Reklama

Polska

Nominacje do nagrody TOTUS 2016

Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny Caritas w Jadownikach Mokrych, Jan Budziaszek, s. prof. Zofia Zdybicka ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego Miesięcznik „W drodze” - to tylko niektórzy nominowani do tegorocznej edycji nagrody TOTUS. Te prestiżowe wyróżnienia, przyznawane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wręczone zostaną 8 października, w przeddzień obchodów XVI Dnia Papieskiego.

[ TEMATY ]

nagroda

chrzescijanskiegranie.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nazwiska nominowanych przedstawiono podczas konferencji prasowe w Sekretariacie Episkopatu Polski. Nagrody TOTUS przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Są nią honorowane osoby i instytucje, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania św. Jana Pawła II

Jak powiedział ks. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji, wszystkich nominowanych łączy promocja dobra. „Miłosierdzie, pomoc drugiemu człowiekowi, wskazanie na jego godność - to najważniejsze elementy, które decydują o człowieczeństwie każdego z nas. To łączy nominowanych” - podkreślił ks. Drob.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tradycyjnie nagrody TOTUS wręczane są w czterech kategoriach.

Reklama

W kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno - wychowawcza” nominowano: Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny Caritas w Jadownikach Mokrych - nowoczesny ośrodek, prowadzony przez Caritas diecezji tarnowskiej, działający od 2000 r. Nominowany za kompetentną pomoc, niesioną od lat potrzebującym jej dzieciom, oraz za działania na rzecz społeczności lokalnej; Stowarzyszenie na rzecz Niepełnosprawnych SPES - katolicka pozarządowa organizacja charytatywna z Katowic, działająca od 1986 r. Nominowana za pracę na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin, będącą świadectwem chrześcijańskiego ideału miłości bliźniego; Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II - oparte całkowicie na pracy wolontariuszy Hospicjum działa od 10 lat przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Nominowane za wytrwałe zaangażowanie na rzecz osób terminalnie chorych i ich rodzin, inspirowane wezwaniem Jana Pawła II do rozwijania „wyobraźni miłosierdzia”.

Na nagrodę w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” szansę mają: Jan Budziaszek - muzyk, artysta działający od lat w obszarze kultury masowej, muzyki popularnej i jazzowej. Nominowany za ewangelizacyjny wymiar podejmowanych działań artystycznych, w szczególności za inicjatywę koncertów „Jednego Serca Jednego Ducha”, odbywających się od 2003 r.; Ks. Stefan Wysocki - kapłan diecezji warszawsko-praskiej, wieloletni proboszcz Parafii Opatrzności Bożej w Wesołej, harcmistrz i opiekun młodzieży. Nominowany za osiągnięcia w dziedzinie mecenatu sztuki, oraz za wieloletnie niestrudzone zaangażowanie dla przybliżania młodzieży kultury polskiej, kultury ducha i najważniejszych wartości ludzkich i chrześcijańskich.

W kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” kapituła nominowała: S. prof. Zofię Zdybicką ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, filozof, pedagog, religioznawcę, wieloletnią wykładowczynię akademicką, profesor na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Nominowana za dokonania na polu filozofii i zaangażowanie w organizację życia naukowego, szczególnie za świadectwo dawane o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II; Fundację Christiani założoną przez grupę katolików świeckich, zainspirowanych nauczaniem św. Jana Pawła II.

Reklama

Nominowana za zaangażowanie na rzecz propagowania nauczania św. Jana Pawła II, poprzez podkreślanie miłości bliźniego i kultury solidarności; Stowarzyszenie „Santo Subito” działające przy Parafii św. Ojca Pio w Warszawie Stowarzyszenie nominowane za obszerne spektrum działań propagujących nauczanie Jana Pawła II, za dbałość o wprowadzanie papieskiego nauczania w życiu swoich członków.

W kategorii „TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” nominowano: „Żywe słowo do Polaków” Domu Wydawniczego Rafael - krakowskie wydawnictwo zostało nominowane za stworzenie albumu „Żywe słowo do Polaków” - publikację, która zawiera katalog dźwiękowych wypowiedzi świętego papieża Jana Pawła II. Na pięciu płytach umieszczono nagrania 495 krótkich fragmentów (od 30 sekund do 6 minut) wypowiedzi papieskich, którym towarzyszy książka, która jest bardzo praktycznym przewodnikiem po nagraniach dźwiękowych. Całość stanowi znakomitą pomoc dla wszystkich, którzy pragną pogłębić znajomość nauczania św. Jana Pawła II i przekazywać je innym; Redakcję tygodnika „Idziemy” - ukazujący się od 10 lat tygodnik „Idziemy” wydawany jest przez diecezję warszawsko-praską.

Reklama

Nominacja za tworzenie nowoczesnego tygodnika opinii, proponującego świat wartości głoszonych przez Jana Pawła II; Twórców serialu telewizyjnego „Ojciec Mateusz” Telewizji Polskiej za stworzenie cieszącego się dużym zainteresowaniem serialu, który w popularnej formule kreuje pozytywny wizerunek Kościoła i przybliża go do codziennych spraw zwykłych ludzi; Miesięcznik „W drodze” - dominikański periodyk, ukazujący się od 1973 r., tworzony na wysokim poziomie edytorskim i stanowiący ważne forum wymiany myśli ludzi różnych środowisk. Nominowany za podejmowanie tematów istotnych dla współczesnego człowieka i towarzyszenie czytelnikom w poszukiwaniu Boga.

Uroczysta gala wręczenia nagród TOTUS odbędzie się 8 października na Zamku Królewskim w Warszawie, w przeddzień centralnych obchodów XVI Dnia Papieskiego. W tym roku, po raz trzeci w historii, wręczony zostanie „TOTUS specjalny” za wybitne osiągnięcia twórcze. Do tej pory otrzymali go Wojciech Kilar oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Laureaci otrzymają statuetkę oraz 25 tys. złotych.

2016-09-23 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Debiut z wyróżnieniem

Niedziela sandomierska 4/2022, str. II

[ TEMATY ]

konkurs

nagroda

Archiwum prywatne

Zadebiutowali i zostali nagrodzeni

Zadebiutowali i zostali nagrodzeni

Nagroda za akcję Czytamy polskich autorów.

Biblioteka Publiczna w Gorzycach została wyróżniona i doceniona za zorganizowanie w ubiegłym roku tygodnia głośnego czytania dzieciom w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom. Wyróżnienie zostało przyznane przez Fundację ABCXXI. Wartym podkreślenia jest to, że gorzycka biblioteka była w ubiegłym roku debiutantem w tej ogólnokrajowej akcji. – Wyróżnienie otrzymaliśmy za najlepiej przeprowadzoną akcję czytelniczą. Niestety, nie odbyła się w formie, w jakiej byśmy chciały. Muszę od razu zaznaczyć, że bynajmniej naszym marzeniem nie jest prowadzenie spotkań on-line, zwłaszcza dla dzieci, gdyż najważniejszy jest bezpośredni kontakt z osobą słuchającą, obserwowanie jej reakcji. W przypadku wersji on-line jesteśmy tego całkowicie pozbawieni. W chwili, kiedy planowaliśmy tydzień głośnego czytania dzieciom, odbywający się tradycyjnie pod koniec maja, trwał lockdown. Instytucje kultury, w tym także biblioteki, były pozamykane. Dlatego też nasze działania przenieśliśmy do internetu – mówiła Katarzyna Góralska. Dodając, że – otrzymane wyróżnienie traktujemy jako swój wielki sukces. Tydzień czytania w gorzyckiej bibliotece przebiegał pod hasłem Czytamy polskich autorów. Każdego dnia dzieci mogły o godz. 10 obejrzeć w internecie interpretacje utworów współczesnych polskich autorek i autorów. Pracownice biblioteki – Katarzyna Góralska, Jolanta Jóźwik, Anna Perła, Mariola Stopińska- Hara i Jolanta Zimolog – wybrały wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej, Doroty Gellner, Doroty Strzemińskiej-Więckowiak, Kaliny Jerzykowskiej, Michała Rusinka, Agnieszki Frączek i Moniki Kamińskiej. Największym zainteresowaniem z prezentowanych utworów cieszył się tekst Leśne głupki, który rozpoczął czytelniczy tydzień. Zainteresowani mogli także brać udział w konkursach: plastycznym, fotograficznym oraz wiedzy o literaturze, które towarzyszyły każdej przeczytanej bajce. Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni w trakcie oficjalnego podsumowania akcji. Biblioteka przygotowała również ekspozycję poświęconą działalności Fundacji ABCXXI o charakterze informacyjno-edukacyjnym pt. 20 lat cała Polska czyta dzieciom. Na wspomnianej wystawie pracownicy biblioteki umieścili także, kolekcję pereł literackich dla dzieci, znajdujących się w zbiorach gorzyckiej książnicy. Przyznane wyróżnienie jest nagrodą dla całego zespołu osób, które przygotowywały kampanię. – Razem z nami równie ciężko pracował Piotr Duma, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. I jest to nasz wspólny, zbiorowy sukces. Przystępując do konkursu, nie mieliśmy żadnej tremy, mimo że startowały w nim duże biblioteki z takich ośrodków, jak Warszawa, Kraków, Gorzów Wielkopolski. Otrzymanie wyróżnienia w takim gronie, w dodatku za debiutancki udział, naprawdę jest dla nas wielkim sukcesem – mówiła Katarzyna Góralska.
CZYTAJ DALEJ

10 najważniejszych wydarzeń pontyfikatu

2025-04-21 10:50

[ TEMATY ]

papież Franciszek

śmierć Franciszka

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Zmarł papież Franciszek. Odszedł o godz. 7.35 do Pana. Miał 88 lat. Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, który od 13 marca 2013 był 266. biskupem Rzymu, miał w chwili wyboru 76 lat i do tego czasu przez 16 lat był metropolitą swego rodzinnego miasta - Buenos Aires. Publikujemy 10 kluczowych wydarzeń pontyfikatu.

26 listopada 2013 r. odbyła się prezentacja adhortacji „Evangelii gaudium”. Stanowi ona podsumowanie zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów nt. nowej ewangelizacji, które odbyło się w Watykanie w dniach 7-28 października 2012 r. Zarazem jest to dokument programowy pontyfikatu Franciszka, o czym pisze sam papież.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: przez 9 dni sprawowane będą Msze św. za papieża Franciszka

2025-04-23 19:53

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

PAP/EPA/ABIR SULTAN

W okresie dziewięciu dni żałoby po śmierci Ojca Świętego (Novemdiales) sprawowane będą przez różne grupy Msze św. za zmarłego papieża. Należy przypomnieć, że zawarte w komunikacie Biura Papieskich Ceremonii Liturgicznych odniesienie do byłych wysokich dostojników Kurii Rzymskiej przypomina, że wraz ze śmiercią papieża przestali oni pełnić swoje funkcje.

Msza św. koncelebrowana za Papieża Franciszka, w pierwszym dniu Novemdiales, odbędzie się 26 kwietnia 2025 r. o godz. 10.00 na dziedzińcu bazyliki Świętego Piotra.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję