Główne obchody rozpoczęły się na placu św. Jana Pawła II przed archikatedrą Świętej Rodziny, gdzie odbyło się czuwanie modlitewno-ewangelizacyjne.
Po poświęceniu palm i procesji, abp Depo przewodniczył Mszy św. w archikatedrze pw. Świętej Rodziny z udziałem młodych przygotowujących się do sakramentu bierzmowania oraz młodych zrzeszonych w ruchach i stowarzyszeniach katolickich przybyłych z całej archidiecezji. W Mszy św. wzięli udział również alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, osoby życia konsekrowanego, kapłani.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii abp Depo nawiązując do Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się i udziałem papieża Franciszka w Krakowie podkreślił, że „to było doświadczenie kultury spotkania wiary i nadziei oraz miłosierdzia”.
Metropolita częstochowski przypomniał młodym ludziom, że „trzeba budować mosty na fundamencie, którym jest Chrystus” - Nie miejmy złudzeń. Europa bez Chrystusa nie ma korzeni i przyszłości. Wy jesteście nadzieją dla Polski, Europy i świata – mówił metropolita częstochowski.
Reklama
Abp Depo podkreślił, że Niedziela Palmowa ma podwójny charakter: radosny i bolesny - Z jednej strony mamy radosne wkroczenie Jezusa do Jerozolimy a jednocześnie w liturgii zawarty jest opis męki Pańskiej – podkreślił abp Depo i za papieżem Franciszkiem dodał: „Stąd nasze serce w jakimś niewielkim stopniu doświadcza tego, co musiał odczuwać w swoim sercu Jezus owego dnia, kiedy radował się ze swoimi przyjaciółmi i zapłakał nad Jerozolimą”.
„Jezus nie jest jakimś wytworem ludzkim, fikcją, prorokiem New Age, ale jest Mesjaszem, Emmanuelem, Bogiem z nami. Jest cierpiącym Sługą Jahwe, który idzie na mękę” – kontynuował arcybiskup i dodał, że „Jezus nigdy nie obiecywał łatwego życia. Nigdy nie obiecywał zaszczytów i sukcesów. Ostrzegał swoich uczniów, że Jego droga będzie drogą odrzucenia, cierpienia, męki i śmierci, ale także zmartwychwstania”.
Metropolita częstochowski przypomniał młodzieży, że „Jezus nie żąda od nas, byśmy podziwiali Go na obrazach lub fotografiach, albo też na krążących w sieci wideo. On jest obecny w naszej codzienności, w ludziach, którzy cierpią w Jego imię, cierpią z powodu niewolniczej pracy, dramatów rodzinnych, z powodu chorób, wojen i terroryzmu. Jezus jest w tych, którzy są pogwałceni w swej godności, odrzuceni. Jezus jest w nich z bolesnym, zniekształconym obliczem „Ecce homo”, tak jak na obrazie św. Brata Alberta”.
„Prośmy o łaskę wierności i odwagi wiarę. Proszę o tę łaskę także w imieniu moich braci kapłanów” – dodał arcybiskup.
Reklama
Metropolita częstochowski przypomniał, że „bez pomocy Ducha Świętego nie będziemy wierni Chrystusowi, nie udźwigniemy krzyża. A trzeba go przyjąć dzień po dniu” - Chrystus staje wobec nas ten sam, który wjechał do Jerozolimy, ten sam, który poszedł na krzyż i ten sam, który jest obecny w sakramentach Kościoła, szczególnie w Eucharystii. Nie mamy innego Pana i Boga poza Nim – zakończył abp Depo.
Po homilii odbył się obrzęd konsekracji dziewicy. Ślub czystości, poświęcając się całkowicie Bogu złożyła Aleksandra Banaszek z Gidel.
Obrzędy konsekracji dziewicy to jeden z najcenniejszych skarbów liturgii rzymskiej, istniejący w Kościele już od czasów apostolskich. Poprzez obrzęd konsekracji i podjęcie drogi rad ewangelicznych osoba poświęca swoją czystość Bogu. Po raz pierwszy w historii Kościoła częstochowskiego obrzędu konsekracji dziewicy dokonał 30 sierpnia 2003 r. ówczesny metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Wówczas ślub czystości, poświęcając się całkowicie Bogu złożyła Grażyna Piłkowska z parafii św. Jana Kantego w Częstochowie.
Podczas Mszy św. kandydaci do bierzmowania złożyli na ręce abp. Depo podania związane z przystąpieniem do sakramentu bierzmowania. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła Diakonia Muzyczna pod kierunkiem Dariusza Madejskiego.
Do obchodów Światowego Dnia Młodzieży w archidiecezji częstochowskiej młodzież przygotowywała się m. in. poprzez udział w Drodze Krzyżowej, która odbyła się 7 kwietnia w centrum Częstochowy oraz poprzez rekolekcje ewangelizacyjne, które odbyły się w dniach 7-9 kwietnia w Domu Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie.
Reklama
W rozmowie z „Niedzielą” Agnieszka Michalczak, skarbnik Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Archidiecezji Częstochowskiej i Dominika Kaczmarska, prezes oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Zawierciu podkreśliły, że „rekolekcje dla bierzmowanych były zapewne doświadczeniem Boga. Czuliśmy także szczególną wspólnotę, że gromadzimy się w imię Pana”.
Natomiast ks. Andrzej Witek, diecezjalny asystent KSM Archidiecezji Częstochowskiej dodał, że „młodzież przybyła na rekolekcje, aby choć na chwilę zostawić swój własny świat i pomodlić się, bo bardzo ważne było doświadczenie przeżycia wiary”.
Mówiąc o diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży ks. Konrad Cygan, wikariusz parafii pw. św. Piotra w okowach w Białej podkreślił, że „dzisiejszy dzień to jest dziękczynienie za to co się wydarzyło w Krakowie, podczas Światowych Dni Młodzieży” - Jesteśmy tutaj, aby wspólnie cieszyć się wiarą. Potrzebujemy takiego wspólnego wyznawania wiary i przeżywania radości z tego, że jesteśmy uczniami Chrystusa – dodał ks. Konrad.
Obchody Światowego Dnia Młodzieży w Archidiecezji Częstochowskiej przygotował Referat Duszpasterstwa Młodzieżowego i Akademickiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.