Orędzie na XIX ŚDM
Ojciec Święty Jan Paweł II wydał już Orędzie do młodzieży z okazji XIX Światowego Dnia Młodzieży, który odbywać się będzie w Niedzielę Palmową. Hasłem tegorocznego święta młodych są słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Jana: Chcemy ujrzeć Chrystusa. W Orędziu Papież odkrywa przed młodymi tajemnicę odkrywania Boga. Zwraca uwagę, że do tego, aby ujrzeć Jezusa, potrzebne jest najpierw osobiste wyciszenie i pozwolenie, aby to Jezus spojrzał na człowieka. W Orędziu Ojciec Święty zwrócił się do młodych, aby już teraz rozpoczęli duchowe przygotowania do kolejnego światowego spotkania w Kolonii, które odbędzie się w 2005 r.
Rekolekcje dla młodzieży w Częstochowie
Tradycyjnie już młodzież częstochowskich szkół średnich przeżywać będzie swoje wielkopostne ćwiczenia rekolekcyjne przez trzy pierwsze dni Wielkiego Tygodnia. Każda parafia w Częstochowie organizuje w tym czasie rekolekcje dla młodzieży. Dzięki temu młodzi mają jeszcze jedną okazję do duchowych przeżyć i nawiązania lepszego kontaktu ze swoją wspólnotą parafialną.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pielgrzymka Młodych do Archikatedry
Częstochowskie obchody XIX Światowego Dnia Młodzieży odbędą się w dniach 2-4 kwietnia br. Rozpoczną się one nabożeństwem Drogi Krzyżowej w piątek 2 kwietnia. Modlitwa ta rozpocznie się przed katedrą częstochowską, a zakończy na placu przed Jasną Górą. W sobotę 3 kwietnia reprezentanci wspólnot młodzieżowych spotkają się w Olsztynie. Podczas Zjazdu będą się dzielić swoimi doświadczeniami zaangażowania w Kościele. Główne uroczystości odbędą się w Niedzielę Palmową w archikatedrze częstochowskiej. Procesja z palmami i Eucharystia Młodych staną się centralnym punktem tego Święta Młodych. Jak co roku przewidziany jest konkurs na najpiękniejsze palmy wielkanocne.
Krowy cenniejsze niż młodzież
W marcowym numerze magazynu psychologicznego Charaktery Katarzyna Lichoń analizuje sytuację młodzieży w Unii Europejskiej. Autorka podkreśla, że młodzi stanowią malejącą grupę społeczną w UE oraz że są coraz bardziej osamotnieni z uwagi na lansowany model nielicznej rodziny. Przedłuża się też pojęcie młodości. Młodym zaczyna się być już dużo wcześniej (np. londyńskie 13-latki prowadzą już zaawansowane życie seksualne), a dorosłym coraz później (70% młodych z UE w wieku 24 lat mieszka jeszcze z rodzicami). Autorka stwierdza również, że „wydatki Unii Europejskiej na jedną krowę są większe niż na jednego nastolatka”.