Przed spotkaniem na dziedzińcu Belwederu prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującym się przy wejściu od strony Łazienek.
Następnie Andrzej Duda wręczył flagi i odznaczenia państwowe przedstawicielom organizacji krajowych i polonijnych, a także legitymacje szkolne uczniom polskiej szkoły w Londynie, uprawniające do takich samych zniżek, jak uczniowie z Polski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskich społeczności skupionych wokół parafii rzymsko-katolickich w Europie Środkowej i Wschodniej, za opiekę duszpasterską nad polskimi repatriantami Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie Konferencji Episkopatu Polski. Wśród instytucji, które otrzymały biało-czerwone flagi od prezydenta obecne były m.in. Dom Miłosierdzia w Gródku na Ukrainie, Dom Pomocy Społecznej dla Kobiet im. Św. Józefa Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie i Polska Misja Katolicka w Paryżu.
Reklama
W przemówieniu prezydent podkreślił, że Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą „łączą się w sposób bardzo symboliczny”. – Łączą w sobie wyjątkową cześć i radość z naszych biało-czerwonych barw z naszą wielką wspólnotą, pod którą wszyscy jesteśmy, pod którą wszyscy żyjemy na całym świecie, łączy nas Polaków w Dniu Flagi i w Dniu Polonii i Polaków za granicą - powiedział.
Zdaniem prezydenta, barwy narodowe widoczne poza krajem są „jeszcze bardziej wzruszające”. – Zwłaszcza gdzieś daleko od Polski, na drugiej półkuli, gdzie spośród 20 mln naszych rodaków i ludzi polskiego pochodzenia żyjących na całym świecie mieszka także bardzo wielu – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent wyraził wdzięczność działaczom i przedstawicielom Polonii i ludziom wspierającym działalność organizacji podtrzymujących polskość. – Wręczałem dzisiaj ordery m.in. osobom zasłużonym dla utrzymania polskości i wspierania Polaków na Wschodzie, poza granicami Rzeczpospolitej, tam, gdzie najczęściej znaleźli się wbrew własnej woli. Jeszcze raz chciałem za to z całego serca podziękować - mówił prezydent.
Andrzej Duda podziękował też polskim parlamentarzystom za ustawę repatriacyjną, która ułatwi wszystkim tym, którzy chcą do Polski wrócić, podjęcie decyzji. – Ogromnie się z tego powodu cieszę, że ta Rzeczpospolita, z tym rządem, z tym parlamentem, ze mną jako prezydentem, takich zmian w polskim prawodawstwie dokonuje; takich zmian, które mają ułatwić to prawo wyboru - to prawo wyboru powrotu do ojczyzny – powiedział. Zdaniem prezydenta powrót do kraju dzięki ustawie będzie teraz znacznie łatwiejszy.
Reklama
Życzył wszystkim odbierającym flagi, aby „powiewały nad ich działalnością”. – Niech zawsze będą symbolem Rzeczypospolitej, która niezależnie do tego gdzie będziecie na świecie, gdzie będziecie działali, gdzie będziecie realizowali swoją działalność, żeby zawsze Rzeczpospolita była z wami. I żebyście wy zawsze dumnie pod flagą Rzeczypospolitej stali – powiedział.
Zwracając się do uczniów sobotniej szkoły im. Dywizjonu 303 w Sutton w Wielkiej Brytanii, którzy odebrali polskie legitymacje szkolne prezydent, przypomniał, że ten dokument oznacza przynależność do grona polskich uczniów. – Oznacza to, że jesteście członkami wspólnoty polskich uczniów, uczniów polskich szkół, takich samych uczniów jak wasi rówieśnicy, którzy chodzą do szkoły tutaj, w ojczyźnie. Jesteście razem, jesteście tacy sami, tworzycie jedną wspólnotę polskich dzieci, polskiej młodzieży szkolnej - powiedział.
Uroczystość na dziedzińcu Belwederu poprzedziła ceremonia podniesienia flagi Rzeczpospolitej Polskiej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Biorąca udział w uroczystości orkiestra wojskowa wykonała m.in. Mazurka f-dur Fryderyka Chopina, „Witaj, majowa jutrzenko” i Poloneza a-dur. Po zakończeniu para prezydencka rozdawała warszawiakom biało-czerwone flagi.