Reklama

Niedziela Legnicka

Legnica pożegnała swojego Pierwszego Biskupa Diecezjalnego

Diecezja Legnicka 11 marca 2017 r. pożegnała swojego pierwszego pasterza, biskupa Tadeusza Rybaka. O godz. 11 w legnickim św. Jana Chrzciciela, przy wtórze bicia dzwonów w mieście i całej diecezji, rozpoczęły się obrzędy pogrzebowe, którym przewodniczył bp senior Stefan Cichy.

[ TEMATY ]

pogrzeb

bp Tadeusz Rybak

Ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poprzedniego dnia wieczorem, wierni i duchowieństwo diecezji legnickiej, gromadzili się licznie przy trumnie z ciałem biskupa Tadeusza i otaczali go swoją modlitwą. Dziś dołączyli do nich wierni z różnych stron Polski: z Mazowsza - rodzinnej ziemi biskupa Tadeusza - i z Dolnego Śląska, z którym związane było całe jego kapłańskie życie. Byli też obecni przedstawiciele duchowieństwa i wierni spoza granic Polski.

Religijną i historyczną powagę procesji która przeszła z trumną przez legnicki Rynek do Katedry, podkreślały dźwięki muzyki wykonywanej przez Legnicką Orkiestrę Dętą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Piotr Nowosielski

Natomiast w Katedrze oprawę muzyczną zapewniła Legnicka Orkiestra Symfoniczna, chór Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy pod dyrekcją pana Benedykta Ksiądzyny i chór Madrygał.

Asystę liturgiczną tworzyli klerycy legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego. Biskup Tadeusz Rybak bardzo troszczył się o dobre formowanie i kształcenie alumnów. On to wprowadził zwyczaj celebrowania czwartkowych Eucharystii we wspólnocie seminarium duchownego, które lubił nazywać „źrenicą oka biskupa”. Zwyczaj ten podtrzymują jego następcy na stolicy biskupiej w Legnicy.

Reklama

Nie zabrakło też licznych pocztów sztandarowych, przedstawicieli służb mundurowych oraz harcerzy. Ich obecność jako delegacji wielu instytucji i organizacji z terenu diecezji legnickiej, świadczyło o zrozumieniu i społecznym uznaniu roli, jaką dla Kościoła, dla miasta i dla regionu odegrał pierwszy biskup legnicki, który w 2003 roku odznaczony został także Honorowym obywatelstwem Legnicy.

Nie zabrakło też obecności sióstr zakonnych i osób konsekrowanych, które swoimi modlitwami, życiem według rad ewangelicznych i apostolską dyspozycyjnością, wspierały misję pierwszego biskupa legnickiego i jego następców. Biskupowi Tadeuszowi bardzo zależało na obecności zgromadzeń zakonnych na terenie diecezji i wierzył w skuteczność ich modlitwy. Wśród sióstr obecne były też siostry z Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, czyli siostry boromeuszki, które z wielką ofiarnością służyły biskupowi Tadeuszowi Rybakowi zarówno w okresie jego trzynastoletniej posługi pasterskiej, jak i podczas ostatnich 12 lat życia.

Wśród duchowieństwa znaleźli się także delegaci kapituł oraz przedstawiciele innych obrządków i wyznań chrześcijańskich, oraz delegaci z sąsiadujących diecezji z Czech i Niemiec.

Wielu księży łączyła i nadal łączy synowska więź duchowa ze świętej pamięci biskupem Tadeuszem. Wielu otrzymało święcenia kapłańskie z jego rąk, dla wielu był wychowawcą i wykładowcą teologii, dla wielu przykładem apostolskiej gorliwości.

Eucharystii, w gronie przybyłych ponad 20. biskupów przewodniczył metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. Wśród koncelebransów, był także obecny kard. Henryk Gulbinowicz.

Reklama

W pobliżu trumny, zajęli miejsce: najbliższa rodzina, siostry zakonne i osoby, które na co dzień towarzyszyły księdzu biskupowi i pielęgnowały go w chorobie do ostatnich chwil.

Wśród uczestników znaleźli się także przedstawiciele parlamentu, władz miasta, samorządowcy oraz delegaci różnych organizacji i stowarzyszeń.

Przed Mszą św. odczytany został telegram, który w imieniu papieża Franciszka skierował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, ksiądz kard. Pietro Parolin. Telegram odczytał Radca Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, ks. prałat Mykhaylo Tkhorovskyy.

Słowa współczucia, duchowej bliskości i współdzielenia chrześcijańskiej nadziei przesłał także Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, oraz Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak, którego podczas tej uroczystości reprezentował ks. abp Henryk Muszyński, prymas senior.

Również wielu innych biskupów, przedstawicieli uczelni, różnych organizacji, instytucji i mediów – w tym z Redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela - przysłało pisma i telegramy kondolencyjne.

Do zgromadzonych przemówił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski: „Witam wszystkich, którzy poruszeni duchem modlitwy i wdzięczności, przybyli na tę uroczystość pogrzebową i wszystkich którzy łączą się z nami duchowo. Łączymy się w modlitwie by polecać Bogu zmarłego pasterza i wyrazić wdzięczność za jego pasterską posługę” – mówił.

Ks. Piotr Nowosielski

Reklama

Homilię wygłosił bp senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt. Przypomniał drogę życiową Zmarłego, oraz jego zasługi i dokonania w rozwijającej się od 1992 r. diecezji legnickiej. – Żegnamy księdza Biskupa, który był świadkiem wiary. W ostatnich latach doświadczał cierpienia, ale przyjmował je w sposób dojrzały. Nigdy nie narzekał, nie komentował swojej choroby, dalej był blisko Kościoła. Kiedy go odwiedzaliśmy, pytał i żył sprawami Kościoła. Oddał wszystkie swoje siły, aby ta diecezja była piękna duchowo.

Przypomniał też, przytoczone już dzień wcześniej na wieczornej modlitwie, słowa z testamentu Bpa Rybaka, w których apeluje do diecezjan: „Błagam was, umiłowani diecezjanie, byście zawsze byli wierni Kościołowi katolickiemu i przyczyniali się do jego wzrostu przez swoje gorliwe chrześcijańskie życie w rodzinach i parafiach. Troszczcie się o wychowanie młodego pokolenia o przekazanie mu wiary i zasad chrześcijańskiej moralności. Będę pamiętał o was przed obliczem Miłosiernego Boga, naszego najlepszego Ojca”.

Na zakończenie Mszy św. wygłoszono mowy pożegnalne. W imieniu mieszkańców Legnicy, przemówił prezydent miasta, Tadeusz Krzakowski, ukazując Zmarłego jako Honorowego Obywatela Miasta, który przez swoje działania, przyczynił się do wielkiej promocji i podniesienia prestiżu Legnicy, a także skutecznego gospodarza i pasterza diecezji.

W imieniu wiernych świeckich diecezji legnickiej, słowa pożegnania wypowiedział Ryszard Jaśkowski. Przypomniał jak wiele działań duszpasterskich inicjowanych przez Bpa Tadeusza, owocowało ożywianiem wiary w diecezji. Jako wielką zasługę dla diecezji, uznał zaproszenie i przyjęcie w Legnicy Ojca świętego Jana Pawła II. Podkreślił też jego duchowość maryjną, która owocowała troską o sanktuarium maryjne w Krzeszowie i kult Matki Bożej w diecezji.

Reklama

Ks. prał. Robert Kristman, proboszcz Katedry i dziekan kapituły katedralnej, przemówił w imieniu prezbiterium diecezji legnickiej. Zwrócił uwagę na to, że w osobie Zmarłego, wielkie grono księży żegna go jako swojego prawdziwego ojca. Był wymagający, ale wynikało to z ojcowskiej troski o poszczególne osoby, parafie czy też całą diecezję. – Ojcze Biskupie. Pamiętaj zawsze przed obliczem Miłosiernego Boga o swoim umiłowanym Kościele legnickim i oddawaj go pod opiekę Matki Bożej Łaskawej – mówił ks. Kristman.

Zapowiedział też, że od 24 maja, w rocznicę jego ingresu, rozpocznie się Msza św. gregoriańska ofiarowana w Jego intencji.

Na koniec raz jeszcze przemówił bp Zbigniew Kiernikowski, biskup legnicki, dziękując wszystkim za przybycie, a także wszystkim osobom, które zaangażowały się w pomoc i posługę zmarłemu Biskupowi Tadeuszowi.

Obrzędom Ostatniego Pożegnania także przewodniczył biskup legnicki. Następnie w procesji wewnątrz katedry, trumnę z ciałem zmarłego Biskupa przenieśli strażacy, aby ostatecznie złożyć ją w krypcie katedralnej.

Więcej o wydarzeniu na stronach diecezji: www.diecezja.legnica.pl i stronach diecezjalnego Radia Plus Legnica www.legnica.fm




Ks. Piotr Nowosielski

Reklama

* Biskup Tadeusz Rybak urodził się 28 października 1929 r. w Milanówku koło Warszawy. Tam też ukończył szkolę podstawową i liceum ogólnokształcące. Świadectwo dojrzałości otrzymał w 1948 roku i tegoż roku wstąpił do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Wrocławiu. Święcenia prezbiteratu otrzymał 2 sierpnia 1953 r. z rąk biskupa Franciszka Sonika, sufragana kieleckiego. Po święceniach, przez cztery lata pracował w duszpasterstwie, posyłany do kapłańskiej służby, co roku w innej wspólnocie: w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, w parafii pw. św. Stanisława i św. Doroty we Wrocławiu, w parafii św. Stanisława Biskupa w Świdnicy oraz w Instytucie Katolickim w Trzebnicy. W roku 1957 rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które ukończył uzyskawszy tytuł doktora teologii w 1962 r. Miał wówczas 33 lata.

Przez kolejne 15 lat, do 1977 r. był wicerektorem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu oraz wykładowcą teologii dogmatycznej i liturgiki. W tamtym czasie był również członkiem Komisji Episkopatu do spraw Seminariów Duchownych oraz członkiem Rady Duszpasterskiej i Komisji Liturgicznej Archidiecezji Wrocławskiej.

28 kwietnia 1977 roku, a zatem 40 lat temu, został mianowany przez papieża Pawła VI biskupem tytularnym Benepoty i ustanowiony biskupem pomocniczym Metropolity Wrocławskiego, arcybiskupa Henryka Gulbinowicza. Święcenia biskupie przyjął z rąk metropolity dwa miesiące później, w Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, w Katedrze Wrocławskiej, która cieszy się patronatem tego świętego proroka. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Per Christum – in Spiritu – ad Patrem” (Przez Chrystusa – w Duchu – do Ojca). Współkonsekratorami byli biskup Wincenty Urban i biskup Jerzy Modzelewski.

W archidiecezji wrocławskiej biskup Tadeusz Rybak pełnił przez 15 lat obowiązki wikariusza generalnego i wypełniał inne biskupie zadania. Od 1982 roku był także prepozytem kapituły katedralnej. Przez 11 lat, biskup Tadeusz Rybak był również przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski do spraw Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego - w latach 1983-1994. W tym czasie komisja przygotowywała księgi liturgiczne, jakimi posługujemy się obecnie w Polsce.

Reklama

25 marca 1992 roku papież św. Jan Paweł II ustanowił Diecezję Legnicką, a biskupa Tadeusza Rybaka mianował pierwszym biskupem nowo powstałej diecezji. Ta zaś świątynia, Kościół pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła, została wybrana na Katedrę. Uroczysty Ingres, czyli pierwsze uroczyste wejście biskupa do Katedry Legnickiej, odbył się 24 maja, 25 lat temu. Przez kolejne 13 lat pierwszy biskup legnicki sprawował swój urząd z wielkim oddaniem, troszcząc się zarówno o zorganizowanie wszystkich potrzebnych instytucji, jak i o jednoczenie wszystkich wiernych, duchownych i świeckich. Z gorliwością pełnił funkcję nauczycielską. Erygował Wyższe Seminarium Duchowne, by formować kapłanów, którzy będą się mocno utożsamiać z diecezją legnicką. Biskup Tadeusz dokładał wszelkich starań, by skierować serca wiernych ku Najświętszej Maryi Pannie, czczonej od wieków w Krzeszowie jako Matka Boża Łaskawa.

Po pięciu latach pasterzowania biskup przeżywał wraz z całą diecezją historyczne chwile pielgrzymki św. Jana Pawła II do Legnicy i koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej. Tego samego dnia, 2 czerwca 1997 roku, 20 lat temu, papież nawiedził tę świątynię katedralną. Zostało to upamiętnione na ścianie przy zakrystii katedry, nad kryptą, w której spocznie ciało Biskupa Tadeusza.

Urząd Biskupa Legnickiego - z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego - biskup Tadeusz pełnił do 30 kwietnia 2005 roku, to jest do dnia Ingresu nowego Biskupa Legnickiego Stefana Cichego.

Zmarł, w swoim domu, po dłuższej chorobie, w dniu 7 marca 2017 r. Pochowany został 11 marca 2017 r. w katedrze Legnickiej.

2017-03-11 16:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: tysiące ludzi żegnało we Lwowie kard. L. Huzara

[ TEMATY ]

pogrzeb

wikipedia.org

kard. Lubomyr Huzar

kard. Lubomyr Huzar

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi pożegnało we Lwowie kard. Lubomyra Huzara - byłego arcybiskupa większego lwowskiego, a następnie kijowsko-halickiego, zmarłego 31 maja w Kijowie. Najpierw tysiące ludzi przyszło do soboru katedralnego św. Jerzego (Jura), gdzie od 1 bm. była wystawiona trumna ze zwłokami byłego zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), a następnie jeszcze więcej osób wzięło udział w kondukcie żałobnym, który przeszedł ulicami do cerkwi św. Michała Archanioła.

Procesja z ciałem zmarłego, która wyszła z katedry po liturgii żałobnej, szła prawie 2 godziny. Najpierw duchowieństwo wyniosło trumnę na plac przed pomnik metropolity Andrzeja Szeptyckiego, a w tym czasie na wielkim ekranie przed świątynią wyświetlono film, na którym kard. Huzar udzielał nauk i duchowych porad swemu Kościołowi. Uczestnicy uroczystości pogrzebowych mieli ostatnią okazję przebywania ze swym biskupem i wysłuchania jego słów. Wielu uczestników tego spotkania znało osobiście kardynała, utrzymywało z nim kontakt i otrzymywało od niego pouczenia.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy/ Samochód wjechał w grupę ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu

2024-12-20 20:52

[ TEMATY ]

zamach

Magdeburg

Jarmark Bożonarodzeniowy

PAP/EPA/vifogra / Eberlein

W Magdeburgu, na wschodzie Niemiec, doszło w piątek wieczorem do ataku na jarmark bożonarodzeniowy; samochód wjechał w grupę ludzi - powiedział stacji MDR rzecznik rządu Saksonii-Anhalt. Niemieckie media piszą, że wiele osób mogło zostać rannych.

Podziel się cytatem Na miejscu są służby ratunkowe i straż pożarna. Rannych może być od 60 do 80 osób.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: wszyscy potrzebujemy znaków nadziei

2024-12-21 18:26

[ TEMATY ]

prymas Polski

spotkanie opłatkowe

nadzieja

abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

„Wszystkim nam potrzebne są znaki nadziei. Potrzebne są młodym, aby odkrywali piękno i sens życia, potrzebne są rodzinom i małżonkom, aby jeszcze raz pojęli, że otwartość na życie z odpowiedzialnym macierzyństwem i ojcostwem jest misją, którą Pan powierza ich miłości” - mówił abp Wojciech Polak podczas sobotniego spotkania z doradcami życia małżeńskiego i rodzinnego, członkami stowarzyszenia wspierającego powołania oraz rodzicami misjonarzy pochodzących z archidiecezji gnieźnieńskiej.

Doroczny „opłatek” rozpoczęła wspólna modlitwa i Msza św. sprawowana w kaplicy Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie przez abp. Wojciecha Polaka i przybyłych księży. W homilii metropolita gnieźnieński nawiązał do przywołanego w liturgii słowa obrazu Maryi idącej z pośpiechem do swej krewnej Elżbiety, podkreślając, że uczy nas on nie tylko oddania i troski o innych, ale i tego, jak nieść Chrystusa do sióstr i braci. Bardzo są bowiem potrzebni ci, którzy oddawszy siebie do dyspozycji Bogu, jak Maryja, idą do bliźnich, gotowi spotkać ich, aby i w nich coś się stało, coś się poruszyło.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję