Do niedawna słowo „syderyt” oznaczało jedynie minerał o dużej zawartości żelaza, występujący m. in. w Częstochowskim Okręgu Rudonośnym, m. in. w okolicach wsi Poraj, stosowany w hutnictwie, czasem jako kamień jubilerski. Od dwóch lat, jest to także nazwa prestiżowej nagrody ustanowionej przez wójta gminy Poczesna, Krzysztofa Ujmę, przyznawanej zasłużonym obywatelom za wybitne zasługi w dziedzinie przedsiębiorczości, propagowania sportu, ochrony zdrowia i opieki społecznej, ochrony środowiska, działania propagujące rozwój oświaty, kultury i sztuki oraz za szczególne osiągnięcia na rzecz gminy Poczesna.
Projektantem oryginalnej statuetki jest mieszkaniec tutejszej Gminy, światowej sławy artysta rzeźbiarz, Jerzy Kędziora. W roku ubiegłym, pierwszymi laureatami „Syderyty 2015” zostali: Jerzy Kędziora, Henryk Pałasz, Krzysztof Krzyczmonik oraz Andrzej Cupiał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
23 lutego br. w miejscowej Hali Sportowej odbyła się kolejna Gala Wręczenia Statuetek „Syderyty 2016”. Z pośród nominowanych Kapituła wybrała najlepszych w poszczególnych kategoriach. A oto oni:
Maksymilian Wawrzyńczak – szef rodzinnej firmy drobiarskiej Max Drób w Brzezinach Kolonii. Ta już pokoleniowa firma rodzinna produkuje wysokiej klasy produkty hodowane na własnych ekologicznych paszach. Sponsor i działacz charytatywny nie tylko na terenie swojej Gminy.
Reklama
Klub Sportowy „Olimpia” w Hucie Starej – od 50 lat propagator masowej kultury sportowej zarówno na boisku piłkarskim, jak i na widowni.
Mirosława Truchta Nowicka – absolwentka WSP w Częstochowie, znana w kraju i świecie twórczyni lalek stanowiących element żywego teatru, organizatorka licznych wystaw i warsztatów dla młodych adeptów sztuki.
Regina Krzyczmonik – znana propagatorka gwary śląskiej, od 1992 r przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów, propagatorka turystyki, organizatorka wielu imprez, filar śpiewaczego zespołu „Kwiaty jesieni”.
Maria Adamus – zasłużona działaczka Kół Gospodyń Wiejskich, samorządowiec z terenu Wrzosowej, jej pasja to ochrona zdrowia, poprawa infrastruktury wsi, kultywowanie tradycji.
Świadkami uroczystości uhonorowania zwycięzców byli mieszkańcy Gminy, przedstawiciele świata polityki, władze samorządowe różnych szczebli z Urzędem Marszałkowskim, starostami i wójtami okolicznych gmin, duchowieństwo na czele z proboszczem ks. Jarosławem Sroką, przedstawicieli instytucji i służb. Nie zabrakło delegacji z zaprzyjaźnionej litewskiej gminy z okolic Solecznik wraz z propagatorem tej współpracy ks. Ryszardem Umańskim.
Gratulując laureatom Senator RP Ryszard Majer zwrócił uwagę, że tutejsi mieszkańcy poprzez swoje zaangażowanie na rzecz środowiska i kraju pokazują drogi wejścia do lokalnych elit. Inicjatywa wójta Krzysztofa Ujmy i symbolika „syderytu” z którego otrzymuje się stal, stała się tradycją godną naśladowania.
Uświetnieniem spotkania stał się koncert „Album Rodzinny” z udziałem Kacpra Kuszewskiego, znanego z głównej roli w popularnym serialu „M jak Miłość”. Aktor zaprezentował piosenkę aktorską, tym razem w stylu retro, wkomponowując nowe, niepowtarzalne życiorysy w świat starej fotografii.