Reklama

Niedziela Legnicka

Nie o to chodzi, byśmy robili wokół siebie show

Od 1 stycznia decyzją biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego ks. Przemysław Superson, wikariusz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy, został mianowany nowym duszpasterzem młodzieży diecezji legnickiej. Do tej pory funkcję tę pełnił ks. Janusz Wilk. O duszpasterstwie młodzieży i planach na przyszłość z ks. Supersonem rozmawia Monika Łukaszów.

[ TEMATY ]

wywiad

Ks. Waldemar Wesołowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MONIKA ŁUKASZÓW: – Decyzją Biskupa Legnickiego został Ksiądz mianowany nowym duszpasterzem młodzieży diecezji legnickiej. Jakie plany kreśli sobie Ksiądz jako duszpasterz młodzieży?

KS. PRZEMYSŁAW SUPERSON: – Z młodzieżą pracuję już od dłuższego czasu, więc nie jest dla mnie nic nowego. Takim szczególnym czasem bycia z młodymi ludźmi i poznania ich, była praca przy organizacji ŚDM w diecezji legnickiej. Widziałem wtedy, jak funkcjonuje duszpasterstwo młodzieży pod przewodnictwem dotychczasowego duszpasterza ks. Janusza Wilka. Jeśli chodzi o plany, to chcemy dalej podejmować te wszystkie inicjatywy, które w diecezji już są pewną tradycją, mają zaplecze ludzi i wydają piękne owoce. Również inicjatywy tegoroczne będą bardzo podobne do tych, z lat ubiegłych. Po pierwsze, Spotkanie Młodych, które co roku odbywa się podczas wakacji i jest szczególnym wydarzeniem wśród wszystkich spotkań młodych organizowanych w ciągu roku. Wcześniej "Marsz dla Życia i Rodziny" oraz Warsztaty Muzyczne, które po raz kolejny wpisują się w obchody Światowego Dnia Młodzieży obchodzonego w Niedzielę Palmową. Poza tym, seria rekolekcji w Domu Rekolekcyjnym w Osłej, a w najbliższym czasie Bal Karnawałowy dla młodych diecezji legnickiej, który odbędzie się w sobotę 25 lutego w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Najbliższe wydarzenie to "Marsz dla Życia i Rodziny". Czy trwają już przygotowania i czy znamy hasło tegorocznego Marszu?

– Trzeba powiedzieć, że "Marsz dla Życia i Rodziny" i Światowy Dzień Młodzieży to są dwie różne rzeczy, którymi zajmują się dwa różne Duszpasterstwa. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zajmuje się organizacją Marszu, hasłami w obronie życia oraz podejmuje wiele inicjatyw charytatywnych, aby propagować te ideę. Natomiast Duszpasterstwo Młodzieży przygotowuje Warsztaty Muzyczne i wspólny koncert, który jest zwieńczeniem Dnia Młodych. W tym roku będziemy rozważać słowa papieża Franciszka, które wypowiedział w Krakowie „Łatwiej jest budować mosty, niż wznosić mury”.

– Przejęcie przez Księdza Duszpasterstwa Młodzieży zbiegło się z powołaniem przez Biskupa Legnickiego Rady Młodych. Co to jest za organ?

Reklama

– Zarząd Rady Młodych to ciało, które ma pomóc powołać Radę Młodych, w której skład wejdą przedstawiciele wszystkich duszpasterstw związanych z formacją młodzieży w naszej diecezji. Rada to ciało doradcze przy biskupie diecezjalnym. To głos młodych. Ma za zadanie rozeznać potrzeby młodych ludzi, w różnych środowiskach i mówić o tym Biskupowi Diecezjalnemu, by ten podejmował działania wsłuchując się w potrzeby młodych i by dotrzeć w głąb naszej wiary. Powołanie takiej rady jest to też okazja, aby środowiska młodzieżowe trochę bardziej zmobilizować i zintegrować. Na terenie Diecezji legnickiej jest wiele grup młodzieżowych, które działają w różnych parafiach. A nam chodzi o to, abyśmy się też wszyscy razem częściej spotykali budując klimat młodzieżowy diecezji, dając możliwość do spotkania i formacji. W skład powołanego Zarządu wchodzą m.in. duszpasterz młodzieży, Marek Staroń, Monika Petelska, Katarzyna Hul. Zadaniem Zarządu jest opracowanie statutu Rady i przedstawienie kandydatów, którzy wejdą w jej skład.

– Czy duszpasterstwo młodzieży będzie odpowiadało za przygotowanie młodzieży z Diecezji legnickiej na Spotkanie Młodych do Panamy?

– Oczywiście, że chcielibyśmy tam być. Chociaż, już teraz wiemy, że są dwie przeszkody naszej tam obecności, ale są one do pokonania. Po pierwsze, ŚDM wypadają 22-27 stycznia 2019 r., są to u nas miesiące zimowe i w tym czasie nasze województwo nie ma ferii zimowych. Po drugie to odległość. Mam jednak nadzieje, że uzbiera się jakaś grupa młodych ludzi, którzy pojadą na spotkanie z Papieżem. Wiem, że Polska delegacja była już w Panamie i nawet reklamują już miejsca, w których moglibyśmy tam przebywać. Podczas Krajowego Forum Młodych, które odbyło się w Drohiczynie, jeden z poruszanych tematów dotyczył właśnie ŚDM. Przewiduje się, że około 3 tys. Polaków może tam wyjechać. Będzie też podjęta akcja „Bilet dla Polaka”, aby pomóc młodzieży w wyjeździe na spotkanie z Ojcem Świętym.

– Ksiądz jako duszpasterz młodzieży pewnie dokładnie wsłuchuje się w to, co mówi młodzież? Czego młodzież oczekuje od nowego duszpasterza.

Reklama

– No właśnie, to jest ciekawe pytanie, bo nam się wydaje, ze młodzież chciałaby robić tylko szalone rzeczy. Ale wsłuchując się w ich głos, odkrywam coś nowego. Papież w Krakowie mówił nam, że trzeba wyruszyć w drogę. Jednak w drogę trzeba wyruszyć z pewnym bagażem doświadczenia przebywania przy Panu Jezusie. I myślę, że w Duszpasterstwie idziemy w stronę przysłuchiwania się Słowu Pana. Danie młodzieży przestrzeni do tego by mogli przeżyć osobiste spotkanie z Jezusem w Jego Słowie. Dlatego rozmawiając z młodzieżą widzę, że to, co bardzo ich interesuje, to głębia wiary. Rzeczywista relacja z Panem Jezusem. Bo to wszystko, co robimy, każda akcja na zewnątrz jest fajna, bo nas pokazuje, reklamuje, ale nie o to chodzi byśmy robili wokół siebie show, ale o to byśmy żyli tak jak wierzymy. Od akcji ważniejsza jest formacja.

– Czego możemy życzyć nowemu Duszpasterzowi młodzieży legnickiej?

– Optymizmu. I tego, abym zawsze mógł wychodzić naprzeciw temu, czego pragną młodzi lidzie i nigdy nie przysłaniać Pana Jezusa.

2017-01-31 17:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rusza akcja „Z uśmiechem do szkoły”

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 33/2019, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

Archiwum Caritas

Dominika Danielak zachęca do udziału w akcji

Dominika Danielak zachęca do udziału w akcji

Ofiarowane dobro zawsze wraca. Zaangażowanie w pomoc tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, jest pięknym gestem. Szczególnie gdy w grę wchodzi troska o dobro najmłodszych, ich edukację i lepszy start, który będzie rzutował na ich dorosłe życie. Przypominamy, że tak jak od wielu lat, tak i w tym roku Caritas organizuje na terenie całej Polski akcję „Z uśmiechem do szkoły”. Już wkrótce będzie miała ona swoje miejsce również w naszej diecezji. O tym, jakie są główne cele zbiórki, do kogo jest skierowana i w jaki sposób możemy wziąć w niej udział, mówi Dominika Danielak

MAŁGORZATA POLIT: – Na czym polega akcja „Z uśmiechem do szkoły”?
CZYTAJ DALEJ

Św. Cecylia - patronka muzyki kościelnej

Niedziela płocka 46/2003

[ TEMATY ]

św. Cecylia

GRAZIAKO

Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu - posąg św. Cecylii

Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu - posąg św. Cecylii
22 listopada Kościół obchodzi wspomnienie św. Cecylii. Należy ona do najsłynniejszych męczennic Kościoła rzymskiego. Żyła na przełomie II i III w. Jako młoda dziewczyna, złożyła ślub czystości. Mimo iż zmuszono ją do małżeństwa z poganinem Walerianem, nie złamała swego przyrzeczenia, lecz pozyskała dla Chrystusa swego męża i jego brata. Wszyscy troje ponieśli śmierć męczeńską. Jakub de Voragine w Złotej legendzie w taki oto sposób pisze o św. Cecylii: „Gdy muzyka grała, ona w sercu Panu jedynie śpiewała. Przyszła wreszcie noc, kiedy Cecylia znalazła się ze swym małżonkiem w tajemniczej ciszy sypialni. Wówczas tak przemówiła do niego: Najmilszy, istnieje tajemnica, którą ci wyznam, jeśli mi przyrzekniesz, że będziesz jej strzegł troskliwie. Jest przy mnie anioł Boży, który mnie kocha i czujnie strzeże mego ciała. Będziesz go mógł zobaczyć, jeśli uwierzysz w prawdziwego Boga i obiecasz, że się ochrzcisz. Idź więc za miasto drogą, która nazywa się Appijska i powiedz biedakom, których tam spotkasz: Cecylia posyła mnie do was, abyście pokazali mi świętego starca Urbana. Skoro ujrzysz jego samego, powtórz mu wszystkie moje słowa. A gdy on już oczyści ciebie i wrócisz do mnie, wtedy ujrzysz i ty owego anioła. Walerian przyjął chrzest z rąk św. Urbana. Wróciwszy do Cecylii znalazł ją w sypialni rozmawiającą z aniołem. Anioł trzymał w ręce dwa wieńce z róż i lilii i podał jeden z nich Cecylii, a drugi Walerianowi, mówiąc przy tym: Strzeżcie tych wieńców nieskalanym sercem i czystym ciałem, ponieważ przyniosłem je dla was z raju Bożego. One nigdy nie zwiędną ani nie stracą swego zapachu i nigdy nie ujrzą ich ci, którym czystość nie jest miła”. Pierwszym miejscem kultu św. Cecylii stał się jej grób w katakumbach Pretekstata, gdzie zachowała się grecka inskrypcja „Oddała duszę Bogu”. Następnie kryptę powiększono, przyozdabiając jej sklepienie malowidłem przedstawiającym Świętą w postaci orantki. Pierwsze ślady kultu liturgicznego Świętej męczennicy zawiera Sakramentarz leoniański z V w., gdzie znajduje się 5 formularzy mszalnych z własnymi prefacjami. Z kolei w aktach synodu papieża Symmacha z 499 r. znajduje się wzmianka o kościele pw. św. Cecylii wzniesionym w połowie IV w. Inną sławną świątynią dedykowaną Świętej jest bazylika zbudowana przez papieża Paschalisa na rzymskim Zatybrzu w początkach IX w., gdzie złożono pod ołtarzem jej doczesne szczątki. Za patronkę muzyki kościelnej uznano św. Cecylię dopiero pod koniec średniowiecza. Miało to swoje źródła w błędnym rozumieniu treści jednej z antyfon oficjum brewiarzowego: Cantantibus organis Coecilia Domino decantabat. Owo sformułowanie antyfony spowodowało powstanie licznych przedstawień ikonograficznych św. Cecylii, która gra na instrumencie przypominającym organy. W nawiązaniu do tej średniowiecznej tradycji od XVI w. w Kościele zachodnim zaczęły powstawać stowarzyszenia, których celem było pielęgnowanie muzyki kościelnej. Największy jednak rozgłos zyskało Stowarzyszenie św. Cecylii, które powstało w Bambergu w 1868 r. Dążyło ono do odnowienia prawdziwej muzyki kościelnej poprzez oczyszczenie liturgii z elementów świeckich i przywrócenia w liturgii chorału gregoriańskiego oraz polifonii Szkoły Rzymskiej. Rychło ruch cecyliański rozszerzył się na cały Kościół powszechny, a wybitni kompozytorzy dedykowali jej swoje dzieła.
CZYTAJ DALEJ

Przedmiot Edukacja Zdrowotna jest sprzeczny z Konstytucją

2024-11-22 10:04

[ TEMATY ]

konstytucja

edukacja zdrowotna

stnowisko Episkopatu

Biuro Prasowe KEP

Przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jako obowiązkowy, przedmiot Edukacja Zdrowotna jest sprzeczny z Ustawą Zasadniczą - czytamy w Stanowisku Konferencji Episkopatu Polski wobec planowanego przedmiotu Edukacja Zdrowotna.

Biskupi wyjaśniają, że przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jako obowiązkowy, przedmiot Edukacja Zdrowotna jest sprzeczny z Ustawą Zasadniczą.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję