Najpierw kardynał zwiedzi szczawieński kościół pw. Wniebowstąpienia NMP - w progach którego przywitają go miejscowi kapłani oraz sufragan Diecezji Świdnickiej bp Adam Bałabuch. Następnie odbędzie spacer po Parku Zdrojowym i deptaku, a z niego przejdzie już do Teatru Zdrojowego im. H. Wieniawskiego, gdzie o godz. 15.30, w Sali Kameralnej zaplanowano spotkania historyczno-literackie, którego myślą przewodnią będzie przybliżenie sytuacji kościoła katolickiego w Czechach. Pretekstem do tego spotkania jest niedawno przetłumaczona na język polski książka, opublikowana przez Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów „W drodze”, będąca obszernym wywiadem, jakiego udzielił obecny Prymas Czech o. Tomaszowi Dostatniemu, który będzie moderatorem dyskusji w sali kameralnej.
Reklama
Wizyta księdza kard. Dominika Duki w Szczawie-Zdroju odbywa się na zaproszenie Pawła Skrzywanka, prezesa zarządu spółki S.A. Uzdrowisko „Szczawno – Jedlina”, który tym zaproszeniem postanowił nawiązać do tradycji kurortu i dogłębnie to wyjaśnił. W wypowiedzi dla TK „Niedziela” zauważył, że mało który kurort poza Szczawnem, gościł tak wielu kardynałów, jak to właśnie uzdrowisko. A warto przypomnieć, że przyjeżdżali tu: kard. Adam Sapieha, kard. Bolesław Kominek, którego sekretarzem był ks. infułat Józef Strugarek były proboszcz, kard. Agostino Casaroli, nieżyjący już sekretarz stanu stolicy apostolskiej oraz wrocławski kard. senior Henryk Gulbinowicz – i to wielokrotnie. Z tego powodu nasze uzdrowisko, jak żadne inne w kraju zasługuje na miano uzdrowiska kardynalskiego – dodaje prezes.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po spotkaniu z czytelnikami prymas Czech kard. Dominik Jarosław Duka spotka się z burmistrzem Szczawna Zdroju a następnie uda się już do Wrocławia, gdzie kolejnego dnia, 22 marca o godz. 11.00, wraz z arcybiskupem Józefem Kupnym, stojącym na czele Archidiecezji Wrocławskiej, będą przewodniczyć uroczystej Eucharystii - sprawowanej z okazji wprowadzenia relikwii świętego Wacława – patrona Czech do wrocławskiego kościoła pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława.
Relikwie świętego Wacława zostaną tu uroczyście wprowadzone, dzięki ogromnej życzliwości prymasa Duki, który odniósł się przychylnie do naszej prośby i wraził zgodę na ich przekazanie Wrocławiowi – mówi prezes uzdrowiska Paweł Skrzywanek, który mieszka na stałe we Wrocławiu i jest przewodniczącym rady parafialnej kościoła pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława. Kościół jest świątynią wotywną. Upamiętnia porozumienie zawarte pomiędzy królem Polski Kazimierzem Wielkim i królem Czech Karolem IV z dynastii luksemburskiej, którzy modlili się w tym miejscu – uwypukla Paweł Skrzywanek.
Warto przypomnieć, że dwa lata temu, 8 maja, relikwie św. Wacława otrzymała katedra świdnicka, której patronami są biskupi męczennicy św. Stanisław i św. Wacław.