Nowy generał Towarzystwa Jezusowego, ks. Arturo Sosa podkreślił, że wystąpienie Ojca Świętego jest integralną częścią Kongregacji Generalnej, stanowiąc dla jej uczestników źródło inspiracji i rozeznania.
Franciszek wziął udział w modlitwie porannej, podczas której przypomniano holenderskiego jezuitę, ks. Franza van de Lugta, zamordowanego w syryjskim mieście Homs 7 kwietnia 2014 roku, ponieważ nie chciał opuścić oblężonego miasta. Następnie skierował obszerne przemówienie skierowane do całego Towarzystwa, w którym wezwał jezuitów, aby kontynuowali wspólną drogę, udając się na obrzeża, tam gdzie nie docierają inni. Zaznaczył, że oznacza to podejmowanie działań na rzecz zgody w świecie w obliczu napięć normalnych w świecie, w którym żyją różne osoby służące różnym misjom. Papież wspomniał o napięciach między kontemplacją a działaniem, między wiarą a sprawiedliwością, między charyzmatem a instytucją, między wspólnotą a misją.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ojciec Święty wymienił zwłaszcza trzy obszary działania Towarzystwa Jezusowego:
• pierwsze z nich to „natarczywa prośba o pocieszenie”, niesienie pocieszenia i prawdziwej radości. Jezuici powinni podjąć posługę radości, gdyż Radosnej Nowiny nie można głosić ze smutkiem.
Reklama
• Następnie Franciszek zachęcił swych współbraci, aby byli blisko ludzi cierpiących, oferując na różne sposoby i w różnych kontekstach posługę miłosierdzia.
• Ojciec Święty zachęcił do rozeznania, jak działać w jedności z Kościołem. Jezuici nie mogą być „klerykalni” lecz powinni być „kościelni” – zaznaczył. Są oni ludźmi dla innych, żyjąc pośród wszystkich narodów, próbując poruszyć serce każdego człowieka, przyczyniając się w ten sposób do budowania Kościoła, w którym wszyscy mają swoje miejsce, w którym inkulturowana jest Ewangelia i w którym każda kultura jest ewangelizowana.
Na zakończenie papież wskazał, że każdy z jezuitów i całe Towarzystwo Jezusowe zawsze muszą prosić o łaskę pocieszenia, współczucia i rozeznania.