Ta szczególna akcja stawia sobie za główny cel propagowanie teologii, nauczania, oraz pasterskiej postawy Jana Pawła II, który zapisał się w świadomości Polaków i wszystkich ludzi na świecie, jako wyjątkowy człowiek, pasterz Kościoła, nauczyciel wiary. W tym dniu młodzi ludzie kwestowali na rzecz Fundacji Dzieło Trzeciego Tysiąclecia, która funduje stypendia naukowe dla uzdolnionej młodzieży z rodzin niezamożnych.
Szkolne obchody patronalnego święta odbyły się w bolesławieckiej Bazylice Maryjnej w środę 12 października. Przy ołtarzu zjednoczyli się uczniowie, nauczyciele, duszpasterze oraz wierni z parafii. Władze miasta reprezentował Jerzy Zieliński, sekretarz miasta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W słowach homilii skierowanej do zgromadzonych ks. Andrzej przedstawił historię włoskiego chłopca, który z powodu złego zachowania trafił do ośrodka wychowawczego prowadzonego przez ks. Constantino. Sposobem na przemianę młodego człowieka było powierzenie mu pod opiekę psa wziętego ze schroniska, o którym chłopiec marzył. Dyrektor powierzając zwierzaka bohaterowi powiedział mu, że życie tego psa zależy od wychowania, jakie przekaże mu nowy właściciel. Chłopiec musiał poświęcić mu wiele czasu, aby go oswoić, nauczyć komend, przystosować do życia obok ludzi. Zaczęło mu zależeć na tym psie, zaczął czuć się za niego odpowiedzialny. I właśnie ta odpowiedzialność za psa doprowadziła go do przemiany. Chłopiec zapamiętał też słowa księdza dyrektora, że „nawet święci mają za sobą trudną niekiedy przeszłość, a zatem i przed grzesznikami zawsze jest przyszłość”. Wtedy zrozumiał, że w jego życiu nie wszystko jest stracone, że może jeszcze wygrać swoje życie.
„Kluczem do przemiany życia tego młodego człowieka stała się cierpliwa i dojrzała wiara księdza, który jako jedyny nie spisał go na straty i nie stracił co do niego nadziei. Ważnym elementem była pomoc w odkryciu własnych marzeń i nauczenie się odpowiedzialności za psa. Przeżywając Dzień Papieski z waszą szkołą starajmy się wzorem waszego wielkiego Patrona być ludźmi dojrzałej wiary, kierować się w życiu nadzieją, z odwagą umieć odkrywać swoje marzenia, a wszystko po to, by stawać się świadkami, misjonarzami Bożego miłosierdzia w otaczającym nas świecie” – powiedział ks. Andrzej.
Piotr Chmielik
Po Eucharystii uczniowie gimnazjum zaprezentowali zgromadzonym program słowno-muzyczny, który zawierał papieskie nauczanie o Bożym miłosierdziu.