Reklama

Pierwszy Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci w Drohiczynie

Idźcie na cały świat...

Niedziela podlaska 27/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół z natury jest misyjny. Niesie radość zbawienia tym, co jeszcze nie wierzą. Szczególnie za pontyfikatu Jana Pawła II bardzo mocno zostało to podkreślone poprzez jego podróże apostolskie. Ojciec Święty włączył w apostołowanie wszystkich ludzi dobrej woli. Do dzieci zaś napisał list na Boże Narodzenie 1994 r. W liście do najmłodszych wiernych wyraził radość, że są z nim w modlitwie, nazwał dzieci nadzieją Kościoła, przez nie pragnie pomóc dzieciom, które doznają krzywdy. Ojciec Święty podziękował dzieciom za zaangażowanie w działalność i rozkrzewianie istniejących od ponad 150 lat Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci.

Odpowiedzią naszemu Papieżowi, było rozpowszechnienie idei misyjnej poprzez kongresy misyjne. I Krajowy Kongres Misyjny Dzieci odbył się w 1995 r. w Częstochowie. Później odbyły się jeszcze dwa Krajowe Kongresy i wiele diecezjalnych. Wspólne spotkania dzieci i opiekunów owocowały pogłębieniem idei misyjnej w parafiach i powstawaniu nowych parafialnych Ognisk Misyjnych.

Inspiracją do zainaugurowania takiego spotkania w naszej, młodej diecezji było spotkanie animatorów, istniejących grup misyjnych dzieci i zainteresowanych katechetów świeckich i duchownych na Szkoleniu Misyjnym 3-4 marca br. w Leśnej Podlaskiej.

Po wybraniu komitetu organizacyjnego, do którego weszli: gospodarze spotkania - klerycy z seminaryjnego Ogniska Misyjnego, Bożena i Mieczysław Drągowscy, katecheci z Bielska Podlaskiego, Dorota Strąg - świecka misjonarka pochodząca z Węgrowa (pracowała w Indiach), Siostry: służki - Teresa Skorupska i Bożena Gałecka, dominikanki - Beata Sabura, Diana Jaks oraz karmelitanka Petronia Bebonis. Pracę komitetu organizacyjnego wspomagało wiele innych ludzi dobrej woli. Odbyło się kilka spotkań roboczych. Zostały wystosowane zaproszenia opublikowane na łamach Niedzieli Podlaskiej i Radio Podlasie oraz bezpośrednie prośby do księży proboszczów w naszej diecezji, aby włączyć dzieci w to misyjne świętowanie. Dalszym przygotowaniem było ogłoszenie konkursu na plakat misyjny oraz opracowanie programu Kongresu, który później został zatwierdzony przez bp. Antoniego Dydycza - honorowego opiekuna misyjnego spotkania dzieci. I tak w miarę zbliżania się dnia Kongresu zaczęły napływać prace - plakaty wykonane przez dzieci z naszej diecezji. Do 1 czerwca br. wpłynęły plakaty z ponad z dwudziestu parafii.

2 czerwca br. w drohiczyńskiej katedrze stawiły się dzieci, przedstawiciele 21 parafii, w grupach zorganizowanych. Trzeba dodać, że były obecne dzieci z kilku parafii, które nie zostały zgłoszone w recepcji. W Kongresie reprezentowano następujące miejscowości: Siemiatycze WNP 56 osób, Ceranów 28 osób, Mielnik 3 osoby, Domanowo 39 osób, Nurzec 9 osób, Jabłonna Lacka 32 osoby, Dzierzby 12 osób, Platerów 11 osób, Sadowne 40 osób, Grodzisk k. Siemiatycz 33 osoby, Skibniew 15 osób, Hajnówka 41 osób, Siemiatycze 23 osoby, Sokołów 55 osoby, Węgrów 80 osób, Łochów 11 osób, Knychówek 48 osób, Bielsk Podlaski 50 osób, Sawice 4 osoby, Wirów 7 osób oraz dzieci z Drohiczyna.

Duszą przygotowania i prowadzącymi Kongres byli alumni z naszego Seminarium. Czuwali na każdym miejscu, wiążąc wszystkie punkty programu w całość przez grę, śpiewy i zabawy z dziećmi. Oby z ich szeregów wyrośli przyszli misjonarze, którzy zasilą szeregi misjonarskie. Po zawiązaniu wspólnoty odbyło się przedstawienie uczestników Kongresu, a szczególnie gości, którymi byli: ks. dr Ryszard Dziura - długoletni misjonarz z Zambii, a obecnie pracownik redakcji Encyklopedii Katolickiej w sekcji misyjnej z Lublina, s. Teodora - franciszkanka, od 37 lat pracująca w Kongo (dawny Zair), siostry ze zgromadzenia Służek: Danuta - od 23 lat pracująca w Ruandzie, Stanisława - od 24 lat pracująca w Kongo, s. Sylwia - od 5 lat pracuje na Białorusi, obecnie katechetka w Hajnówce, pan Fabian - pochodzący z Konga, który po studiach w Polsce założył rodzinę, mieszka w Węgrowie i uczy języ-1ka angielskiego. Dzieci modlitwą i brawami podziękowały ks. prof. Eugeniuszowi Borowskiemu za pouczającą lekcję historii Drohiczyna. Szczególną owację uzyskały dzieci z Bielska Podlaskiego za pantomimę o Papieskim Dziele Misyjnym dzieci, a pieśń w języku narzecza jednego ze szczepów afrykańskich podbiła serca młodych uczestników. I tutaj trzeba podziękować siostrom Dominikankom za trud przygotowania.

Przyszedł czas na świadectwa misjonarzy. Ukazali oni misje jako wielkie bogactwo kulturalno-geograficzne. Szkoda, że w tak dużej grupie (ponad 700 dzieci) nie można było zadawać pytań. Być może podział na grupy dopomógłby owocniej przeżyć spotkanie dzieciom z bezpośrednimi świadkami głoszenia Dobrej Nowiny o Zbawieniu. Pomimo ciekawych wspomnień ze swoich przeżyć, misjonarze nie dokończyli spotkania w katedrze. Po krótkiej przerwie na placu przy kościele połączyliśmy się z Ojcem Świętym, odmawiając Anioł Pański i jedną tajemnicę Różańca. Później nastąpiły dalsze świadectwa misjonarzy połączone z prezentacją grup parafialnych przybyłych na Kongres. Każde Ognisko misyjne w krótkim sprawozdaniu mówiło o ciekawych inicjatywach w swym zespole. Tam, gdzie nie istnieją jeszcze Ogniska misyjne było przyrzeczenie rozpoczęcia takiej działalności. W większości grupy prezentowały swoja ulubioną pieśń.

I znów trzeba było ogłosić przerwę, tym razem na obiad. Z funduszu misyjnego zostały zakupione ciastka, napoje, a ciepłą herbatę zapewniła kuchnia klerycka. Stanowiło to dopełnienie przywiezionego przesz dzieci własnego prowiantu. Dzięki sprawnej obsłudze każdy z uczestników mógł pokrzepić swoje siły fizyczne. Punktem spotkania poobiedniego była wspólna zabawa, której sercem byli znów bracia klerycy. Pod koniec wspólnej zabawy połączonej ze śpiewem nastąpiło podsumowanie konkursu na plakat misyjny. Misjonarze - goście mieli trudności z wytypowaniem najlepszych prac. Ostatecznie po dyskusji zostało wyłonionych 9 prac do pierwszej nagrody (Pismo Święte i książki), a pozostałym uczestnikom zostały wręczone nagrody pocieszenia. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Karolina Obrępalska, Małgorzata Botrych, Kasia Sabacińska, Magda Skrocka, Bogumił Tymiński, Iwona Filipiak, Magda Struś, Ewa Krasnodębska, Andrzej Nasiłowski, Katarzyna Mięsak, Malwina Jurczak, Kasia Kotowicz, Grzegorz Błaszczuk, Paweł Leszczuk, Magdalena Piechowicz, Magdalena Sikorska.

Nadszedł czas na najważniejszy moment Kongresu - Mszę św. Dzieciom wchodzącym do katedry towarzyszył piękny śpiew wykonywany przez chór z Jabłonnej Lackiej. Na początku Mszy św. duszpasterz Dzieł Misyjnych w diecezji ks. Zb. Grabowski przywitał Księdza Biskupa i kapłanów koncelebrujących, gości i wszystkich uczestników I Kongresu Misyjnego - przedłużonego Dnia Dziecka. Dzieci wraz ze swoimi opiekunami zapełniły katedrę i pomimo zmęczenia uczestniczyły w dialogowanym kazaniu Biskupa Antoniego. Nasz Arcypasterz dziękując za przybycie prosił, aby dzieci zawsze i wszędzie były małymi misjonarzami. Następnie dzieci z Bielska Podlaskiego, Węgrowa i Sokołowa Podlaskiego poprowadziły pięknie przygotowaną modlitwę wiernych oraz komentarz do procesji z darami. W barwnej procesji przyniesiono do ołtarza krzyż, świecę, różaniec święty, katechizm, kwiaty oraz chleb i wino. Odpowiedni komentarz dopomógł zebranym uczestnikom Kongresu zrozumieć lepiej wymowę darów ofiarnych i odczytać symbole trudu misyjnego. W czasie Mszy św. część dzieci skorzystała z sakramentu pojednania, aby ofiarować najcenniejszy dar dla misji - Komunię św. Na dziękczynienie pieśń Abba, Ojcze wykonana na przemian z orkiestrą zjednoczyła wszystkich w jedną rodzinę Dzieci Bożych.

Później dzieci podziękowały Księdzu Biskupowi za modlitwę i spotkanie, a kwiaty wręczone naszemu Arcypasterzowi i wszystkim gościom wyrażały ich miłość do dzieła, które kontynuują w imię Jezusa Chrystusa. Nie mogło zabraknąć akcentu kleryckiego. Opiekun Koła misyjnego WSD, alumn Walery Tomaszewski odczytał list do Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie. Na koniec głos zabrał Ksiądz Dyrektor Dzieł Misyjnych, dziękując Księdzu Biskupowi i wszystkim gościom za uświetnienie misyjnego świętowania dzieci. Serdecznie podziękował wszystkim, szczególnie tym, którzy włączyli się w przygotowanie I Kongresu Misyjnego Dzieci w naszej diecezji. Następnie zaprosił wszystkich, aby po błogosławieństwie pasterskim udali się na plac przed katedrą, gdzie nastąpiło wypuszczenie gołębi i kolorowych balonów, które symbolizują niesienie Ewangelii do wszystkich krajów świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego od 10 do 18 maja

2024-05-06 13:27

[ TEMATY ]

św. Stanisław Papczyński

Wikipedia

Św. o. Stanisław Papczyński

Św. o. Stanisław Papczyński

10 maja 2024 roku w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpocznie się Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Swoje intencje do tej nowenny można dołączyć na stronie: papczynski.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję