11 stycznia. Na Zamku w Krasiczynie miała miejsce uroczystość inaugurująca działalność Fundacji „Mosty na Wschód”. W spotkaniu wziął udział bp Stefan Moskwa, który złożył życzenia obfitości łask Bożych w dziele na rzecz pojednania narodów polskiego i ukraińskiego. W ramach spotkania odbył się koncert kolęd w wykonaniu m. in. Chóru „Magnificat” pod dyrekcją ks. Mieczysława Gniadego.
11 stycznia. W bazylice archikatedralnej zgromadzili się na modlitwie uczestnicy Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasna Górę z grup św. Jacka, św. Józefa Sebastiana i św. Kazimierza. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Wacław Partyka, duszpasterz grupy św. Kazimierza. Po zakończonej Eucharystii pielgrzymi przeszli do Domu Katolickiego „Roma”, gdzie obejrzeli sztukę pt. Misterium Bożego Narodzenia w wykonaniu Grupy Teatralnej istniejącej przy bazylice archikatedralnej. Ostatnim punktem programu, z udziałem bp. Adama Szala - pielgrzyma, był czas dzielenia się opłatkiem i wspólnego kolędowania oraz pielgrzymkowych wspomnień.
16 stycznia. W archiprezbiteratach: Bieszczadzkim, Jarosławskim, Krośnieńskim, Łańcuckim, Przemyskim i Sanockim odbył się II etap Konkursu o św. Józefie Sebastianie Pelczarze. Do archidiecezjalnego Finału zakwalifikowało się 18 gimnazjalistów: Paweł Such (Publiczne Gimnazjum w Krościenku Wyżnym), Jan Bąk (Zespół Szkół we Fredropolu), Anna Pac (Zespół Szkół Publicznych w Iwli), Karolina Jakucka (Giedlarowa), Mariusz Wójcik (Gimnazjum nr 4 w Sanoku), Monika Potoczna (Gimnazjum w Makowisku), Anna Gazda (Publiczne Gimnazjum w Miejscu Piastowym), Paweł Kurasz (Gimnazjum w Hyżnem), Joanna Szybiak (Gimnazjum Publiczne w Dubiecku), Mariusz Ślemp (Gimnazjum w Hyżnem), Ewelina Kita (Gimnazjum nr 4 w Sanoku), Karol Janocha (Katolickie Gimnazjum w Krośnie), Joanna Wrona (Gimnazjum w Besku), Magdalena Grzywacz (Gimnazjum w Besku), Paweł Kasjan (Gimnazjum nr 4 w Przemyślu), Krzysztof Lipiński (Gimnazjum nr 2 w Sanoku), Karolina Tesznar (Zespół Szkół w Malinówce) i Joanna Majewska (Gimnazjum w Sarzynie). W Konkursie wzięło udział ponad 300 gimnazjalistów, a zmagania finałowe będą miały miejsce 2 marca 2004 r. (wtorek) w Korczynie. Rozpocznie je Msza św. o godz. 9.00 pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika.
19 stycznia. W liturgiczne wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara odbywały się uroczystości w Korczynie, Leżajsku i w bazylice archikatedralnej w Przemyślu.
Modlitwie w Korczynie przewodniczył bp Stefan Moskwa. Mszę św. poprzedziło Misterium Bożego Narodzenia w wykonaniu dzieci i młodzieży z miejscowych szkół.
Uroczystościom w bazylice Ojców Bernardynów w Leżajsku przewodniczył bp Adam Szal. W ramach przygotowania do Eucharystii, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego
wraz z młodzieżową Orkiestrą Dętą z Kuryłówki zaprezentowała program o Świętym.
Wieczorem o godz. 18.00 w przemyskiej bazylice archikatedralnej abp Józef Michalik przewodniczył Mszy św. w asyście biskupów: Bolesława Taborskiego, Stefana Moskwy,
Adama Szala i ponad 60 księży. W nabożeństwie uczestniczyli także wierni z archiprezbiteratu przemyskiego. Podczas Mszy św. śpiewał chór kleryków WSD w Przemyślu
pod batutą ks. Tadeusza Bratkowskiego.
Oprac. ks. Tadeusz Biały
Życie wewnętrzne jest to udoskonalone życie chrześcijańskie, które polega na życiu Pana Jezusa w duszy, a duszy w Panu Jezusie. Jest to życie skupienia i modlitwy,
zaparcia się siebie i umartwienia, ofiary z siebie i zupełnego oddania się Bogu. Jest to życie nadprzyrodzone, w którym Pan Jezus przez łaskę Ducha Świętego
działa swobodnie w duszy. Wtedy dusza nie tylko strzeże się troskliwie każdego grzechu, ale wierna natchnieniom Bożym i działaniu łaski posiłkowej, wpatruje się ciągle w Chrystusa
Pana.
Św. Józef Sebastian Pelczar,
(Życie duchowe, czyli doskonałość chrześcijańska, Przemyśl 1924, T. 1, s. 18)
Z życia Seminarium Duchownego
25 stycznia. Grupa alumnów angażująca się w pracę z dziećmi w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, uczestniczyła w koncercie kolędowo-jasełkowym w wykonaniu dzieci ze Świetlic „Wzrastanie”. Koncert odbył się w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu.
29 stycznia. Podczas koncelebrowanej przez księży przełożonych Mszy św., wspólnota seminaryjna modliła się o radość wieczną dla Józefy Dziura - niedawno zmarłej mamy alumna roku trzeciego. Mszy św. przewodniczył rektor ks. Marian Rojek, a homilię wygłosił ojciec duchowny ks. Wacław Siwak.
31 stycznia. Zainteresowani alumni wzięli udział w „Jasełkach Salezjańskich” w wykonaniu Teatru Oratoryjnego przy parafii św. Józefa w Przemyślu. Jasełka odbyły się w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu.
1 lutego. W auli Instytutu Teologicznego alumni IV roku wystawili jasełka bożonarodzeniowe. Prezentacja odbyła się dla sióstr zakonnych i pracowników świeckich Seminarium Duchownego z rodzinami, dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów prowadzących na terenie Przemyśla działalność opiekuńczo-wychowawczą, oraz dla grupy osób bezdomnych.
1 lutego. Dla uczczenia św. Tomasza z Akwinu, patrona filozofów, w auli Instytutu Teologicznego kurs II wystawił spektakl Sokrates, którego mottem była myśl: „... nędzny świat może zabić Sokratesa, ale czy zabije prawdę?”.
Oprac. ks. Kazimierz Gadzała
* * *
Wyższe Seminarium Duchowne
ul. Zamkowa 5
37-700 Przemyśl
Pomóż w rozwoju naszego portalu