Mieszkańcy Oświęcimia i okolicznych wsi, pielgrzymi z różnych zakątków Śląska i Małopolski, księża, zakonnicy oraz zakonnice, przeszli ścieżkami obozowymi, modląc się za ofiary obozów i gułagów na całym świecie. Do modlących się wiernych dołączali turyści, zwiedzający w niedzielę miejsce pamięci. W strugach padającego deszczu, z różańcami i parasolkami w dłoniach, wierni pokonywali, kolejne odcinki kilkukilometrowej trasy.
Duży drewniany krzyż nieśli na zmianę samorządowcy, górnicy, strażacy oraz przedstawiciele różnych wspólnot parafialnych. Procesję pasyjną poprowadził ks. Józef Niedźwiedzki, dziekan dekanatu oświęcimskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Kiedy stoimy u wejścia - przez Bramę Śmierci - do obozu Auschwitz-Birkenau, uświadamiamy sobie, że ‘oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków’, przywożono tutaj, aby szedł drogą cierpienia i udręki, drogą krzyżową wraz samym Chrystusem” – czytał rozważania jeden ze świeckich organizatorów nabożeństwa. Słowa nawiązywały jednocześnie do tekstu Apokalipsy św. Jana.
„Tu obok nas, w szczególny sposób, 75 lat po swej śmierci męczeńskiej o. Maksymilian Maria Kolbe” – podkreślił jeden z uczestników modlitwy i przypomniał o przesłaniu męczennika, by wszystkie trudności powierzać Niepokalanej.
Reklama
Wierni zatrzymywali się przy kolejnych symbolicznych stacjach Drogi Krzyżowej rozrzuconych na obszarze byłego obozu zagłady: m.in. przy Bramie Śmierci, rampie obozowej, pośród baraków, ruin krematoriów II i III, budynku Sauny, gdzie odbywało się przyjmowanie więźniów do obozu, pozostałości krematoriów IV i V, stosach paleniskowych czy szpitalu obozowym Cyganów.
Ks. Józef Święcicki, proboszcz parafii w Brzezince, wyjaśnił, że w kontekście 75. rocznicy śmierci o. Maksymiliana było czymś naturalnym, by tegoroczne teksty rozważań przy poszczególnych stacjach przygotowali franciszkanie z pobliskiego klasztoru w Harmężach. „Szczególnie chciałbym podziękować za ten trud o. Hieronimowi Jopkowi” – dodał duchowny.
Na koniec Drogi Krzyżowej w kościele w Brzezince sprawowana była Msza święta.
Drogi Krzyżowe na terenie byłego obozu rozpoczęły się jeszcze przed wyborem Karola Wojtyły na papieża i zainicjowały je Kluby Inteligencji Katolickiej z Oświęcimia i Krakowa.
Najwięcej osób przybyło tu w 2006 roku, niedługo po wizycie Benedykta XVI na terenie obozu. Droga Krzyżowa na terenie KL Birkenau odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych.
Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu – Konzentrationslager Auschwitz – założony został w czerwcu 1940 r. W początkowym okresie istnienia umieszczano w nim głównie Polaków. We wrześniu 1941 roku w podziemiach bloku 11 przeprowadzono pierwszą próbę zabijania ludzi gazem.
Od 1942 r. obóz ten stał się miejscem deportacji i eksterminacji ludzi ze wszystkich krajów okupowanych przez hitlerowców, głównie ludności żydowskiej.
W byłym obozie koncentracyjnym Niemcy więzili ponad 1,3 mln osób. Życie straciło tu ponad 1,1 mln, głównie Żydów.