Reklama

Polska

Msze św., odwiedziny chorych, bezpłatne porady lekarskie - Światowy Dzień Chorego

Msze św., odwiedziny chorych przez duszpasterzy i biskupów w szpitalach, bezpłatne porady lekarskie oraz zbiórki na leczenie i rehabilitację dzieci - to stałe punkty diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorych. W sobotę 11 lutego i dniach kolejnych odbędą się one już po raz dwudziesty piąty, a w ich przygotowanie włączają się zakony, hospicja, medycy oraz wspólnoty parafialne. Organizatorzy apelują o jak najliczniejszy udział zwłaszcza osób chorych oraz o pomoc w ich dotarciu na Eucharystie.

[ TEMATY ]

chorzy

Dzień Chorego

Peter Atkins/Fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W orędziu na XXV Światowy Dzień Chorego papież Franciszek na kanwie tegorocznego tematu obchodów („Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny» (Łk 1,49)”) przypomina, że dzień ten jest okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację chorych, a ogólniej rzecz biorąc cierpiących. Jednocześnie zachęca tych, którzy poświęcają się na ich rzecz, począwszy od ich rodzin, pracowników służby zdrowia i wolontariuszy, do dziękowania za otrzymane od Pana powołanie towarzyszenia chorym braciom.

Ponadto obchody te - wskazuje Franciszek - odnawiają w Kościele dynamikę duchową, aby coraz lepiej wypełniać tę zasadniczą część jego misji, która obejmuje posługę ostatnim, chorym, cierpiącym, wykluczonym i usuwanym na margines.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Z pewnością czas modlitwy, liturgii eucharystycznej i namaszczenia chorych, dzielenie się z chorymi a także pogłębienie wiedzy bioetycznej i teologiczno-pastoralnej, które będą miały miejsce w tych dniach w Lourdes wniosą nowy ważny wkład w tę posługę" - podkreślił Franciszek.

W orędziu ponowił także swoją modlitewną solidarność i poparcie dla lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i wszystkich mężczyzn i kobiet konsekrowanych zaangażowanych w posługę chorym i cierpiącym; dla instytucji kościelnych i świeckich, które działają w tym obszarze; a także dla rodzin, które z miłością opiekują się swoimi chorymi krewnymi.

Reklama

Z okazji XXV Światowego Dnia Chorych warszawscy biskupi odwiedzą pacjentów stołecznych szpitali. Już w czwartek 9 lutego o godz. 11.00 bp Piotr Jarecki odprawi Mszę św. w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Caritas Archidiecezji Warszawskiej oraz spotka się z pacjentami (ul. Krakowskie Przedmieście 62).

W sobotę 11 lutego o godz 10.30 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. w Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Tego samego dnia o godz. 12.00 bp Rafał Markowski poświęci kaplicę i odprawi Mszę św. w Szpitalu Opieki Krótkoterminowej Centrum ATTIS Sp. z o. o. na Woli, a bp Michał Janocha odprawi Mszę św. w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym na Banacha (godz. 15.00).

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio odprawi Mszę św. dla pacjentów i pracowników szpitala MSWiA w Warszawie. Na Eucharystię, która rozpocznie się o godz. 16.00 w kaplicy szpitalnej, zaprasza dyrektor placówki prof. Marek Durlik.

Na obchody Dnia Chorego w archidiecezji gdańskiej zaproszeni są tradycyjnie chorzy i starsi, wolontariusze i środowiska medyczne. Główne uroczystości odbędą się Archikatedrze Oliwskiej o godz. 10.00 pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Uroczysta Eucharystia będzie połączona z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

Reklama

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Chorego w archidiecezji wrocławskiej odbędą się w piątek 10 lutego. O godz. 10.00 w intencji chorych celebrowana będzie Msza św. w archikatedrze pod przewodnicwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego. Godzinę później wszyscy uczestnicy są zaproszeni na poczęstunek do Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego (pl. Katedralny 1). O godz. 11.30 rozpocznie się część artystyczna obchodów, na którą złożą się m.in. spektakle przygotowane przez Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Henrykowie i Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenie Św. Celestyna z Mikoszowa. Organizatorem obchodów jest wrocławska Caritas.

Światowy Dzień Chorego obchodzony będzie także w archidiecezji katowickiej. Główne uroczystości odbędą się w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach. O godz. 12.00 zaplanowano Mszę św. z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych i błogosławieństwem lurdzkim, a o godz. 18.00 - sumę odpustową pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka (Eucharystia będzie także połączona z udzieleniem sakramentu i błogosławieństwem). Obydwie liturgie poprzedzi litania do MB lurdzkiej oraz procesja różańcowa.

W Kaliszu uroczystą Mszę św. z okazji XXV Dnia Chorego odprawi o godz. 12.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego biskup kaliski Edward Janiak. Diecezja zaprasza do wzięcia udziału w obchodach osoby chore i niepełnosprawne, ich rodziny, opiekunów oraz pracowników służby zdrowia. "Niech ten dzień będzie dla nasz czasem owocnej modlitwy" - czytamy w zaproszeniu. Transmisja z Eucharystii dostępna będzie na stronie www.domjozefa.tv.

Obchody Światowego Dnia Chorego w archidiecezji lubelskiej w tym roku wyjątkowo odbędą się 13 lutego. Uroczystej Eucharystii o godz. 11.00 w archikatedrze przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik. W sposób szczególny zaproszeni są wszystkie osoby chore i cierpiące, ich rodziny, wolontariusze i pracownicy Służby Zdrowia.

Reklama

W Poznaniu w sobotę 11 lutego archidiecezjalna Caritas organizuje tradycyjnie już tzw. białą sobotę. W godz. 10.00-13.00 w budynku szkół katolickich przy ul. Głogowskiej 92 (naprzeciwko kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej) lekarze różnych specjalizacji będą bezpłatnie udzielać porad. Będzie też można wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Osoby mając problem z poruszaniem się, mogą dostać się do budynku korzystając z zewnętrznej windy znajdującej się na jego szczycie (po prawej stronie od głównego wejścia); z tej strony znajduje się również wjazd na parking.

Tego dnia przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odwiedzi chorych w Szpitalu MSWiA im. prof. Ludwika Bierkowskiego w Poznaniu. O godz. 12.00 będzie przewodniczył Mszy św. w kaplicy szpitalnej i poświęci kamień węgielny pod nowy blok operacyjny.

W Krakowie główne obchody diecezjalne Światowego Dnia Chorych odbędą się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Transmisja Mszy św. o godz. 12.00 pod przewodnictwem bp. Jana Zająca dostępna będzie na stronie www.milosierdzie.pl.

W diecezji bielsko-żywieckiej o godz. 10.00 zostanie celebrowana Msza św. w oświęcimskim Szpitalu Powiatowym (ul. Wysokie Brzegi 4, Oświęcim), a o godz. 14.00 Eucharystia będzie sprawowana w Beskidzkim Centrum Onkologii ( Bielsko-Biała, ul. Wyzwolenia 18). Liturgiom będzie przewodniczył bp Piotr Greger, który odwiedzi także chorych w salach szpitalnych.

Główna Msza św. w intencji chorych w diecezji warszawsko-praskiej odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes (ul. Wileńska 69). Przewodniczyć jej będzie bp Marek Solarczyk. W niedzielę 12 lutego we wszystkich parafiach diecezji, po Mszach świętych przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek Caritas na leczenie i rehabilitację chorych dzieci.

W kaplicy Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni 11 lutego o godz. 15.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji chorych oraz ich opiekunów.

Reklama

Kapucyńska parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu zaprasza na Mszę św. z okazji Dnia Chorego o godz. 10.00. Po Eucharystii parafialna Caritas oraz członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich zapraszają wszystkich chorych i starszych na "spotkanie przy herbacie" w parafialnej kawiarence. Kapucyni apelują, by pomóc w dotarciu na Eucharystię wszystkim potrzebującym chorym.

Na udział w obchodach XXV Światowego Dnia Chorych zapraszają też polscy duszpasterze pracujących zagranicą. W bazylice św. Jacka w Chicago tego dnia zaplanowano dodatkową Mszę św. ze specjalnym błogosławieństwem i udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Początek o godz. 11.00. Zaproszone są wszystkie osoby borykające się z różnymi chorobami. Wierni wspólnie będą prosić przez wstawiennictwo Maryi z Lourdes o uzdrowienie fizyczne i duchowe.

Polska Misja Katolicka w Kraju Saary zaprasza 11 lutego o godz. 16.00 na Mszę św. w kościele NMP w Neunkirchen. Osoby starsze i chore będą mogły przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Po Mszy św. w sali parafialnej zaplanowano wspólne spotkanie i poczęstunek.

Na Eucharystię z okazji Dnia Chorego zaprasza też osoby chore i w podeszłym wieku w sobotę 11 lutego (godz. 10.00) do bazyliki św. Jana Chrzciciela Polska Misja Katolicka w Berlinie, apelując o zorganizowanie transportu, by mogli dotrzeć do bazyliki.

Obchodzony w tym roku po raz dwudziesty piąty Światowy Dzień Chorego przypada zawsze 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Został ustanowiony przez św. Jana Pawła II 13 maja 1992 roku, w dniu 75. rocznicy objawień fatimskich i 11. rocznicy zamachu na życie papieża.

Dzień ten jest co roku obchodzony na poziomie diecezjalnym, a w wymiarze ogólnoświatowym w jednym z sanktuariów maryjnych. W tym roku uroczystości odbędą się w Lourdes. Będzie w nich uczestniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Tego dnia w kościołach na całym świecie sprawowane są uroczyste Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych lub indywidualnego błogosławieństwa. Często też biskupi, księża i wolontariusze odwiedzają tego dnia chorych w szpitalach, modląc się w ich intencjach.

2017-02-07 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czekałem na księdza

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 6/2018, str. IV

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Rido/fotolia.com

Z ks. Tomaszem Duszczakiem, diecezjalnym duszpasterzem chorych i służby zdrowia, rozmawia ks. Adrian Put

KS. ADRIAN PUT: – Medycyna ciągle się rozwija. Nasze szpitale są coraz nowocześniejsze, diagnostyka coraz bardziej szczegółowa, a leki bardziej dostępne. Czy w tym postępowym świecie potrzebny jest kapelan w szpitalu?
CZYTAJ DALEJ

Nowe ustalenia o Bożym Narodzeniu

2024-12-24 13:25

[ TEMATY ]

Betlejem

Boże Narodzenie

nowe ustalenia

ks. prof. Józef Naumowicz

Red.

Milena Kindziuk

Milena Kindziuk

O tym, że Jezus urodził się w Betlejem – wiemy dobrze z kart Ewangelii, natomiast o tym, gdzie powstało samo święto Bożego Narodzenia – badacze dyskutowali przez całe stulecia, wysuwając różne hipotez: że zrodziło się ono w Afryce, Rzymie czy Hiszpanii. Dopiero teraz, po XXI wiekach od przyjścia Jezusa na świat, ksiądz profesor Józef Naumowicz, wybitny badacz pierwszych wieków chrześcijaństwa, ustalił, że święto Narodzenia Jezusa powstało w Betlejem oraz że po raz pierwszy obchodzono je, gdy w 328 roku konsekrowano w tym miasteczku bazylikę zbudowaną nad grotą, którą tradycyjnie wskazywano jako miejsce narodzenia Jezusa – jak czytamy w przełomowej książce ks. Naumowicza pt. „Prawdziwe początki Bożego Narodzenia” (obecnie powstała nowa, rozszerzona wersja w języku angielskim).

Boże Narodzenie zatem, co rzadko chyba sobie uświadamiamy, zaczęto obchodzić dopiero… cztery wieki po Bożym Narodzeniu.
CZYTAJ DALEJ

Życzenia biskupa świdnickiego z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego dla Czytelników NIEDZIELI

2024-12-24 11:48

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

Narodzenie Pańskie

życzenia świąteczne biskupa

Kacper Bortkiewicz

Bp Marek Mendyk - biskup świdnicki, podczas pasterki w katedrze świdnickiej

Bp Marek Mendyk - biskup świdnicki, podczas pasterki w katedrze świdnickiej

Przeżywamy radosny czas Bożego Narodzenia. Tradycyjnie zasiadamy do wigilijnego stołu, łamiemy się opłatkiem składając sobie najlepsze życzenia.

Życzmy sobie nawzajem także pokoju, nadziei i radości. Niech będzie to nadzieja, która płynie ze świadomości, że nie jesteśmy sami; że jest z nami Bóg – Emmanuel. Pamiętajmy: kto wierzy w Boga nigdy nie jest sam. To wiara daje człowiekowi nadzieję i miłość.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję