursu zadecydowała niezależna kapituła w której uczestniczyli m. in.: Piotr Gliński, Anna Kalinowska, Wojciech Gąsienica-Byrcyn, Mira Stanisławska-Meysztowicz, Andrzej Kassenberg, Ewa Smuk-Stratenwerth, Grzegorz Wiśniewski, Krzysztof Smolnicki, Bohdan Szymański i Andrzej Guła. Ich decyzję w sali Biblioteki Narodowej w Warszawie ogłosiła Grażyna Hodun z Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej a wręczyli ją obecni na sali przedstawiciele kapituły. Wcześniej laudację na cześć tegorocznego laureata wygłosiła Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego, ubiegłorocznego laureata nagrody.
O. Stanisław dziękując kapitule i wszystkim obecnym gościom zaprezentował publikacje REFA dotyczące Laudato si’ a jako swe przesłanie zacytował początek piątego rozdz. eko-encykliki, gdzie Franciszek pisze: „Próbowałem rozważyć aktualną sytuację ludzkości, obserwując zarówno deformacje w świecie, w którym żyjemy, jak i głęboko ludzkie przyczyny degradacji środowiska. Choć ta refleksja sama w sobie już wskazuje na konieczność zmiany kursu i sugeruje pewne działania, to obecnie spróbujemy nakreślić główne drogi dialogu, które pomogą nam uciec ze spirali autodestrukcji, w jakiej się pogrążamy.” (LS 163) I zachęcił do wejścia w owe „drogi dialogu” dla dobra wspólnego i polskiej przyrody.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Konkurs na Człowieka Roku Polskiej Ekologii to według organizatorów poszukiwanie autorytetu w dziedzinie ochrony środowiska zgłaszanego przez pozarządowe organizacje ekologiczne, instytucje oraz osoby prywatne, bo „Człowiek Roku 2016 to osoba, która w sposób ponadprzeciętny zasłużyła się w roku 2016 dla ochrony środowiska, nie bacząc na trud prac podjętych dla dobra wspólnego”. Konkurs ma służyć popularyzacji osób i działań szczególnie ważnych dla środowiska przyrodniczego w Polsce oraz prezentacji autorytetów w tej dziedzinie.
Oto krótki biogram laureata nagrody:
Stanisław Jaromi OFMConv, absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, promotorem jego magisterium z ochrony środowiska na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym KUL był prof. Stefan Kozłowski a promotorem doktoratu nauk humanistycznych w zakresie filozofii przyrody i nauk przyrodniczych na Wydziale Filozofii KUL był abp prof. Józef Życiński. Od lat zaangażowany w edukację ekologiczną, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka we franciszkańskim klasztorze w Radomsku.
Wydał m.in. Eco-book o Eko-Bogu (Kraków 2010) i ebook Ekologia (Wyd. Znak, Kraków 2016) razem z W. Hryniewiczem i J. Weinerem. Od prawie 30 lat popularyzuje ekologiczne przesłanie nauki społecznej Kościoła i franciszkańskie inspiracje w ekologii. W ostatnich miesiącach zaangażowany w promocję idei eko-encykliki Papieża Franciszka. Autor kilkunastu tekstów nt. różnych jej aspektów. Jest pomysłodawcą i współredaktorem wieloautorskiej monografii pt. Kościół i nauka w obliczu ekologicznych wyzwań. Źródła, inspiracje i konteksty encykliki Laudato si’ (WAM, Kraków 2016) oraz popularnej książeczki W trosce o nasz wspólny dom. Przewodnik po encyklice Laudato si’ Ojca Świętego Franciszka (Kraków – Warszawa 2016). Od 2010 prowadzi swój blog https:// ekai.pl/bio/ekoblog/
Z ostatnich publikacji o. Jaromiego polecamy wywiad z nim opublikowany w tygodniku „Niedziela” nr 23 z 4.06.2017 (http:// niedziela.pl/artykul/131189/nd/Byc-dobrym-opiekunem-Bozych-darow) oraz jego tekst w miesięczniku „W drodze” nr 5/2017 (http:// www.miesiecznik.wdrodze.pl/?mod=archiwumtekst&id=16298#.WTAiidykLIV)