W tym roku Konkurs był adresowany do uczniów z całego woj. śląskiego. Po wstępnych eliminacjach szkolnych do finału przystąpiło blisko 150 uczestników w trzech kategoriach wiekowych: szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Z uczestnikami konkursu przywitał się również fotograf papieski – Arturo Mari, który po tygodniowym pobycie w Polsce odlatywał w tym dniu do Rzymu.
Mottem konkursu były słowa Jana Pawła II: „Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”. Poziom przygotowania uczestników we wszystkich grupach był wysoki i świadczył, że nauczyciele i katecheci potrafią zainteresować swoich uczniów poezją Karola Wojtyły i nauczyć odczytywania jej treści, co z kolei stanowi klucz do dobrej artystycznej interpretacji. Warto podkreślić, że wielu uczniów przygotowało utwory długie np. obszerne fragmenty poszczególnych części „Tryptyku rzymskiego”. Mimo widocznej u niektórych uczestników tremy, większość występów otrzymała bardzo wysokie noty jurorów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uczestników oceniało jury w składzie: ks. Łukasz Dyktyński, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie – przewodniczący jury, dr Dorota Holajda z Akademii Jana Długosza w Częstochowie oraz red. Anna Wyszyńska z Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
Reklama
Wysoki poziom przygotowania oraz dojrzały sposób interpretacji zaprezentowany przez wielu uczestników sprawił, że wyłonienie zwycięzców było trudne. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli w kolejności zajętych miejsc: Piotr Orłowski z L.O. im. J. Słowackiego w Częstochowie, Hanna Nowakowska z L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie, Natalia Musiał z L.O. im. A. Mickiewicza w Częstochowie, wyróżnienie otrzymał Bartłomiej Urbańczyk z ZSZ im. Marii Grzegorzewskiej w Zawierciu.
Wśród uczniów gimnazjów pierwsze miejsce zajęła Martyna Kundzicz z Gimnazjum im. A. Osieckiej w Kamienicy Polskiej; drugie Zuzanna Rząp z Gimnazjum nr 1 w Będzinie; trzecie Kornel Ordowski z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kłobucku; wyróżnienie otrzymał Ernest Caban z Gimnazjum św. Józefa w Częstochowie. Natomiast w kategorii szkół podstawowych jury najwyżej oceniło występ Pawła Białka ze szkoły podstawowej im. św. Jana de La Salle w Częstochowie; następnie Kacpra Krakowiaka z PSP nr 49 w Częstochowie oraz Patrycji Olak z PSP nr 31, wyróżnienie otrzymała Katarzyna Glenc ze szkoły im. św. Jana de La Salle.
Dwie pierwsze nagrody dla uczniów, którzy zwyciężyli w kategoriach szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów, w postaci wyjazdów studyjnych do Brukseli, ufundowała posłanka do PE Jadwiga Wiśniewska, która osobiście wręczyła je zwycięzcom. – Zaproszenie mnie do patronatu nad tak pięknym i wartościowym konkursem to dla mnie zaszczyt i niezwykłe wyróżnienie, za które dziękuję – powiedziała Pani Poseł. – Cieszę się z jego idei, ponieważ obserwuję, jak szybko Parlament Europejski, jak Unia Europejska odchodzi od wartości chrześcijańskich, na których powstała.
Jadwiga Wiśniewska przypomniała również słowa św. Jana Pawła II: „Europa potrzebuje Polski”, a inicjatorom i organizatorom konkursu podziękowała słowami: – Zasialiście bogaty plon. Słowa św. Jana Pawła II pozostaną w sercach uczestników konkursu, będą dla nich drogowskazem w momentach zwątpienia i w chwilach trudnych wyrobów, będą wtedy wiedzieli, jaką drogą pójść.
Wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzania tegorocznego konkursu podziękował dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie Rafał Piotrowski. Finał konkursu ubogacił artystycznie muzyczny występ grupy uczennic tej szkoły pod kierunkiem Aleksandry Organa.