Reklama

Opole Lubelskie

II Festiwal Kolęd i Pastorałek „Kolęda Polska”

Niedziela lubelska 7/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Upłynął niespełna rok odkąd w Opolu Lubelskim po raz pierwszy radośnie rozbrzmiały wykonane przez dzieci i młodzież kolędy i pastorałki, a już festiwal odbywający się pod hasłem „Kolęda Polska” na dobre zadomowił się nie tylko w pejzażu opolskim, ale i na artystycznej scenie lubelszczyzny. II edycja festiwalu zorganizowana została przy współpracy burmistrza Opola Lubelskiego, Lechosława Skorka, dyrekcji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w osobie Wiesławy Śmiech oraz proboszcza tutejszej parafii, ks. kan. Józefa Chwalisza. Patronat medialny nad festiwalem objęło Radio Plus. W ramach II Festiwalu Kolęd i Pastorałek uczniowie każdej ze szkół powiatu opolskiego zaproszeni zostali do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszą i najciekawiej wykonaną, przestrzenną szopkę bożonarodzeniową, którego rozstrzygnięcie nastąpiło podczas niedzielnego Koncertu Laureatów.
Czas spotkania przy betlejemskim żłóbku małych i dużych przerodził się w radosne wychwalanie Boga, który z miłości do każdego z nas przyszedł na świat przynosząc pokój, pojednanie i nadzieję. Festiwal opolski cechował ciepły, rodzinny klimat, a wspólne kolędowanie było okazją do osobistego przeżycia tajemnicy narodzenia Syna Bożego Jezusa Chrystusa - Emmanuela, Boga nam bliskiego, troskliwego i pełnego miłosierdzia.
Festiwal, prowadzony przez Aleksandrę Łakomą i Karolinę Zborzyńską, obie z Krucjaty Eucharystycznej, obudził wiele uśpionych talentów, był okazją do zaprezentowania własnych zdolności oraz umiejętności wokalno-muzycznych. Prezentacje konkursowe solistów i zespołów artystycznych objęły kategorie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Na repertuar konkursowy złożyły się tradycyjne kolędy i pastorałki, ale także utwory mniej znane o tematyce świątecznej. Wszystkie niosły głębokie przesłanie o miłującej obecności Boga, który w swoim Synu Jezusie Chrystusie niesie nam nową nadzieję.
Dzieci zachwycały formą wyrazu i pomysłowością. Ciekawe stroje, płatki śniegu sypane przez urocze aniołki oraz sztuczne ognie urozmaiciły i ubogaciły przebieg festiwalu. Szczególnie licznie zaprezentowały się w tej kategorii wiekowej dzieci ze szkół podstawowych w Niezdowie, Skokowie, Pusznie, Wanadalinie oraz z Gór Opolskich. Swoich przedstawicieli wytypowały również Zespoły Szkół nr 1 i 2 z Opola Lubelskiego. Młodzież gimnazjalna i uczniowie szkół średnich zasłużyli na szczególne wyróżnienie za ciekawą interpretację własną pastorałek. Obok utworów chóralnych pojawiły się piosenki z towarzyszeniem dzwonków i trójkąta. Każdy utwór wyśpiewany został z wielkim zaangażowaniem i ogromną starannością. Każdy z nich stał się radosnym hymnem na cześć przychodzącego na świat Zbawiciela.
Zamknięciem pierwszego dnia festiwalu było wyłonienie grona najlepszych. Jury brało w swej ocenie pod uwagę następujące kryteria: czystość śpiewu, dykcję i wyrazistość słów, stopień trudności utworu, jego jedno- lub wielogłosowe wykonanie, udział instrumentów muzycznych i poziom aranżacji. Wszystkim uczestnikom festiwalu należą się słowa uznania i podziękowania, wszyscy otrzymali też upominki pamiątkowe. Najlepsi wykonawcy wzięli udział w niedzielnym Koncercie Laureatów.
W niedzielne popołudnie zgromadzeni na Koncercie Laureatów młodzi wykonawcy, zaproszeni goście m.in. wiceburmistrz Opola Lubelskiego, Dariusz Wróbel oraz ks. Mirosław Ładniak, a także Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice przeżyli piękną uroczystość. Występy najlepszych z najlepszych poruszały zgromadzoną widownię, która włączyła się w śpiew i gromkimi brawami nagrodziła wszystkich uczestników festiwalu. Głębokim przeżyciem duchowym był dla zebranej publiczności występ Zespołu Kleryckiego Księży Marianów z Lublina. Wykonane w formie wokalno-tanecznej utwory, opowiadające o miłości Boga do człowieka, stały się kulminacją całego festiwalu i formą podziękowania wszystkim zaangażowanym w jego organizację. Podsumowaniem II Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolęda Polska”, było natomiast wręczenie nagród głównych, dyplomów i wyróżnień. Zdobywcy pierwszych miejsc, a także osoby wyróżnione w festiwalu otrzymały zaproszenie do lubelskiej rozgłośni Radia Plus. Oprócz zwiedzenia pomieszczeń radiowych wzięli udział w audycji, w której zaprezentowali kilka kolęd i pastorałek. Wizyta w radiu była dla wszystkich nowym i interesującym przeżyciem, szczególnie zaś dla najmłodszych uczestników festiwalu, motywacją do dalszej pracy artystycznej.
Słowa podziękowania kierujemy w stronę organizatorów, sponsorów i fundatorów nagród. Fundatorami byli: proboszcz parafii w Opolu Lubelskim dziekan, ks. kan. Józef Chwalisz, burmistrz Opola Lubelskiego, Lechosław Skorek. Składamy serdeczne podziękowania organizatorom II Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolęda Polska”. Dziękujemy pomysłodawcom, dyrektorom szkół, nauczycielom i instruktorom przygotowującym dzieci i młodzież, rodzicom i samym wykonawcom oraz wszystkim, którzy włączyli się we współtworzenie tego festiwalu. W sposób szczególny wyrażamy nasze podziękowanie Wiesławie Śmiech oraz wszystkim pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.
II Festiwal Kolęd i Pastorałek zapisał się w środowisku opolskim jako piękne wydarzenie łączące w sobie artyzm i głębię przekazu. Jak w roku ubiegłym wzbudził on wielkie zainteresowanie zarówno wśród nauczycieli muzyki i instruktorów, rodziców, jak również wśród samej młodzieży. A następny festiwal już za rok.

W kategorii szkół podstawowych wśród solistów 1 miejsce zajęła Ilona Kramek (ZS nr 2), wyróżnienia jury przyznało Aleksandrze Rodzik (ZS nr 1), Emilowi Chmielowi (ZS Wandalin), duetowi: Paweł Zborowski i Mateusz Ciseł (ZS Wandalin) oraz Weronice Lankamer (ZS Wandalin). Zespół Gama (ZS nr 1) oraz zespół wokalno-taneczny ZS nr 2 przewodziły w kategorii zespołów wokalnych i instrumentalno-wokalnych. Reprezentującym również ZS nr 1 Wesołym Nutkom przypadło w tej kategorii wyróżnienie. 1 miejsce w kategorii solistów ze szkół gimnazjalnych zajęła Jagoda Kuś (ZS nr 2) Z grona zespołów najlepiej zaprezentowały się duet B. Buczyńska i D. Mularczyk (ZS nr 1) oraz duet fletowy ZS nr 2. Wśród uczniów szkół średnich pierwsze miejsce w kategorii przypadło w udziale Mateuszowi Mędrkowi z ZS LO w Opolu Lubelskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Kardynał Krajewski o stanie papieża: wiemy to, co mówią lekarze

2025-02-22 22:11

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, jeden z najbliższych i najbardziej zaufanych współpracowników papieża Franciszka, powiedział, że o jego stanie dowiaduje się od lekarzy i nie wie nic więcej. W sobotę Watykan poinformował o pogorszeniu się stanu zdrowia papieża; o kryzysie oddechowym, podaniu tlenu i transfuzji krwi.

Kardynał Krajewski, który jest prefektem Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia oświadczył włoskiej agencji Ansa: "Nie mogę nic powiedzieć, my nie wiemy nic więcej od tego, co mówią lekarze".
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: 7. niedziela zwykła

2025-02-21 13:02

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Saul wyruszył ku pustyni Zif, a wraz z nim trzy tysiące doborowych Izraelitów, aby wpaść na trop Dawida na pustyni Zif. Dawid wraz z Abiszajem zakradli się w nocy do obozu; Saul właśnie spał w środku obozowiska, a jego dzida była wbita w ziemię obok głowy. Abner i ludzie leżeli uśpieni dokoła niego. Rzekł więc Abiszaj do Dawida: «Dziś Bóg oddaje wroga twojego w twe ręce. Teraz pozwól, że przybiję go dzidą do ziemi, jednym pchnięciem, drugiego nie będzie trzeba». Dawid odparł Abiszajowi: «Nie zabijaj go! Któż bowiem podniósłby rękę na pomazańca Pańskiego, a nie poniósł kary?» Wziął więc Dawid dzidę i bukłak na wodę od wezgłowia Saula i poszli sobie. Nikt ich nie spostrzegł, nikt o nich nie wiedział, nikt się nie obudził. Wszyscy spali, gdyż Pan zesłał na nich twardy sen. Dawid oddalił się na przeciwległą stronę i stanął na wierzchołku góry w oddali, a dzieliła go od nich spora odległość. Wtedy Dawid zawołał do Saula: «Oto dzida królewska, niech przyjdzie który z pachołków i weźmie ją. Pan nagradza człowieka za sprawiedliwość i wierność: Pan dał mi ciebie w ręce, lecz ja nie podniosłem ich przeciw pomazańcowi Pańskiemu».
CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: przykazanie miłości nieprzyjaciół nie jest ponad nasze siły

2025-02-23 19:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ruch Światło‑Życie

kongregacja

Bp Krzysztof Włodarczyk

JasnaGoraNews

50. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze

50. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze

„Przykazanie miłości nieprzyjaciół, to wielkie wyzwanie, które musimy podjąć jako uczniowie Jezusa. Musimy pamiętać, że nie jest ponad nasze siły, bo przecież Bóg nigdy nie nakłada na nas zadań, które by przekraczały nasze możliwości” - mówił na Jasnej Górze bp Krzysztof Włodarczyk. Duchowny przewodniczył dziś Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu, która zwieńczyła 50. Kongregację Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie.

- Zbyt często oddalamy się od innych ludzi i krzyczymy do siebie i na siebie. Nie chodzi o odległości w metrach czy kilometrach. Chodzi o to, że oddalamy się od innych, uważając że są naszymi największymi przeciwnikami, z którymi się nigdy nie dogadamy. I w ten sposób tworzymy wokół siebie atmosferę dystansu - mówił biskup.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję