Przewodniczący Zespołu KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych wyjaśnił, że „Akt przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana jest szansą, ale tylko pod warunkiem, że podejmiemy zawarte w Akcie zobowiązania”.
Podkreślił, że obecny rok, rok SDM oraz 1050-lecia chrztu Polski ujawniły wielki potencjał wiary i ducha Kościoła w Polsce, a szczególnie wiary młodego pokolenia. Dodał, że jednak jako Polacy mamy wciąż problem z „otwartą tożsamością chrześcijańską”. A jest to problem z otwartością na drugiego człowieka. ”Od razu drugiego stawiamy na pozycji przeciwnika i wroga” ‘ podkreślił. Przeciwstawił temu apel papieży Jana Pawła I i Franciszka o wielką wyobraźnię miłosierdzia i wrażliwość serca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zdaniem bp. Czai „jest też w Polsce duży problem z lekceważeniem Bożego prawa, szczególnie w życiu społecznym, politycznego nie wyłączając.
Innym problemem jest niedojrzałość wiary. Z jednej strony obserwujemy jej pewną infantylizację, z drugiej niebezpieczeństwo fundamentalizmu.
„Trzeba więc obudzić się i uderzyć w dzwony”- apelował bp Czaja. „Oby był to akt wybudzenia nas z pewnej śpiączki” – wzywał. Aby Chrystus mógł królować, my najpierw musimy się wybudzić – dodał.
Reklama
Wyjaśnił, że „jednorazowa proklamacja nic nie zmieni, jeśli nie podejmiemy radykalnego nawrócenia”. Bo przecież „jest to akt zawierzenia wszystkiego co Polskę stanowi Bożemu miłosierdziu”.
Zdaniem bp. Czai uznając Chrystusa za naszego Króla i Pana winniśmy podjąć zarazem „wielki wysiłek pracy nad sobą, a także pracy apostolskiej”. A nawiązując do słów papieża Franciszka z SDM, dodał, że „trzeba zostawić wygodną kanapę, włożyć wyczynowe buty i podjąć wysiłek pogłębionej formacji i głoszenia jego orędzia”.
Podkreślił, że trzeba rozwijać „zdrowy kult Chrystusa króla”, a zdrowy kult jest takim, który „jest zgodny z nauczaniem magisterium Kościoła”.
A nawiązując się do zbliżającego się stulecia niepodległości, zaapelował o przemyślenie tego Aktu w tym kontekście. „Wykorzystajmy ten rok poprzez właściwe rozumienie wolności: - apelował. A przede wszystkim zaapelował o „kontemplację oblicza Jezusa ukrzyżowanego”.
Za zakończenie podkreślił, że Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana winniśmy odczytywać w kontekście słów,jakie Jan Paweł II wypowiedział podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Przypomniał, że „papież nie wzywał na barykady, ale wolał aby Duch zstąpił i odnowił oblicze ziemi, tej ziemi”.
Dzisiaj, w przededniu jutrzejszych uroczystości wspólnie wszyscy to zawołać – podkreślił biskup: „Niech Duch zstąpi i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”.
Podczas obradującego dziś w Krakowie-Łagiewnikach III Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego głos zabierają głos m.in. ks. dr Krzysztof Irek, Marek Jurek, Jan Budziaszek, Bernard Antony, Aleksander Stralcov-Karwacki oraz Benedict Ó FIoinn.
Już jutro dokonane w Łagiewnikach zostanie uroczyste odmówienie Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.