Reklama

Zakończenie obchodów 760-lecia bitwy pod Legnicą

Niedziela legnicka 28/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pieszo, rowerami, a najliczniej autobusami zdążała w sobotni ranek 9 czerwca br. młodzież z diecezji legnickiej do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie k.Kamiennej Góry, aby wziąć udział w uroczystym zakończeniu 760. rocznicy bitwy pod Legnicą. Obchody te, z inicjatywy biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, rozpoczęto tydzień wcześniej w Legnicy i Legnickim Polu, natomiast w Krzeszowie, jako fundacji która powstała z inicjatywy żony poległego pod Legnicą księcia Henryka Pobożnego rok po bitwie legnickiej (1242 r.), nastąpiło ich zakończenie.

Wraz z ponad 4-tysięczną grupą młodzieży, w której znalazła się także młodzież z Czech i Niemiec, przybyło prawie 100 księży duszpasterzy młodzieży. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak wraz z biskupem pomocniczym Stefanem Regmuntem i goszczącym jeszcze w Polsce (pochodzącym z okolic Kamiennej Góry) biskupem pomocniczym diecezji Santa Cruz Stanisławem Dowlaszewiczem z Boliwii.

Liturgia rozpoczęła się od poświęcenia odrestaurowanego wnętrza kościoła pw. św. Józefa. Jest to tzw. kościół bracki, związany z powołaniem do życia przez jednego z krzeszowskich opatów - Bernarda Rosy - Bractwa św. Józefa.

Kościół powstał w latach 1690-96 służąc prężnie rozwijającemu się Bractwu, które szczyt swojego rozwoju osiągnęło w 1725 r., przekraczając liczbę 100 tys. członków. Kościół został pokryty freskami o tematyce związanej ze św. Józefem przez Michała Willmanna. Po utworzeniu diecezji legnickiej, biskup diecezjalny reaktywował Bractwo św. Józefa w dniu 25 marca 1995 r., a jego rektorem ustanowił ks. inf. Władysława Bochnaka.

Ponieważ 9 czerwca przypadało także święto brackie, stąd mury świątyni wypełniły się członkami Bractwa św. Józefa, którzy przyjechali do Krzeszowa także spoza diecezji legnickiej. Poświęcenia odnowionego wnętrza dokonał biskup Tadeusz Rybak wraz z biskupami Stefanem Regmuntem i Stanisławem Dowlaszewiczem.

Po tym wydarzeniu, w procesji liturgicznej, uczestnicy uroczystości przeszli do krzeszowskiej bazyliki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która chroni w swym wnętrzu ukoronowany w dniu 2 czerwca 1997 r. koronami papieskimi najstarszy w Polsce, pochodzący z XIII w. obraz Matki Bożej Łaskawej. Tutaj też została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego, on też wygłosił homilię. Oprawę liturgiczną przygotowała młodzież wraz ze swymi duszpasterzami. Ewangelia została odczytana w trzech językach: polskim, czeskim i niemieckim.

W homilii Ksiądz Biskup przypomniał na nowo postać naszego wielkiego rodaka, obecnego papieża Jana Pawła II. On też przeżywał swoją młodość angażując się w wiele przedsięwzięć. Ale prędko też zrozumiał, że chociaż ma się wielu przyjaciół, to najlepszym i najbliższym przyjacielem człowieka jest Jezus Chrystus. "Często z nim rozmawiał na modlitwie - mówił Ksiądz Biskup - szczególnie wtedy, gdy przeżywał trudne chwile: śmierć matki, ukochanego brata... Ale też rozpoznał, jakie zadania przeznaczył mu Chrystus w jego życiu... Dziś widzimy, że jest coś charakterystycznego w posłudze tego właśnie papieża. On zrozumiał, jak bardzo współczesnemu światu jest potrzebny Jezus Chrystus, jak potrzebna jest Ewangelia. On wie, że zwłaszcza człowiekowi młodemu, jest potrzebny ten jedyny, niezawodny przyjaciel, Jezus Chrystus, który przynosi nam tak wiele dobra, tak wiele odpowiedzi na trudne pytania. Daje moc, gdy przychodzą ciężkie chwile, daje siłę, by nie utonąć w bagnie zła, by człowiek zdobywał szczęści tu na ziemi i w niebie. Jezus Chrystus posłużył się tym człowiekiem, naszym wielkim Rodakiem, aby współczesnemu, zwłaszcza młodemu człowiekowi ukazać, że Bóg jest nam bardzo potrzebny". Ksiądz Biskup przypomniał także, że Ojciec Święty uczy nas, aby okazać także szczególną cześć Matce Bożego Syna - Maryi. Wyrazem tego jest choćby jego papieskie motto, zawołanie: Totus Tuus - Cały Twój. "Kierowani tą myślą, i tym pragnieniem Jana Pawła II, zapraszamy was, młodych, tu do Krzeszowa, do tego miejsca, gdzie ludzie przychodzą od 700 lat i stają na modlitwie przed obrazem Maryi - mówił dalej Ksiądz Biskup do młodzieży - Chcemy, by i dla was to miejsce było bardzo drogie, byście z pomocą Maryi i św. Józefa odnajdywali w swym życiu tego najlepszego, jedynego przyjaciela - Jezusa Chrystusa, który pozwala nam wybrać życie. Cieszymy się, że są wśród nas przedstawiciele młodzieży czeskiej i niemieckiej. Jakby to było pięknie, gdyby co roku gromadzili się tutaj, w Krzeszowie, młodzi chrześcijanie naszych narodów. By wspólnie Polacy, Czesi i Niemcy radowali się swoją wiarą, przyjaźnią z Chrystusem, żeby tutaj wpatrywali się w piękno człowieka, jakim jest przykład Maryi i Jej Oblubieńca, św. Józefa. Oby nasz wspólny pobyt dzisiaj i w przyszłości zaowocował wzrostem przyjaźni, miłości z Chrystusem i z braćmi w codziennym trudzie życia. Oby młodzi chrześcijanie Europy nabrali tu przekonania, żeby tej nowej, jednoczącej się Europie nieustannie głosić Chrystusa, budować życie Europy na tym fundamencie, jakim jest On - Jezus Chrystus" - apelował Biskup Legnicki.

Zapraszamy was, przybywajcie na to miejsce, a jednocześnie niech znakiem waszego przywiązania do Chrystusa będzie codzienna modlitwa, udział w Eucharystii, pogłębienie waszej duchowości." - apelował Ksiądz Biskup.

Międzynarodowy wymiar tego modlitewnego spotkania był też podkreślony podczas modlitwy wiernych i składania darów ofiarnych. Składali je przedstawiciele trzech narodowości. Polska młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży niosła chleb i winne grona, młodzież niemiecka - świece, Czesi - kwiaty, kielich i ewangeliarz, klerycy - chleb i wino.

Na zakończenie Eucharystii zabrał głos także bp Stanisław Dowlaszewicz. Ponieważ pochodzi z tych okolic, wspominał ten czas, kiedy przybywał do Krzeszowa jako ministrant. "Nigdy nie przypuszczałem - mówił - że kiedyś przekroczę mury tej świątyni jako biskup. Taka była wola Boża i decyzja Ojca Świętego. Ojciec Święty przypomina nam, że mamy wypływać na głębię. Kiedy dziś widzę wasze uśmiechnięte, radosne, młode twarze, widzę, że nie ma granicy między Kościołem w Boliwii, w której pracuję już ponad 15 lat, a Kościołem legnickim. Mimo że mówimy różnymi językami: tam hiszpańskim, tu polskim, a także niemieckim i czeskim, to jest między nami Ten, który nas łączy - Zmartwychwstały Chrystus - Droga, Prawda i Życie. Kościół boliwijski ma już ponad 500 lat, jest w nim 17 diecezji, 21 biskupów, ma 8 mln mieszkańców. W naszej diecezji pracuje 160 księży, z tego 18 księży z Boliwii, reszta to ci, którzy przyjechali z innych krajów, by pomóc Kościołowi boliwijskiemu uczyć ludzi żyć wiarą, otwierać serca dla Chrystusa. I wam życzę, abyście nie bali się otwierać swych serc dla Chrystusa. Bądźcie tak jak św. Piotr wierni Temu, który jest dawcą życia, dawcą miłości, dawcą nadziei" - mówił Biskup Stanisław.

Po Mszy św. okolicznościową konferencję dla młodzieży pt. Ku wolności wyswobodził nas Chrystus wygłosił ks. Piotr Pawlukiewicz ( Warszawa). Odbyło się także wręczenie nagród w ogłoszonym przez diecezję legnicką konkursie nt. 760. rocznicy bitwy pod Legnicą, w kategoriach: konkurs literacki, audycja radiowa i prezentacja komputerowa (konkurs plastyczny, został rozstrzygnięty tydzień wcześniej). Łącznie, z całej Polski, napłynęło na konkurs prawie 1000 prac, w tym ponad 700 plastycznych, 119 w konkursie literackim i audycje radiową, oraz 26 prac na prezentację komputerową.

Nie zabrakło także występów zespołów, w tym kleryckiego seminaryjnego zespołu "Semen" z Legnicy, a także wspólnego śpiewania i młodzieńczej zabawy.

Wydaje się, że to, co zostało zapoczątkowane podczas tegorocznej pielgrzymki młodzieży do Krzeszowa, daje możliwość kontynuacji takich międzynarodowych spotkań katolickiej młodzieży również w przyszłości, w coraz szerszym gronie.

Gratulujemy organizatorom i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej pielgrzymki, a uczestnikom życzymy dalszego, radosnego przeżywania swej młodości w łączności z Chrystusem.

Tym wydarzeniem zakończono uroczyste obchody 760-lecia bitwy pod Legnicą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl: Zmarł ks. Jan Mazurek. Miał 59 lat

2024-07-24 13:40

archiwum parafii Przemyśl-Kazanów

ks. Jan Mazurek (1965 - 2024)

ks. Jan Mazurek (1965 - 2024)

Wieczorem 23 lipca 2024 r., w wieku zaledwie 59 lat i w 34. roku kapłaństwa zmarł śp. ksiądz prałat JAN MAZUREK, proboszcz parafii pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego (Kazanów) w Przemyślu.

Ks. Jan Mazurek urodził się 19 czerwca 1965 roku i pochodził z Majdanu Sieniawskiego. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, 13 czerwca 1990 w Bazylice Archikatedralnej przyjął święcenia kapłańskie. Przez ponad 27 lat pełnił funkcję moderatora Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej. Oprócz tego był wicedziekan dekanatu Przemyśl II, Duszpasterz Niewidomych i Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Od 29 czerwca 2019 roku był proboszczem parafii pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego na tzw. Kazanowie w Przemyślu. Bliższe informacje związane z uroczystościami pogrzebowymi zostaną podane w najbliższym czasie.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja świdnicka. Charyzmatycy zapraszają na letnie rekolekcje

2024-07-20 19:54

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

Odnowa w Duchu Świętym

ks. Mateusz Kulig

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym podczas wieczoru uwielbienia

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym podczas wieczoru uwielbienia

Odnowa w Duchu Świętym diecezji świdnickiej po raz kolejny zaprasza swoich członków i sympatyków na czas duchowej odnowy.

Letnie rekolekcje Odnowy w Duchu Świętym odbędą się w dniach od 14 do 16 sierpnia 2024 r. w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Bardzie. Głoszącym konferencje i homilie będzie ks. Mateusz Kulig diecezjalny koordynator Odnowy w Duchu Świętym oraz wikariusz w parafii św. Katarzyny w Nowej Rudzie-Słupcu. Temat tegorocznych rekolekcji to „Łódź”.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Szlak Santiago de Compostela wciąż bardzo popularny. Podano ilość pielgrzymów w 2024 r.

2024-07-25 21:40

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Karol Porwich/Niedziela

Do hiszpańskiego miasta Santiago de Compostela, jednego z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie, dotarło w tym roku ponad 243 tys. pątników z całego świata, wynika z szacunków wspólnoty autonomicznej Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii.

Jak sprecyzował odpowiedzialny za jego agendę ds. turystyki Xosé Merelles w porównaniu do okresu 1 styczeń - 15 lipiec w 2023 r. w tym roku zanotowano 15-procentowy wzrost liczby pielgrzymów w Santiago de Compostela. Dodał, że władze regionu Galicji spodziewają się, że wraz z Rokiem Świętym przypadającym na 2025 r. oraz Rokiem Jakubowym w 2027 r. grono pątników kierujących się do tego hiszpańskiego miasta będzie stale rosnąć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję