Przeszłość i przyszłość
4 marca, imieniny Kazimierza Pułaskiego oraz 272. rocznica jego urodzin, był niepowtarzalny. Był bowiem okazją do przypomnienia historii i tradycji szkoły, przywołania wspomnień, przemyśleń i podsumowań dotyczących nie tylko szkoły jako instytucji, lecz także tworzących jej społeczność. – Mijają lata, pamięć pozostaje – z zadumą mówi dyrektor Tomasz Dobosz i w tym klimacie wyjaśnia – Dla absolwentów i pracowników to miejsce nabiera szczególnego znaczenia, ma wartość sentymentalną. To tutaj spędzili lata młodości, rozpoczynali pierwszą pracę, rozbudzili pasje, nawiązali przyjaźnie. Nostalgia za tym, co minęło, pozwala na nowo przeżyć dawne chwile, odtworzyć zapomniane już obrazy i dźwięki, niemal usłyszeć odgłos dzwonka wzywającego na lekcje. Wiele pokoleń kształciło się w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, często uczyli się tutaj dziadkowie, potem rodzice, a obecnie ich dzieci. To nasz powód do dumy, gdyż na ciągłości tradycji buduje się kulturę miasta, regionu i kraju. Czujemy się więc zobowiązani kontynuować dorobek wypracowany przez pokolenia, ponieważ ¬– jak głosił Jan Paweł II – „pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Beata Pieczykura
Reklama
Dzieje Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych stanowią znaczną część historii Częstochowy. Ta placówka oświatowa należy do najstarszych szkół w mieście, jej początki sięgają 1926 r. W ciągu 90 lat zmieniała nazwy, siedziby i kierunki kształcenia. Poczyniła ogromny wkład w rozwój częstochowskiej edukacji oraz miała znaczny udział w kształtowaniu struktury gospodarczej miasta i okolic. W ostatnich latach szkoła dostosowuje swoją ofertę do potrzeb rynku pracy i kształci w zawodach, na które jest największe zapotrzebowanie, takie jak: technik elektryk, technik mechanik, technik urządzeń dźwigowych, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektryk, kierowca mechanik. Wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, zainteresowaniom uczniów i tworzy klasy mundurowe. Podejmuje wiele przedsięwzięć i dba o wszechstronny rozwój młodzieży, wychowuje w duchu patriotyzmu i poczuciu odpowiedzialności.
Obchody jubileuszu
Reklama
Uroczystość rozpoczęła Msza św. w archikatedrze pw. Świętej Rodziny pod przewodnictwem proboszcza ks. Jana Niziołka. Ksiądz Proboszcz pozdrowił licznie zgromadzonych i przypomniał, że Eucharystia to dziękczynienie. Dlatego sprawował ją w intencji dziękczynno-błagalnej przez wstawiennictwo św. Kazimierza Królewicza. Dziękował Bogu za dobro, które dokonało się w murach tej szkoły, oraz prosił o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski na kolejne lata. Podkreślił, że szkoła to nie tylko mury i wyposażenie, lecz przede wszystkim wspólnota ludzi. W homilii ks. Jan Niziołek zwrócił uwagę, że siedziba szkoły znajduje się blisko bazyliki katedralnej, która w tym roku świętuje 100-lecie istnienia parafii, a do zebranych powiedział: – Macie wspaniałego patrona. W tym duchu zachęcił do życia pełnego wartości, do odpowiedzialności, patriotyzmu i pracy na rzecz Ojczyzny, tak jak czynił to Kazimierz Pułaski. Po wspólnej modlitwie wszyscy przemaszerowali ulicami miasta do siedziby szkoły. Tam tablicę pamiątkową poświęconą Kazimierzowi Pułaskiemu odsłonili: Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta Częstochowy, Zdzisław Wolski, przewodniczący Rady Miasta Częstochowy, Iwona Stefaniak, dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce i Beata Ciura, przewodnicząca Rady Rodziców przy ZSM-E, a poświęcił ją ks. Jan Niziołek. Darczyńcą przytwierdzonego do tablicy wizerunku patrona jest Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce. Odlew jest repliką medalionu wykonanego przez rzeźbiarza Henryka Dmochowskiego w 1854 r. Fundatorem tablicy jest także Rada Rodziców ZSM-E.
Beata Pieczykura
Główna część uroczystości odbyła się w szkolnej sali widowiskowej. Wśród listów gratulacyjnych był także ten od prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. Życzenia wraz z wyrazami przyjaźni i uznania wyrazili dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, instytucji, stowarzyszeń współpracujących ze szkołą. m.in. dyrektorzy albo przedstawiciele Politechniki Częstochowskiej, Polskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów z Warszawy, Muzeum im. Pułaskiego w Warce, władz miasta, Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, kuratorium, Samorządowego Ośrodka Doskonalenia, Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, policji, Wojskowej Komendy Uzupełnień. Prowadzącym oraz autorem przygotowanego przez uczniów przedstawienia był Dominik Wołyniec, nauczyciel historii, bibliotekarz.
Z okazji jubileuszu Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego przygotował walor filatelistyczny w postaci znaczka personalizowanego z logo szkoły. Znaczek jest usługą realizowaną przez Pocztę Polską, a jego projekt wykonali uczniowie i opiekunowie Akademii Młodego Filatelisty działającej przy szkole.
Reklama
4 marca gmach szkoły wypełnił gwar rozmów i wspomnień. Absolwenci (wśród nich był m.in. Jarosław Marszałek, zastępca prezydenta Częstochowy) i byli nauczyciele z radością ponownie przemierzali szkolne korytarze, tym samym wracali pamięcią do młodzieńczych lat, a przez spotkanie z obecnymi uczniami, rodzicami oraz nauczycielami wszyscy razem tworzyli wspólnotę społeczności szkolnej. W ten sposób właśnie przeszłość przenika się z teraźniejszością i buduje przyszłość, daje również nadzieję na spotkanie na 100-leciu ZSME...
KALENDARIUM
1926 – otwarcie Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowej Okręgowego Towarzystwa Rzemieślniczego przy ul. Kościuszki 21 (obecnie al. Wolności 17)
1938/39 – powstanie Prywatnego Męskiego Gimnazjum Mechanicznego
1940 – przekształcenie Gimnazjum Mechanicznego w Państwową Szkołę Przemysłową
1941 – uruchomienie Zakładów Przeszkoleniowych Ministerstwa Lotnictwa
1945 – wznowienie działalności Prywatnego Męskiego Gimnazjum Mechanicznego
1946 – utworzenie Liceum Mechanicznego
1951/52 – powstanie Zasadniczej Szkoły Metalowej z siedzibą przy ul. Sobieskiego 11/13 w wyniku połączenia warsztatów szkolnych z al. Wolności 17 (po zlikwidowanym Gimnazjum i Liceum Mechanicznym) i Średniej Szkoły Dokształcającej z ul. Garncarskiej 6/8 (przeniesionej w 1946 roku do budynku przy ul. Sobieskiego 11/13 i której nazwę w roku szkolnym 1946/1947 zmieniono na Publiczną Średnią Szkołę Zawodową)
1954 – przeniesienie szkoły do budynku przy ul. Targowej 29
1958 – ponowna zmiana lokalu – przejecie budynku przy ul. Garncarskiej 6/8
1971/72 – utworzenie Liceum Zawodowego
1977/78 – zmiana nazwy szkoły na Zespół Szkół Mechanicznych, w skład którego wchodziły Zasadnicza Szkoła Metalowa i Liceum Zawodowe
Reklama
1979 – połączenie Zespołu Szkół Mechanicznych z Zespołem Szkół Mechaniczno- Elektrycznych z ul. Jasnogórskiej 17 i przyjęcie nazwy Zespołu Szkół Mechaniczno- Elektrycznych
1983/84 – przeniesienie siedziby szkoły z ul. Garncarskiej do lokalu przy ul. Targowej 29; włączenie do niej Technikum Zawodowego o specjalności metrologia warsztatowa
1996 – nadanie imienia Kazimierza Pułaskiego Zespołowi Szkół Mechaniczno-Elektrycznych
więcej na www.niedziela.pl, www.targowa.edu.pl