Reklama

Z wizytą w parafii

Z bogactwem tradycji iść przez współczesność

Pośród licznych wizytacji, jakich w maju br. dokonali Księża Biskupi, znalazła się także pasterska wizyta w parafii Zielona k. Mławy. Biskup Roman odwiedził tę wspólnotę 16 maja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Marcina w Zielonej k. Mławy
Patron parafii: św. Marcin
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Marcina
Dekanat: żuromiński
Miejscowości: Gościszka, Kosewo, Lisiny, Mały Las, Osówka, Sadowo, Zielona
Proboszcz: ks. kan. Zbigniew Zawadzki
Wikariusz: ks. mgr Piotr Grzywaczewski
W parafii działają: ministranci, schola, zespół muzyczny „Soli Deo”, Ruch Światło-Życie, redakcja gazety „Pielgrzym”, Parafialna Rada Duszpasterska, Parafialna Rada Gospodarcza, Akcja Katolicka, Parafialny Zespół Caritas, Oaza Rodzin, koła Żywego Różańca (17)
Współpraca: jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościszce i Zielonej, orkiestra strażacka z Zielonej
Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.00, 16.00

Historia i dzień współczesny wspólnoty

Reklama

Parafia Zielona jest wspólnotą o bogatej historii. Pierwszy drewniany kościół parafialny ufundowano tu ok. 1380 r., zaś na pierwszą wzmiankę o parafii napotkamy w dokumentach z roku 1454. Fakty te przypomniał w sprawozdaniu wygłoszonym z okazji wizytacji proboszcz ks. kan. Zbigniew Zawadzki. Ksiądz Proboszcz przybliżył pokrótce dzieje wspólnoty i parafialnej świątyni, przypominając, że ok. 1750 r. parafialny kościół spłonął lub też - ze względu na zły stan - został rozebrany. Na jego miejscu wzniesiono nową, również drewnianą świątynię, która przetrwała do 1908 r. Wtedy to przystąpiono do budowy obecnego murowanego kościoła. Niestety, 26 marca 1912 r., kiedy kościół służył już wiernym, wydarzyła się katastrofa budowlana: przewróciła się wieża, niszcząc część ścian świątyni. Szczęśliwie udało się naprawić powstałe szkody i 25 sierpnia 1924 r. kościół został konsekrowany przez bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Ks. Zawadzki zaznaczył, że za 8 lat wspólnota będzie przeżywała 100-lecie budowy świątyni.
Obecnie, jak zaznaczył ks. Zawadzki, parafia liczy ok. 3000 wiernych. Mieszkają oni w 7 wioskach, położonych w odległości od 3 do 7 km od kościoła. Wspólnota ma charakter rolniczo-robotniczy, przez co trapi ją plaga bezrobocia. „W szczególny sposób doświadczają trudności pracownicy byłego Państwowego Gospodarstwa Rolnego” - podkreślił Ksiądz Proboszcz. Trudna sytuacja materialna jest jedną z przyczyn wyludniania się parafii, ponieważ wiele osób poszukuje pracy z dala od miejsca zamieszkania.
Duszpasterz omówił także życie duchowe kierowanej przez siebie wspólnoty. Jak przyznał, frekwencja na niedzielnej Mszy św. wynosi - podobnie jak w większości parafii - ok. 30%. Dobrym uczestnictwem wiernych cieszą się nabożeństwa dodatkowe i okresowe: Różaniec dziecięcy, w którym uczestniczy ok. 200 najmłodszych parafian, Różaniec dla dorosłych, nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dzieci i dorosłych, a także odprawiane w każdy czwartek (od Niedzieli Miłosierdzia Bożego do uroczystości Wszystkich Świętych) Nabożeństwo ku czci Bożego Miłosierdzia i celebrowane 13. dnia każdego miesiąca nabożeństwo fatimskie z procesją. Ksiądz Proboszcz przypomniał, że ze wspólnoty pochodzi trzech kapłanów i jedna siostra zakonna, jest także kleryk, który studiuje na III roku płockiego WSD. Do najważniejszych wydarzeń religijnych, jakie czekają wiernych z Zielonej, Ksiądz Kanonik zaliczył planowane na 2005 r. misje parafialne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duszpasterstwo

Reklama

O żywotności parafii świadczą m.in. funkcjonujące w niej grupy, ruchy i stowarzyszenia katolickie. Zaprezentowały one swą działalność przed poranną Eucharystią, celebrowaną przez Księdza Proboszcza (grupy dziecięce i młodzieżowe) oraz przed uroczystym ingresem pod przewodnictwem Biskupa Romana (grupy skupiające dorosłych).
Działalność katechetyczną zaprezentowały katechetki: Anna Marciniak i Ewa Pietrzak. Przypomniały one, że zadaniem katechety jest prowadzenie uczniów do Chrystusa. Jak zapewniły nauczycielki, praca katechetyczna w parafii prowadzona jest właśnie pod tym kątem.
O posłudze liturgicznej przy ołtarzu mówił natomiast przedstawiciel 31-osobowej grupy ministranckiej. Będący uczniami szkół wszystkich poziomów członkowie liturgicznej służby ołtarza nie tylko spędzają wiele czasu na modlitwie, lecz także biorą udział w spotkaniach formacyjnych i organizacyjnych, jak również wspólnie spędzają wolny czas, m.in. podejmując zmagania sportowe. „Ks. prefekt Piotr Grzywaczewski jest nie tylko naszym opiekunem, ale także wspaniałym trenerem” - mówił reprezentant grupy ministranckiej. Jak powiedział nam ks. Piotr, formacyjne spotkania z ministrantami dotyczą m.in. okresów liturgicznych, zaś wspólne spędzanie czasu poza kościołem to liczne wycieczki, kuligi czy ogniska.
W parafii działa także licząca 29 osób schola, która nie tylko upiększa Liturgię śpiewem, lecz także grą na instrumentach - klarnecie, skrzypcach, organach i gitarze. Prezentację tej grupy zakończyło efektowne wykonanie pieśni Chwalcie Pana niebios w bardzo ciekawej aranżacji muzycznej. Obok scholi o śpiew troszczy się także istniejący od 4 lat Zespół „Soli Deo”.
Do ruchu oazowego w parafii Zielona należy 20 osób; wspólnota parafialna wydaje także gazetę „Pielgrzym”, która jest kontynuacją założonego przed kilkoma laty przez ks. Piotra Ruszczyńskiego pisma „Zielona wspólnota”. Dotychczas redakcja składająca się głównie z licealistów, wydała 6 numerów „Pielgrzyma”. Nazwa pisma dobrze oddaje charakter parafian z Zielonej - do pobliskiego sanktuarium w Żurominie pielgrzymuje na maryjne święta kilkusetosobowa grupa pątników.
Duszpasterzy w ich pracy wspomaga Rada Parafialna, w skład której wchodzą reprezentanci innych grup parafialnych. Jest więc Parafialny Zespół Caritas, którego członkinie świadczą pomoc duchową i materialną, a także organizują zbiórki na rzecz potrzebujących. We wspólnocie działa również Akcja Katolicka. Rada Parafialna jako całość zajmuje się natomiast opiniowaniem, doradzaniem i przeprowadzaniem wspólnie z Księdzem Proboszczem przedsięwzięć materialnych, pomocą przy upiększaniu świątyni parafialnej, uprzednio zaś przy budowie plebanii.
Pośród grup parafialnych działa również Oaza Rodzin, a także 17 kół Żywego Różańca. Jego członkinie obok modlitwy różańcowej zaangażowane są też w inne prace np. w upiększanie świątyni i jej sprzątanie, zbieranie ofiar na kwiaty do Grobu Pańskiego.
Przed Księdzem Biskupem zaprezentowali się również strażacy i orkiestra, uczestniczący aktywnie w większych uroczystościach kościelnych.

Osiągnięcia materialne

W wizytacyjnym sprawozdaniu Ksiądz Kanonik przybliżył również materialne osiągnięcia wspólnoty parafialnej. Najważniejszym przedsięwzięciem gospodarczym, jakiego ostatnio podjęła się parafia, jest wykonanie posadzki w świątyni. „Po 92 latach kładziemy 500 m² posadzki, której kościół nasz od początku był pozbawiony” - przypomniał ks. Zawadzki.
Wśród wielu innych prac gospodarczych znalazły się takie, jak: pielęgnacja drzew na cmentarzach i usunięcie zagrażających drzew, remont i malowanie ogrodzenia, budowa nowych słupków przy głównym i bocznych wejściach do kościoła, założenie poręczy i balustrady przy plebanii, zagospodarowanie terenu przy plebanii, posadzenie ozdobnych krzewów, budowa chodnika od plebanii do kościoła, budowa chodnika procesyjnego z kostki, instalacja poręczy przy schodach i budowa podjazdu dla wózków inwalidzkich przy kościele, remont pomników przy kościele. Ufundowano także 2 konfesjonały dębowe, zakupiono dużo szat liturgicznych (ornaty, alby, bielizna kielichowa), przebudowano prezbiterium, założono już także instalację nagłaśniająca do nowego nagłośnienia. W nadchodzącym czasie wspólnotę czeka umeblowanie prezbiterium, instalacja nowego nagłośnienia, założenie nowych drzwi głównych i bocznych, umeblowanie w zakrystii oraz wiele prac wykończeniowych przy plebanii.

Wizyta Księdza Biskupa

Pasterską wizytację rozpoczęła prezentacja grup parafialnych, dokonana przed poranną Mszą św. pod przewodnictwem miejscowego Proboszcza. W trakcie Eucharystii Ksiądz Biskup wygłosił homilię, w której zwrócił się m.in. do grup działających w parafii: „Bardzo się cieszę, że tu, w Zielonej, ok. 100 młodych ludzi zaangażowanych jest w życie parafialne. Jest tyle osób w scholi, która tak pięknie śpiewa, jest też tylu ministrantów, którzy nie chcą, jak ich koledzy, stać pod kościołem, lecz pragną służyć Panu Bogu. Wasza działalność świadczy o tym, że chcecie dawać jasne i czytelne świadectwo, będące publicznym przyznaniem się do Chrystusa. Szczególnie mocno cieszy fakt, że do różnych grup należy tyle młodzieży, jest ona bowiem narażona na szczególne zagrożenia moralne. Wierzę, że w myśl przysłowia »Kto z kim przestaje, takim się staje« wielu waszych kolegów i wiele koleżanek zobaczy, że życie z Chrystusem jest jedynym, które daje prawdziwe szczęście” - mówił Biskup Roman.
Po Mszy św. dostojny Gość odwiedził stary cmentarz grzebalny, na którym poprowadził modlitwę w intencji zmarłych. Następnie zaś przewodniczył Mszy św. ingresowej oraz wygłosił okolicznościową homilię, w której powiedział m.in.: „Ludzie ubogacają kościół swoją obecnością. Każdy obiekt sakralny ma wartość i znaczenie wtedy, gdy są w nim obecni ludzie. W tej parafii tak pięknie zaprezentowały się ruchy i stowarzyszenia. Są one bardzo potrzebne, by dawać świadectwo. Cieszy mnie, że np. młodzież do bierzmowania przygotowują tu nie tylko kapłani, ale także i świeccy, przez co młodzi ludzie otrzymują czytelne świadectwo ze strony swoich bliskich, ze strony swych nauczycieli i wychowawców, którzy są animatorami poszczególnych grup. Jakże bardzo dzisiejszemu światu potrzeba takich świadków wiary” - mówił Ksiądz Biskup.
Po południu dostojny Gość nawiedził drugi z parafialnych cmentarzy, gdzie ponownie modlił się w intencji tych, którzy odeszli do Pana. Pasterską wizytę zakończyła wieczorna Msza św. z udziałem duchowieństwa dekanatu żuromińskiego, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania uczniom III klasy miejscowego gimnazjum.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patostreamer obrażał Polaków. Wrócił już na Ukrainę; ma zakaz ponownego wjazdu do Schengen

2024-11-30 15:15

Adobe Stock

Zatrzymany przez policjantów i funkcjonariuszy SG patostreamer Crawly decyzją szefa MSWiA, na wniosek szefa ABW, wrócił już na Ukrainę - poinformował rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński. Crawly, czyli Vladyslav O., otrzymał zakaz wjazdu do strefy Schengen na 10 lat.

O zatrzymaniu Crawly'ego rzecznik MSWiA poinformował w piątek. Mężczyzna został przekazany funkcjonariuszom SG, którzy na podstawie rejestracji w Systemie Informacyjnym Schengen podjęli czynności związane z wydaleniem go z kraju.
CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: Powinniśmy ustrzegać się pokusy dawania porad Duchowi Świętemu

2024-11-30 12:32

Tomasz Lewandowski

Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski

Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski

Dziś w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu odbywa się Diecezjalne Spotkanie Synodalne. Jesteśmy już po losowaniu. Dokumenty rozdane. Poszczególne dekanaty otrzymały do omówienia i zopiniowania dokumentów roboczych przygotowanych przez poszczególne komisje. Podczas Eucharystii słowo do wiernych skierował abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Podkreślił on konieczność słuchania Ducha Świętego i wskazał, jak Duch Święty przemawia w Kościele

Komisja synodalna 1: „Synodalna parafia misyjna”: Dekanaty: Wrocław - Katedra; Wrocław - Wschód; Oleśnica - Zachód; Miękinia; Strzelin; Góra - Wschód;
CZYTAJ DALEJ

Jak wygląda sytuacja w Betlejem przed Adwentem?

2024-11-30 17:32

[ TEMATY ]

Betlejem

Vatican Media

Betlejem, Bazylika Narodzenia Pańskiego

Betlejem, Bazylika Narodzenia Pańskiego

W wigilię pierwszej niedzieli Adwentu miasto Betlejem, ponownie bez pielgrzymów i bez świątecznych dekoracji, cieszyło się z obecności Kustosza Ziemi Świętej, o. Franciszka Pattona. Przełożony franciszkanów przybył z Jerozolimy, przekraczając bramy zamkniętej drogi przy Grobie Racheli, specjalnie otwieranej na uroczyste ingresy.

Przed bazyliką Bożego Narodzenia o. Franciszek Patton został powitany przez władze cywilne, w tym burmistrza Betlejem, przedstawicieli wspólnoty parafialnej, duchowieństwa i osób konsekrowanych. Tegoroczny ingres, podobnie jak w minionym roku, był bardzo skromny, ale obecność dzieci z franciszkańskiej szkoły wniosła wiele radości i nadziei. Przy „drzwiach pokory” Kustosza przywitali przywódcy Kościołów grecko-prawosławnego i ormiańskiego, którzy wraz z franciszkanami sprawują pieczę nad bazyliką.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję