Reklama

Polska

Uroczystości św. Stanisława, głównego patrona Krakowa i Polski

Silna i wolna Polska musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności – mówił abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej na Skałce podczas Mszy św. dla uczczenia św. Stanisława, głównego patrona Krakowa i Polski. W uroczystościach na Skałce uczestniczyły tysiące wiernych z całej archidiecezji wraz z przedstawicielami Episkopatu Polski.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

św. Stanisław

Twiiter/episkopat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. poprzedziła procesja, która przy uroczystym biciu dzwonu Zygmuna przeszła ze Wzgórza Wawelskiego. Poprowadzili ją abp Stanisław Gądecki wraz z abp. Wiktorem Skworcem i bp. Arturem Mizińskim. Oprócz relikwii św. Stanisława wierni nieśli ze sobą także m.in. relikwie Krzyża Świętego, św. Jana Pawła II, św. Brata Alberta, św. Floriana, św. Faustyny, św. Kingi oraz figurę Matki Bożej Fatimskiej z sanktuarium na Krzeptówkach.

Wraz z wiernymi w procesji przeszli m.in. przedstawiciele Episkopatu Polski, prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz oraz nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Twiiter/episkopat

Reklama

Mszy św. na Skałce przewodniczył abp Marek Jędraszewski – po raz pierwszy jako metropolita krakowski, W homilii przywołał poemat Karola Wojtyły „Stanisław” i za jego autorem mówił o „glebie ludzkiej wolności” w Polsce. „Gleba ludzkiej wolności ma w sobie dramatyczną moc, że może i jest w stanie odrzucić i nie przyjąć imienia Chrystusa. Ta ciemna moc sprawiła, że Jezus został przez swój naród zdradzony i ukrzyżowany. W Jego losie odrzucenia i skazania na śmierć uczestniczyli chrześcijanie pierwszych wieków i dziś, w różnych miejscach współczesnego świata. Gleba ludzkiej wolności może jednak otworzyć się na imię Chrystusa, dostrzegając w Nim niezwykłą szansę wzbogacenia i dopełnienia” - mówił metropolita krakowski.

Podkreślał, że od samego początku dzieje narodu i państwa polskiego nierozerwalnie związały się z dziejami chrześcijaństwa i nie da się ich zrozumieć bez historii męczenników Kościoła. „Ich krew stała się błogosławionym zasiewem na glebie ludzkiej wolności” - dodał arcybiskup. Taką postacią był w dziejach Kościoła na ziemiach polskich św. Stanisław, który oddał swoje życie w obronie niezmiennych wartości i upominając się o życie swoich owiec. „To jest wzór dla kolejnych pokoleń Polaków: nieustraszenie stawać przeciwko tyranii, nawet własnego państwa. Posiekane ciało męczennika stało się symbolem podziału Polski i nadziei na jej zrośnięcie” - wskazał hierarcha.

Twiiter/episkopat

Abp Jędraszewski nawiązał do postaci kard. Stefana Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego, którego 150. rocznica urodzin obchodzona jest dzisiaj. Podkreślał, że czterdziestoletnia posługa Księcia Niezłomnego dla Kościoła w Krakowie i w Polsce, jego troska o potrzebujących i nieugięta postawa wobec zaborców, okupanta hitlerowskiego i władz komunistycznych stanowi do dziś aktualne przesłanie.

Reklama

„Potęgę naszą – pisał arcybiskup Sapieha– musimy budować na prawdzie, sprawiedliwości i moralności” – powiedział abp Jędraszewski, podkreślając, że list ten był wezwaniem do duchowego oporu wobec nowej rzeczywistości, w jakiej znalazła się Polska, choć autor tych słów nie o wszystkim mógł pisać wprost. „Trzeba było budować na prawdzie czyli przeciwko kłamstwu komunistycznej propagandy, na sprawiedliwości czyli przeciwko stosownym tak często przez nową władzę aktom zemsty i przemocy, na moralności czyli dbając przede wszystkim o właściwe wychowanie młodzieży i troszcząc się o zgodne z nauką Kościoła życie małżeńskie i rodzinne” – zaznaczył metropolita krakowski.

„Przesłanie to i dzisiaj nic nie straciło ze swojej aktualności, silna i wolna Polska, ciesząca się szacunkiem ze strony innych państw europejskich, niezmiennie musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności - powiedział duchowny.

Na koniec kaznodzieja przywołał także katedrę na Wawelu, gdzie znajduje się konfesja św. Stanisława, a obok niej – miejsce wiecznego spoczynku kard. Sapiehy. „Miejsce to mówi nam potomnym o pasterskich zmaganiach zachowanie i pogłębianie wiary, o wolność i sprawiedliwość, o miłość miłosierną wobec biednych i potrzebujących” -mówił abp Jędraszewski. Podkreślił, że świadectwo życia dwóch pasterzy Kościoła krakowskiego: św. Stanisława i kard. Sapiehy uczy zrozumienia również „naszego niełatwego czasu”.

W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele władz państwowych, miasta i województwa. Obecne były m.in. senaty uczelni wyższych, uczniowie szkół katolickich, przedstawiciele Bractwa Kurkowego, Kawalerowie Maltańscy, rycerze i damy Grobu Pańskiego, członkowie Zakonu św. Łazarza, Stowarzyszenia Panteon Narodowy i Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy. W strojach regionalnych stawili się też górale z Podhala i licznie zgromadzeni mieszkańcy Krakowa. Nie zabrakło harcerzy, policji, straży pożarnej i Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Tegoroczne uroczystości przebiegały pod znakiem dziękczynienia za ważne rocznice w życiu Kościoła: objawień fatimskich, Rok św. Brata Alberta, 150-lecie urodzin kard. Adama Stefana Sapiehy, 300-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry. Było to także dziękczynienie za ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży i akt przyjęcia Chrystusa jako Króla i Pana.

2017-05-14 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Razem w procesji

Niedziela Ogólnopolska 19/2016, str. 22-23

[ TEMATY ]

Kraków

św. Stanisław

Bożena Sztajner/Niedziela

Pomnik św. Stanisława stojący pośrodku sadzawki św. Stanisława przy kościele na Skałce

Pomnik św. Stanisława stojący pośrodku sadzawki św. Stanisława przy kościele na Skałce

W tym roku w Polsce uroczystość św. Stanisława przypada 9 maja.
Biskup ze Szczepanowa został zamordowany z woli króla Bolesława Śmiałego dnia 11 kwietnia 1079 r. na Skałce w Krakowie. Czy jest szansa, że obaj przyjaźnią się dziś w niebie?

W austriackiej Karyntii, przy autostradzie łączącej Wiedeń z Rzymem, nad pięknym jeziorem Ossiacher See między Villach a Feldkirch, stoją mury dawnego benedyktyńskiego opactwa. Każdego roku tysiące polskich turystów i pielgrzymów przejeżdżają tamtędy w drodze na południe. Miejsce czaruje i urzeka. W czystej tafli jeziora, zasilanego zimnymi strumieniami górskiej wody topiącego się lodu, można przejrzeć do głębi własne oblicze. Spokój odbije się jak promień od lustra wody, cień zanurzy się i przepadnie w głębinach. To tu znajduje się domniemany grób Bolesława Śmiałego. Powiew wiatru i odbicie zieleni okolicznych lasów pląsających w promieniach słońca mogłyby opowiedzieć jedną z najbardziej tajemniczych zagadek naszej historii. Szczegółowe badania podały w wątpliwość słabo udokumentowaną dziś historię, ale możliwości pochówku władcy w tym miejscu jednoznacznie nie wykluczyły. Może więc to tylko legenda, w której jest coś z prawdy, a może i prawda? Czy tu, czy gdzie indziej, ufać możemy, że król odnalazł swą drogę i po burzliwym życiu osiągnął spokój sumienia.
CZYTAJ DALEJ

Św. Andrzej Apostoł - pierwszy powołany

[ TEMATY ]

Św. Andrzej Apostoł

pl.wikipedia.org

Luca Giordano, Męczeństwo św. Andrzeja

Luca Giordano, Męczeństwo św. Andrzeja

Andrzej Apostoł, cs. Apostoł Andrej Pierwozwannyj jest jednym z dwunastu apostołów Jezusa, według świadectwa Ewangelii Pierwszy Powołany spośród apostołów, rodzony brat św. Piotra, męczennik, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego.

Andrzej pochodził z żydowskiej rodziny rybackiej z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim (Jezioro Tyberiadzkie; również Genezaret), ale mieszkał w Kafarnaum razem z bratem (św. Piotrem) i jego teściową. Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela. Pod jego wpływem poszedł za Jezusem Chrystusem, gdy ten przyjmował chrzest w Jordanie. Andrzej przystąpił do Chrystusa wraz ze swoim bratem. Po śmierci Jezusa na krzyżu, jego zmartwychwstaniu i zesłaniu Ducha Świętego na apostołów, Andrzej jako pierwszy głosił Ewangelię w Bizancjum (uważa się, że był pierwszym biskupem konstantynopolitańskim), a następnie w miastach Azji Mniejszej, Tracji, Scytii, Grecji, Abchazji i na wybrzeżach Morza Czarnego. Za swe nauki apostoł Andrzej został skazany na śmierć męczeńską, którą poniósł w greckim Pátrai (obecnie Patras), według różnych źródeł, w 62, 65 lub 70 roku.
CZYTAJ DALEJ

Papież: Brak poszanowania innych religii jest jedną z przyczyn sytuacji, w której znajduje się obecnie świat

2024-11-30 19:13

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

Opierając się na duchowych prawdach i wartościach, które są dla nas wspólne, możemy iść i pracować razem, aby budować lepszą ludzkość, pozostając mocno zakorzenionymi w naszych przekonaniach religijnych - powiedział Papież Franciszek do uczestników „Konferencji Wszystkich Religii”, która w dn. 29-30 listopada odbywa się w Watykanie. Wydarzenie było współorganizowane przy współpracy Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Papież Franciszek, nawiązując do postaci Sree Narayana Guru – filozofa, duchowego przywódcy i reformatora w Indiach, wskazał, że poświęcił on swoje życie promowaniu jasnego przesłania. Była nim prawda o tym, że wszyscy ludzie – niezależnie od pochodzenia etnicznego, tradycji religijnych i kulturowych – są członkami jednej rodziny ludzkiej. Narayana Guru głosił, że nie powinno być żadnej dyskryminacji wobec kogokolwiek, i w jakikolwiek sposób. Jego poglądy są dziś bardzo aktualne, szczególnie gdy dostrzegamy przykłady nietolerancji czy nienawiści między ludźmi czy narodami. „Niestety, przejawy dyskryminacji i wykluczenia, napięcia i przemoc oparte na różnicach w pochodzeniu etnicznym lub społecznym, rasie, kolorze skóry, języku i religii są codziennym doświadczeniem wielu ludzi i społeczności, zwłaszcza wśród biednych, bezbronnych i tych, którzy nie mają głosu” - wskazał Ojciec Święty.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję