W pokazie filmu wzięli udział m. in. bp senior Antoni Długosz, o. Mariusz Tabulski, definitor zakonu ojców paulinów, o. Michał Legan – paulin, publicysta „Niedzieli”, osoby życia konsekrowanego, mieszkańcy Częstochowy.
„Film jest niezwykły, ale równocześnie bardo trudny. Wydaje się, że sam reżyser miał zapewne długa drogę poszukiwań” – podkreśliła redaktor naczelna „Niedzieli”, Lidia Dudkiewicz..
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Następnie o. Michał Legan wprowadzając w tematykę filmu zaznaczył, że „to przywilej, gdy człowiek ma szanse uczestniczyć w oglądaniu arcydzieła” - wielkie dzieła kina religijnego mogą być traktatami teologicznymi. W filmie Martina Scorsese spotykamy człowieka pełnego pytań i wątpliwości – mówił o. Legan.
„Kino nie może być katechetyczne. Musi pozostawić widza z trudnymi pytaniami. Ten film to traktat o tym, że Bóg czasem milczy kiedy człowiek ma trudne chwile. Czasem milczenie Boga jest odpowiedzią. Sam reżyser przez całe życia szuka Boga” – kontynuował o. Legan.
Najnowszy film Martina Scorsese jest adaptacją powieści japońskiego pisarza Shūsaku Endō, pod tym samym tytułem. Reżyser widza do XVII-wiecznej Japonii, w której chrześcijanie poddawani straszliwym prześladowaniom. Misje w tych niebezpiecznych warunkach prowadzą jezuici.
Wraz z opisami cierpień chrześcijan do jezuitów docierają niepotwierdzone informacje o apostazji jednego z braci, który uważany był za duchowego mistrza. Ks. Sebastião Rodrigues oraz jego towarzysz Francisco Garrpe nie chcą dać temu wiary i postanawiają, za zgodą przełożonych, odnaleźć współbrata. Ojcowie prowadząc swoja misję zmagają się z wątpliwościami, lękiem i milczeniem Boga.