Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: sympozjum ogólnopolskie o życiu chrześcijańskim w łączności z Maryją Niepokalaną

„Rycerze Niepokalanej wezwani są do radykalizmu świętości” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który 6 maja przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie, w ramach ogólnopolskiego sympozjum naukowego nt. „Życie chrześcijańskie – w łączności z Maryją Niepokalaną”.

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

sympozjum

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Nowak mówiąc o sensie kultu maryjnego ukazał wzór i przykład św. Maksymiliana Kolbe jako „człowieka, który wszystko robił dla Niepokalanej” – Św. Maksymilian w całkowitym oddaniu Maryi widział ideał Rycerstwa Niepokalanej – mówił abp Nowak.

Sympozjum z okazji 300-lecia koronacji wizerunku Maryi Jasnogórskiej, 100-lecia objawień w Fatimie i 100-lecia istnienia Rycerstwa Niepokalanej zorganizowało Kleryckie Stowarzyszenie Rycerstwo Niepokalanej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas sympozjum, które w Auli im. św. Jana Pawła II zgromadziło Rycerzy Niepokalanej z archidiecezji częstochowskiej i z Polski, prelegenci przybliżyli m.in. realizację orędzia fatimskiego w codzienności chrześcijanina, implikacje teologiczno – pastoralne jasnogórskiej modlitwy jubileuszowej, aktualność duchowości, formacji i misji Rycerstwa Niepokalanej po 100 latach od powstania oraz miejsce pobożności maryjnej w Kościele.

Ks. prof. dr hab. Marian Kowalczyk SAC (UKSW Warszawa) ukazał w świetle ideału Rycerstwa Niepokalanej oraz objawień Maryi w Fatimie znaczenie dla życia duchowego zawierzenia siebie Niepokalanej – Jako znak konkretnego oddania Matce Bożej trzeba widzieć nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca – mówił ks. Kowalczyk.

Reklama

Następnie o. dr Piotr Polek OSPPE (WSD Ojców Paulinów Kraków) przybliżył tematykę teologiczno – pastoralną jasnogórskiej modlitwy jubileuszowej.

Natomiast o. dr hab. Ignacy Kosmana OFMConv (UKSW - Kolbianum, Niepokalanów) wskazując na aktualność duchowości, formacji i misji Rycerstwa Niepokalanej po 100 latach od powstania pokazał św. Maksymiliana Kolbe jako wzór dla Rycerstwa Niepokalanej w naszych czasach – Misja Rycerstwa Niepokalanej jest wciąż aktualna – podkreślił o. Kosmana i dodał, że „św. Maksymilian wypełnił także w Oświęcimiu”.

Z kolei ks. dr Łukasz Dyktyński (WSD Częstochowa) pytał czy przesłanie Maryi w objawieniach to nowa ewangelizacja i jakie jest miejsce pobożności maryjnej w Kościele – Duchowość chrześcijańska to sposób przeżywania naszego kontaktu z Bogiem – mówił ks. Dyktyński i za teologiem Hansem Ursem von Batlhasarem podkreślił, że „duchowość maryjna to duchowość duchowości”.

„Duchowość chrześcijańska obejmuje całe życie człowieka. Ważna jest też obecność Maryi w życiu ochrzczonych” – kontynuował prelegent.

Ks. Dyktyński zaznaczył, że „z duchowości maryjnej wynika praktyka pobożności”, dodając równocześnie, że „objawienia prywatne nie posiadają charakteru nowej normy wiary”.

„Objawienia maryjne mogą wnosić nowe inspiracje do form pobożności, wchodzą w życie Kościoła. Dzięki objawieniom dogmaty żyją i prowadzą do duchowości. Objawienia maryjne budzą do wiary” – podsumował prelegent.

Reklama

Podczas sympozjum życie i dzieło ks. kan. Krzysztofa Jeziorowskiego (1970-2014), wieloletniego asystenta Rycerstwa Niepokalanej w archidiecezji częstochowskiej przypomniał ks. mgr lic. Szymon Stępniak (NSD Częstochowa)- Ks. Krzysztof Jeziorowski był całym sercem oddany Bogu przez Maryję. Dla czci Niepokalanej organizował procesje różańcowe, które były także dziękczynieniem za pontyfikat Jana Pawła II – mówił ks. Stępniak.

„Ks. Krzysztof kochał Boga, żył dla Niego i żył dla Maryi. Był prawdziwym rycerzem Niepokalanej. Był gorliwym czcicielem św. Maksymiliana. Chciał na wzór św. Maksymiliana zdobyć świat dla Niepokalanej. To był kapłan pasyjny i maryjny” – kontynuował prelegent i dodał, że „żył każdego dnia słowami św. Maksymiliana Kolbe: „Muszę być świętym jak największym”.

W trakcie sympozjum została również otwarta wystawa pt. „Św. Maksymilian Maria Kolbe i Jego dzieła”.

Z uczestnikami sympozjum spotkał się abp Wacław Depo metropolita częstochowski. (ZOBACZ)

Patronat honorowy nad sympozjum objęli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, abp senior Stanisław Nowak, bp Grzegorz Kaszak, biskup sosnowiecki, o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu ojców paulinów, Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski, Centrum Narodowe Stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej oraz Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Pierwsze organizacyjne spotkanie Rycerstwa Niepokalanej w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyło się 16 listopada 1991 r. W spotkaniu wzięli udział ówcześni klerycy: Rafał Pyzik, Janusz Rosłanowski, Józef Ogorzały, Robert Nemś, Mariusz Frukacz i Krzysztof Jeziorowski. Pierwszym prezesem seminaryjnego koła Rycerstwa Niepokalanej został wybrany na rok akademicki 1991/1992 kleryk Mariusz Frukacz.

Od samego początku klerycy angażowali się m. in. w pomoc przy Centrali Rycerstwa Niepokalanej w Niepokalanowie, wspierając swoją pracą m. in. sługę Bożego br. Innocentego Marię Wójcika, który dla kleryków częstochowskiego seminarium w tamtym czasie był opiekunem duchowym i przewodnikiem po życiu św. Maksymiliana Marii Kolbego.

2017-05-06 19:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: więcej adoracji w polskich kościołach?

[ TEMATY ]

sympozjum

Monika Jaworska

Na konieczność organizowania adoracji w większej licznie polskich kościołów mówiono podczas II Sympozjum o Adoracji, które 1 marca odbyło się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Nie bagatelizując obaw o kradzież czy profanację świątyni wskazywano, że dziś technika pozwala zabezpieczyć świątynię tak, żeby zapewnić swobodny dostęp wiernym do adorowania Pana Jezusa. Na łagiewnickie spotkanie złożyły się wykłady i świadectwa a także adoracja i Eucharystia.
CZYTAJ DALEJ

Bracia Międzyrzeccy

[ TEMATY ]

święci

Albertus teolog/pl.wikipedia.org

Śmierć Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski obraz umieszczony w kościele opactwa Kamedułów w Bieniszewie

Śmierć Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski obraz umieszczony w kościele opactwa Kamedułów w Bieniszewie

Bracia Międzyrzeccy żyli, pracowali i głosili słowo Boże na ziemiach, które geograficznie usytuowane są w Europie, lecz o określeniu Świętych mianem Europejczyków decyduje w równej mierze ich szczególna postawa.

Synowie możnych rodów - Benedykt urodzony w Benewencie, Jan z Wenecji i towarzyszący im Barnaba- na zaproszenie księcia Bolesława Chrobrego wyruszyli z pustelni św. Romualda w Pereum do odległego i nieznanego im kraju. "Odbywszy więc długą drogę przez Alpy [...] weszli do kraju Polan, gdzie mówiono nieznanym językiem [...] i zastali księcia, imieniem Bolesław [...]. I we wszystkim tenże Bolesław okazując im łaskawość, w zacisznej pustelni z wielką gotowością zbudował im miejsce, które sami sobie obrali [...] i dostarczał im środków niezbędnych do życia". Podróż mnichów, po której osiedli w pustelni niedaleko ujścia Obry do Warty, według dziejopisarza św. Brunona z Kwerfurtu, przygotował sam cesarz Otton III. Do przybyszów z Włoch dołączyli wkrótce nowicjusze Izaak i Mateusz z możnego chrześcijańskiego już rodu Polan oraz Krystyn - chłopiec z pobliskiej wsi usługujący pustelnikom. W swym eremie Bracia przygotowywali się do pracy misyjnej na ziemiach polskich. W nocy z 10 na 11 listopada 1003 roku zostali napadnięci i wymordowani. Mordercy spodziewali się obfitych łupów, których w pustelni nie było. Po złapaniu, osądzeni i skazani zbójcy, opowiedzieli przed egzekucją, że ich ofiary umarły śmiercią męczeńską, z modlitwą na ustach, także Krystyn, który bronił pustelni i poległ w walce. Swoje życie ocalił Barnaba, który był wtedy w drodze do Rzymu. Wkrótce papież Jan XVIII zaliczył Braci w poczet świętych. Europejskość męczenników, którzy zginęli według wszelkich przypuszczeń w eremie niedaleko wsi Święty Wojciech pod Międzyrzeczem, ma kilka wymiarów. Najbardziej oczywisty jest fakt geograficznego usytuowania w konkretnej przestrzeni, którą z jednej strony otwiera pustelnia kamedułów we włoskim Pereum, z drugiej natomiast zamykają ziemie "między rzekami", czyli okolice Międzyrzecza, w kraju Bolesława Chrobrego. Stąd mieli wyruszyć z misją głoszenia chrześcijaństwa w najbardziej odległych zakątkach państwa Polan, kontynuując dzieło ewangelizacyjne rozpoczęte przez św. Wojciecha.
CZYTAJ DALEJ

Realizują charyzmat miłosierdzia

2024-11-13 23:26

Ks. Łukasz Romańczuk

Siostra Marlena i siostra Martyna ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia

Siostra Marlena i siostra Martyna ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia

Minionej niedzieli w kościele pw. św. Faustyny w Górze obecne były siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które na co dzień posługują w Domu “Pod Skrzydłami” - Domu Samotnej Matki w Kiekrzu [Archidiecezja Poznańska]. Siostry opowiadają o swojej posłudze, przeprowadzonym remoncie, a także dobrych ludziach, których spotykają na swojej drodze.

Siostra Marlena Robak oraz siostra Martyna Dudek w Domu w Kiekrzu posługują od sierpnia 2023 roku. - Początek naszej posługi przypadł na trudny czas remontu generalnego i na ten moment musiałyśmy ogarnąć sprawy porządkowe. Remont miał się zakończyć w grudniu ubiegłego roku, niestety się przedłużył. A my staramy się we własnym zakresie znaleźć fundusze na dokończenie rozpoczętych prac - zaznacza s. Martyna, a s. Marlena dodaje: - Dlatego też podejmujemy różne inicjatywy, które pozwolą nam jak najszybciej zebrać potrzebną kwotę, nie tylko na dokończenie remontu, ale także na nowe wyposażenie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję