Kościół obserwuje z głęboką pasterską troską zjawisko przemieszczania się coraz większych grup migrantów i uchodźców, stara się poznać jego przyczyny oraz szczególne warunki, w jakich żyją ci, którzy z różnych powodów zmuszeni są opuszczać swoją ojczyznę.
Kościół w naszym kraju nieustannie, więc otacza modlitewną troską tych Rodaków, którzy opuszczają swoje rodziny w celach zarobkowych. W ostatnich latach już ponad 2.3 mln Polaków wyjechało do bogatych krajów Europy, by podjąć pracę, a w rezultacie jednakże ponoszą ogromne koszty psychiczne, które związane się z rozstaniem z rodziną i bliskimi. Sytuacja taka prowadzi często do rozpadu rodzin, a dzieci szczególnie przeżywają dramat rozstania z rodzicami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jesteśmy świadkami jak w rodzinie, rozdzielonej emigracją, słabną, a nawet zanikają więzi uczuciowe oraz zobowiązania wychowawcze.
Reklama
Ojciec Święty Benedykt podczas pielgrzymki do Polski, 10 lat temu wołał w Warszawie: „Trzeba, aby wyjeżdżającym z Polski towarzyszyli kapłani, którzy w łączności z lokalnymi Kościołami podejmą pracę duszpasterską wśród emigracji.” Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej wierne charyzmatowi swojego Założyciela Prymasa Polski, Sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda podejmuje liczne starania duszpasterskie w Polsce i poza granicami – „by żaden Polak nie zagubił się na obczyźnie”. Jednym z takich działań jest organizowanie już od 31 lat w Narodowym Sanktuarium Jasnogórskiej Nocy Czuwania w intencji emigracji polskiej i jej duszpasterzy.
Na tę szczególną pielgrzymkę do Domu Matki i Królowej nie tylko przybywają rodziny doświadczone rozłąką emigracyjną w naszym kraju, ale również potrzebują spotkania z Jasnogórską Panią nasi Rodacy mieszkający w Europie Zachodniej i Wschodniej. Wtedy jesteśmy razem – modlimy się za Polaków poza granicami, w sposób szczególny za tych, którzy żyją daleko od kraju.
W tym roku, w październikową Noc przed obliczem Czarnej Madonny pojawią się Polacy z Niemiec, Anglii, Belgii, Francji, Węgier, Białorusi, Ukrainy. Jakże piękne i wzruszające będzie to spotkanie, rozmyślanie i wspólne rozmowy.
Zaprosiliśmy też przedstawicieli organizacji i instytucji, troszczących się o Polaków na całym świecie – m.in. z Senatu RP i z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Reklama
Tegoroczne Czuwanie odbędzie się pod hasłem: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ks. biskup Wiesław Lechowicz na tę okoliczność przesłał słowa pozdrowień do wszystkich pielgrzymów: „Raduje się, że przybywacie do naszej Jasnogórskiej Matki, by za Jej pośrednictwem modlić się do Boga o wsparcie dla polskich emigrantów i ich rodzin. (…) Sam Jezus miłosierny wskazywał na modlitwę, jako akt miłosierdzia i ufności w rozmowie ze św. Faustyną (Dzienniczek, 742). Nie ograniczajcie się jednak do modlitwy, pomyślcie, co możecie konkretnego uczynić po powrocie do domów, by być żywą ikoną Jezusa Miłosiernego”.
Istnieje kilka możliwości uczestnictwa w tej modlitwie, najpełniejszym jest osobista obecność. Można jednak będzie połączyć się z nami przez telefon, by na falach programu Radia Jasna Góra, Radio Maryja wypowiedzieć swoje intencje modlitewne. Można też wysłać wcześniej te intencje pocztą elektroniczną na adres: czuwanie@chrystusowcy.pl – zostaną one odczytane i „omodlone” w tę Noc.
Zapraszamy!