Pierwszym punktem świętowania była Msza św. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Mszę św. koncelebrowali dyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn, ks. Piotr Potyrała oraz ks. Jan Szczupak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej i proboszcz parafii farnej w Rzeszowie.
Homilię wygłosił bp. Wątroba. W nawiązaniu do Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego metropolita rzeszowski powiedział: „Dzisiejsza uroczystość każe nam oderwać wzrok od ziemi, od ciasnego ziemskiego horyzontu i spojrzeć w niebo. A kto pierwszy nas uczył o niebie? To mamy mówiły nam o niebie, o Panu Bogu, o aniołach. Później duszpasterze i on – św. Jan Paweł II – największy z pasterzy, którego szczęście mieliśmy poznać - zaznaczył.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Duchowny przypomniał, że to właśnie papież-Polak troszczył się, by wierni nie przywiązywali się zbytnio do życia na ziemi, ale potrafili podnosić wzrok ku niebu. "Wszystko po to byśmy nie tracili z oczu perspektyw nieba, czyli wieczności i zbawienia. Całą swoją aktywność pasterską, aż do końca, do ostatniego tchnienia Jan Paweł II koncentrował na tym, by nas prowadzić do nieba" - podkreślił biskup.
Reklama
Po Mszy św. na scenie zbudowanej przed kościołem odbyła się prezentacja „Kremówki Papieskiej” oraz jej wykonawców i sponsorów. Wykonawcą „Papieskiej Kremówki” był Cech Rzemiosł Wielobranżowych, Izba Rzemieślnicza i Rzemieślnicy.
Podczas rozdawania kremówek uformował się orszak, na czele z Orkiestrą Szałamaistek i Zespołu Mażoretek „Incanto”, który przeszedł na rzeszowski Rynek, gdzie Caritas Diecezji Rzeszowskiej przygotowała obchody Dnia Matki i Dnia Dziecka pod hasłem „Bądźmy razem”.
Wydarzeniu towarzyszyły liczne gry i zabawy, z których skorzystało kilka tysięcy osób. Były koncerty muzyczne, występy taneczne, konkursy oraz przejażdżki bryczkami i motocyklami.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria, z której dochód przeznaczono na wsparcie potrzebujących dzieci. Festyn zakończył się o godz. 20.00 Apelem Jasnogórskim.
"Kremówka papieska" powstaje co roku w rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II, który w tym roku kończyłby 97 lat. Z biegiem lat kremówka jest o metr dłuższa. Upamiętnia ona również wizytę Jana Pawła II w Rzeszowie w 1991 roku i nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Rzeszowa.