Reklama

Z wizytą w parafii

Świadectwo wiary i ofiarności

„Świadectwem wiary i ofiarności” nazwał miejscowy duszpasterz ks. Jerzy Godleś wybudowaną w parafii Pokrzywnica za czasów proboszczowania ks. kan. Józefa Kanickiego świątynię parafialną. Okazją do podzielenia się radościami i troskami parafialnego życia stała się wizytacja kanoniczna, jakiej 13 listopada ub. r. dokonał w Pokrzywnicy bp Roman Marcinkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Pokrzywnicy

Patronka parafii: Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Dekanat: serocki
Miejscowości: Łosewo, Niestępowo, Obrębek, Pokrzywnica, Piskornia Duża, Piskornia Mała, Pomocnia, Witki
Administrator: ks. Jerzy Godleś
Senior: ks. kan. Józef Kanicki
W parafii działają: Rada Parafialna, Akcja Katolicka, koła Żywego Różańca (6), ministranci, lektorzy, asysta procesyjna, Oaza Rodzin, grupa młodzieżowa
Współpraca: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedzielę: 9.30, 11.30

Historia i współczesność parafii

Reklama

Parafia Pokrzywnica liczy sobie ponad 600 lat. Pierwszy kościół w Koprzywnicy (tak brzmiała wtedy nazwa miejscowości) erygował bp Dobiesław 11 listopada 1377 r. Kościół przetrwał prawdopodobnie do XVII w. Kolejna świątynia została erygowana w 1690 r., niestety, z powodu bardzo złego stanu zamknięto ją niemal dwa wieki później. Nowy murowany kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej wzniesiony został w 1881 r. Również i ta świątynia podzieliła los poprzednich - w 1944 r. w wyniku działań wojennych - podobnie jak budynki na terenie niemal całej parafii - została doszczętnie zrujnowana. Od 1945 r. nabożeństwa odprawiano w tymczasowej kaplicy. W 1976 r. proboszczem parafii został ks. Józef Kanicki, który energicznie przystąpił do budowy nowego kościoła. Świątynię konsekrował 7 października 1984 r. bp Bogdan Sikorski.
Obecnie - jak poinformował w sprawozdaniu wizytacyjnym kierujący od niemal półtora roku parafią ks. Godleś - wspólnota liczy 1160 osób. Ponad 1/3 parafian uczestniczy we Mszy św. niedzielnej, zaś ponad połowa z nich regularnie przystępuje do Komunii św. Bardzo dobrą frekwencją cieszą się także nabożeństwa okresowe i dodatkowe, jak Droga Krzyżowa, Różaniec czy odprawiane w każdą środę nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, dość dobra - jak na warunki wiejskie - jest również frekwencja we Mszy św. w dni powszednie.
Duszpasterz mówił też o tym, co napawa go troską. Do problemów wspólnoty zaliczył m.in. rodziny zaniedbujące życie duchowe, skłócone oraz obojętne religijnie. - Na szczęście - mówił ks. Jerzy Godleś - większość tych spraw to kwestie marginalne.

Duszpasterstwo

Mimo że wspólnota parafialna w Pokrzywnicy jest niewielka, to udało się w niej zaangażować sporą grupę świeckich należących do różnorakich ruchów parafialnych.
W posłudze liturgicznej wspierają swego Duszpasterza jak wszędzie ministranci. Do zadań 32-osobowej grupy należy służba przy ołtarzu głównie w niedzielę, święta i podczas nabożeństw okresowych. W parafii istnieje także grupa lektorska, rekrutująca się spośród młodzieży szkół średnich, studentów i osób dorosłych.
O godną oprawę procesji eucharystycznych dba asysta procesyjna, do której należą dzieci, młodzież i dorośli. W parafii nieustannie modli się 6 kół różańcowych (w tym jedno dziecięce), działa także Oaza Rodzin, do której należą cztery małżeństwa. Akcja Katolicka i Rada Parafialna to gremia, które dzielą z Duszpasterzem troskę o stan materialny parafii oraz służą pomocą przy różnych okazjach, jak np. budowa ołtarza na Boże Ciało, strojenie żłóbka czy Grobu Pańskiego. Jak w wielu innych wspólnotach, także i tu kapłan zawsze może liczyć na pomoc Ochotniczej Straży Pożarnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokonania materialne

Składając sprawozdanie z materialnej działalności parafii, ks. Jerzy Godleś przypomniał prace, dokonane podczas duszpasterzowania swego poprzednika ks. Janusza Zdunkiewicza (obecnie proboszcza w Białej k. Płocka). W ciągu ubiegłych 5 lat pokryto blachą trapezową dach nad zakrystią, założono nowe nagłośnienie w kościele (bez wymiany mikrofonów), ogrodzono cmentarz grzebalny płytami betonowymi, ogrodzono plebanię, zrobiono ławy przy ścianach i przed ławkami w kościele, przeprowadzono remont plebanii (nowy dach i mieszkanie na poddaszu - bez łazienki; centralne ogrzewanie, wymiana okien, elewacja zewnętrzna od strony południowej, zachodniej i północnej), wykonano nowy metalowy krzyż na cmentarzu i krzyż misyjny, przegrodzono zakrystię, zakupiono cztery ornaty, kapę oraz pelerynki, dwie szafy i komodę do zakrystii oraz 12 kinkietów. Pozłocono dwie monstrancje i kielich. Wnętrze prezbiterium dostosowano do wymogów odnowionej liturgii zgodnie z zaleceniami kurialnej Komisji Przedwizytacyjnej.
Ks. Godleś przypomniał też prace gospodarcze wykonane podczas jego pracy duszpasterskiej w Pokrzywnicy. W ciągu tego czasu zakupiono nowe mikrofony oraz przenośny sprzęt nagłaśniający, statyw z pulpitem, materace na ławki oraz założono alarm w kościele. Zostały zakupione nowe komże, ampułki szklane i kryształowe. Dokonano także czyszczenia i konserwacji ornatów, kap i feretronów.
Dzięki ofiarności wielu parafian przez całe lato w kościele były świeże kwiaty, przywożone w każdą sobotę z giełdy oraz kwiaty przed kościołem.
Prace gospodarcze wykonywano także na plebanii, gdzie zbudowano nową łazienkę oraz przeprowadzono generalny remont dolnej części budynku (kancelaria, jadalnia, pokój, korytarz oraz łazienka). W czasie remontu wymieniono podłogi, położono gładź gipsową, oraz wymieniono w większej części glazurę w łazience i armaturę. W budynku został założony alarm. Prace przy plebanii będą jeszcze kontynuowane. Docelowo trzeba wyremontować całą górną część budowli.
Jak zaznaczył Duszpasterz, parafię czeka jeszcze dużo pracy, m.in. urządzenie parkingu przed świątynią, jak również wykonanie instalacji grzewczej kościoła. W planach jest wykończenie i zaadaptowanie dolnej części kościoła na miejsce spotkań dla dzieci i młodzieży. W najbliższym czasie parafię czeka zabezpieczenie dachu na kościele, malowanie świątyni, oraz prace związane z elewacją zewnętrzną.

Wizyta Księdza Biskupa

Swą wizytę w parafii Pokrzywnica Biskup Roman rozpoczął od wizyty u chorej dziewczynki Mariolki Wroniak, potem zaś z grupą wiernych udał się na miejscowy cmentarz, gdzie przewodniczył modlitwie za zmarłych.
Wieczorem, o godz. 17.00, Ksiądz Biskup przewodniczył uroczystej Eucharystii, w trakcie której wysłuchał sprawozdania z działalności grup i funkcjonowania parafii, złożonego przez Księdza Proboszcza. W trakcie homilii Biskup Roman powiedział m. in.: „Ludzkie życie do pewnego momentu jest życiem na cudzy rachunek. Gdy dzieci są małe, rodzice biorą odpowiedzialność za ich czyny i wybierają właściwe dla nich rozwiązania. Nie może być jednak tak, że przez całe życie inni za nas wybierają i decydują, bo to znaczyłoby, że nie jesteśmy ludźmi dojrzałymi.
Dziś przyszła chwila, byście podjęli publiczną decyzję, wybierając określoną drogę życia. Stajecie się na niej świadkami Boga, ludźmi wierzącymi. Do tej pory rodzice umacniali was, starali się was wyposażyć, ale przychodzi czas, kiedy człowiek zaczyna żyć na własne konto. Nie może być tak, że człowiek całe życie żyje na cudze konto. Poprzez sakrament bierzmowania otwieracie własne konto wiary. (…) Ojciec Święty podczas pierwszej pielgrzymki do Polski mówił na spotkaniu z młodzieżą: «Tak jak kiedyś mój rodzony ojciec włożył mi w rękę książkę i pokazał mi modlitwę o dary Ducha Świętego, tak teraz ja pragnę modlić się o te dary dla was. Przyjmijcie ode mnie tę modlitwę i pozostańcie jej wierni»” - mówił do młodzieży Biskup Roman.
W trakcie Eucharystii Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania zgromadzonej młodzieży.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowy Indeks Prześladowań Chrześcijan. W którym kraju żyje się najtrudniej wierzącym?

Najtrudniejszym krajem dla życia jest dla chrześcijan Korea Północna, a najwięcej z nich zamordowano w zeszłym roku w Nigerii - to wnioski z raportu organizacji pozarządowej Open Doors. Opracowała ona Światowy Indeks Prześladowań z rankingiem 50 krajów, w których prześladowani są chrześcijanie.

W dokumencie odnotowano, że mimo kilku odosobnionych pozytywnych zmian prześladowania w skali globalnej ponownie się nasiliły.
CZYTAJ DALEJ

Ona była światłem. 8. rocznica śmierci Sługi Bożej Heleny Kmieć

2025-01-16 08:17

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Mat.prasowy/Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

24 stycznia 2025 r. mija 8 lat od tragicznej śmierci Sługi Bożej Heleny Kmieć. Tego dnia w Libiążu będziemy wspominać młodą polską wolontariuszkę, która zginęła w czasie misji w Boliwii. Mszy Świętej sprawowanej w kościele św. Barbary w Libiążu będzie przewodniczył bp Jan Zając, a po Eucharystii odbędzie się premiera filmu “Misja Zambia”.

Mimo że od śmierci Heleny Kmieć mija już 8 lat, to blask jej życia wciąż rozświetla drogi osób, które ją znały lub zostały zainspirowane jej postawą niesienia dobra na cały świat. Dlatego też tegorocznym obchodom nieprzypadkowo towarzyszy hasło „Ona była światłem”.
CZYTAJ DALEJ

Rzecznik Episkopatu: nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry kierunek

2025-01-16 13:41

[ TEMATY ]

Rzecznik KEP

ks. Leszek Gęsiak

edukacja zdrowotna

Karol Porwich/Niedziela

Jeżeli edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym, z zachowaniem prawa rodziców do decydowania o tym, czy dzieci będą w nim uczestniczyć – to prawdopodobnie rozwiązanie idące w dobrym kierunku – powiedział PAP rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.

Podziel się cytatem "Zapytamy nauczycieli, rodziców, uczniów i nie będziemy pytać polityków" – podkreśliła szefowa MEN.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję