Bp Dec w homilii nawiązując do odczytanego fragmentu z Ewangelii wg. św. Mateusza (Mt 8, 5-11) zwrócił uwagę, że każdy kapłan powołany przez tego samego Chrystusa, zostal w dniu swoich święceń przez Niego posłany, aby głosząc słowo Boże, budzić wiarę u wszystkich, którzy stają na jego drodze życia.
„Każdy prezbiter jest z urzędu posłany na ewangelizację. Jest to, chronologicznie pierwsza funkcja, gdyż głoszenie słowa Bożego prowadzi do wiary u słuchaczy i w konsekwencji do udziału ich w liturgii, szczególnie do uczestniczenia w Eucharystii” – mówił biskup świdnicki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Następnie kaznodzieja wskazując na przekazy Ewangelii i Dziejów Apostolskich, a także późniejsze dokumenty i świadectwa Kościoła, mówił, że kapłanów i biskupów w ewangelizacji zawsze wspomagali wierni świeccy na mocy sakramentu chrztu i bierzmowania. „Musimy się, więc uczyć sztuki współpracy ze świeckimi. Jest pewne, że sami nie damy rady. Świat trzeba dziś czynić Bożym przez rodzinę, przez młodzieżowe grupy apostolskie. Są takie miejsca i sytuacje, gdzie księża nie mogą dotrzeć. Tam jest właśnie miejsce na ewangelizacje dla świeckich. Stąd też papież Franciszek przypomina, że wszyscy ochrzczeni powinni czuć się zarazem uczniami Chrystusa i Jego misjonarzami” – podkreślał bp Dec.
Reklama
W dalszej części homilii hierarcha tłumaczył, kim są adresaci ewangelizacji, to znaczy, do kogo prezbiterzy są posyłani. „W ostatnich dokumentach Stolicy Apostolskiej jest mowa o trzech adresatach kapłańskiej ewangelizacji, trzech kręgach urzeczywistniania Chrystusowego nakazu misyjnego: ‘Idźcie i głoście’. Pierwszym kręgiem są kraje misyjne. Drugim sektorem posłania stanowią ludzie ochrzczeni, często także wybierzmowani, którzy jednak z różnych przyczyn utracili wiarę, w których wygasło życie modlitwy, którzy przyjęli światowy styl myślenia i postępowania. Trzecim kręgiem i adresatem misji ewangelizacyjnej są wierni, którzy dosyć regularnie uczęszczają na niedzielną Mszę św., przyjmują sakramenty i starają się kształtować codzienne życie Ewangelią Chrystusa” – mówił hierarcha.
Następnie ordynariusz świdnicki przypomniał formy i środki ewangelizacji, wskazując, co należy czynić, aby słowo Boże wydawało jak najlepsze owoce w misji nowej ewangelizacji.
„Są trzy podstawowe formy prowadzenia posługi misyjnej we wspólnotach parafialnych: przykład życia, słowo i modlitwa. Na misji ewangelizacyjnej kapłan nie może być jedynie nauczycielem, ale przede wszystkim świadkiem, który głoszone słowo potwierdza swoim życiem, gdyż czyn dobroci, bezinteresowne działanie, przybliża ludzi do Pana Boga” – tłumaczył bp Dec.
Zauważył także, że słowo, i to liturgiczne przy ołtarzu - dobrze przygotowane i przemodlone, słowo w konfesjonale, ale również słowo w kancelarii, na ulicy, na wizycie duszpasterskiej, na pielgrzymce, w towarzystwie i w innych życiowych sytuacjach jest bardzo dobrym środkiem ewangelizacji, wydającym dobre owoce zasiewu tego słowa.
Wskazując na modlitwę, jako trzeci środek służący ewangelizacji hierarcha podkreślał, że kapłan nie może owocnie duszpasterzować bez modlitwy i postu. „Trzeba nam pamiętać, że post, umartwienie, pokuta, to skuteczne środki zwalczania zła i czynienia dobrze - to ważny środek w ewangelizacji” – mówił biskup świdnicki.
W drugiej części spotkania księża dziekani będą mieli okazję wysłuchać prelekcji ks. infułat Ireneusz Skubiś, honorowego redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela” .