Alvin Plantinga urodził się 15 listopada 1932 r. w Ann Arbor w stanie Michigan. Jest filozofem analitycznym, teistą, emerytowanym profesorem filozofii na katolickim uniwersytecie Notre Dame. Należy do najbardziej znanych, współczesnych zwolenników molinizmu (poglądu z XVI w. nt. relacji między łaską a wolną wolą). Napisał ponad 50 dużych dzieł naukowych, podejmujących różne aspekty filozofii religii oraz związków między religią a nauką. Jest żonaty i ma czworo dzieci.
Swe prace badawcze rozpoczął pod koniec lat pięćdziesiątych, gdy środowiska filozofów akademickich ogólnie odrzucały filozofię ukształtowaną religijnie. Tymczasem w swych wczesnych pracach Plantinga rozważał różnorodność argumentów prowadzących do uznania istnienia Boga, wychodząc przy tym z pozycji teistycznych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W jednym ze swych najbardziej znanych dzieł - "Trylogii Warrant" (1993-2000) - podjął problem wiedzy. Według niego dane przekonanie stanowi wiedzę, jeśli (1) jest prawdziwe, (2) jest odpowiednio silne i (3) zostało wyprodukowane przez władze poznawcze działające prawidłowo (działające bez żadnych dysfunkcji) (4) w odpowiednim dla nich środowisku epistemicznym, (5) według planu, którego celem jest produkcja prawdziwych przekonań i (6) jeśli jest wysokie prawdopodobieństwo, że przekonanie wytworzone w ten sposób będzie prawdziwe.
Reklama
W Polsce nakładem wydawnictwa Centrum Kopernika w Krakowie w serii "Nauka i Religia" ukazała się książka "Nauka i religia. Czy można je pogodzić?", będąca zapisem dyskusji wojującego ateisty Daniela C. Dennetta i właśnie A. Plantingi - zwolennika teizmu i obrońcy religii.
Nagrodę im. Johna Templetona przyznaje Fundacja międzynarodowa, również nosząca imię swego założyciela - sir Johna Templetona (1912-2008) - amerykańskiego przemysłowca i filantropa, należącego do Kościoła Prezbiteriańskiego. Dorobiwszy się dużego majątku ustanowił on w 1972 nagrodę przyznawaną osobom żyjącym, które wniosły szczególny wkład do utwierdzania i umacniania duchowego wymiaru życia i do duchowego postępu ludzkości - za pośrednictwem swej myśli, badań, odkryć lub dzieł praktycznych. Jej laureatami mogą być i są wyznawcy różnych religii i narodowości.
Pierwszą zdobywczynią tego wyróżnienia, zwanego niekiedy "religijną Nagrodą Nobla", była w 1973 św. matka Teresa z Kalkuty, a w rok później - brat Roger z Taizé. Wśród 46 dotychczasowych laureatów Nagrody byli duchowni i świeccy wyznawcy chrześcijaństwa (z różnych Kościołów), judaizmu, islamu, hinduizmu i buddyzmu - filozofowie i teologowie, specjaliści nauk ścisłych, pisarze, artyści i inni. W 2008 Nagrodę otrzymał ks. prof. Michał Heller z Krakowa. Wartość Nagrody przekracza 1 milion dolarów.