- Z wielką radością bierzemy udział w tych uroczystościach. Chcemy dostroić serca Polaków poza ojczyzną do rytmu serca Kościoła w Polsce - powiedział w rozmowie z KAI ks. Krystian Gawron, wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, towarzyszący pielgrzymom. Dodał, że wśród pielgrzymów reprezentujących różne regiony kraju znalazło się dziesięcioro młodych, w tym laureat konkursu wiedzy o św. Faustynie, zorganizowanego przez PMK we Francji z okazji Jubileuszu Miłosierdzia.
Ks. Gawron przypomniał, że obchody 1050-lecia Chrztu Polski zostały zorganizowane we wszystkich 154 miejscach sprawowania nabożeństw w języku polskim we Francji. Także tegoroczna Europejska Pielgrzymka Polonii do Lourdes była poświęcona jubileuszowym uroczystościom.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nawiązując do dziękczynienia za ŚDM, które jest jedną z intencji narodowej pielgrzymki w Rzymie, wicerektor PMK zwrócił uwagę na pozytywny odbiór tego spotkania przez Francuzów. "Francuscy pielgrzymi wrócili przemienieni, zauroczeni polską gościnnością i ferworem religijnym. Są też pełni uznania nie tylko dla organizacji, ale też dla jakości przygotowań liturgicznych, nie tylko w Krakowie, ale we wszystkich polskich diecezjach. Także młodzież polonijna wróciła zakochana w Polsce i zamierza częściej tam wracać."
Pytany o obchody Jubileuszu Miłosierdzia we Francji, ks. Gawron zaznaczył dużą rolę PMK i współpracy z archidiecezją krakowską. "Kolportujemy obrazy z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego także do kościołów francuskich, m.in. do katedry w Monte Carlo. Pallotyni z Osny pod Paryżem organizują pielgrzymki, wspólnie modlimy się też w parafiach pw. Bożego Miłosierdzia. W każdej parafii odprawiana jest też Godzina Miłosierdzia." Jak zauważył kapłan, to m.in dzięki świadectwu Polaków, Francuzi coraz bardziej otwierają się na orędzie o Bożym Miłosierdziu, o czym świadczy m.in. rosnąca liczba francuskich pielgrzymów odwiedzających Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagewnikach.
Według danych Polskiej Misji Katolickiej we Francji, nad Sekwaną mieszka obecnie ok. 1,5 mln osób polskiego pochodzenia.