Biskup Świdnicki zgodził się na wystąpienie w roli papieża Jana XV, który odegrał ważną rolę w początkach państwa polskiego. „Obecność papieża Jana XV w spektaklu była bardzo pożądana, gdyż jak wiemy, od Mieszka I w 992 roku otrzymał państwo polskie pod opiekę Stolicy Apostolskiej. Książe Mieszko I chciał w ten sposób zapewnić skuteczną obronę państwa przed politycznymi zakusami Niemców i Czechów” – tłumaczył bp Dec.
„Tysiącletnia historia chrztu naszego narodu oraz obrona Niemczy wskazały na potrzebę powracania do naszych korzeni, a także uwrażliwiania człowieka na wartości, jakimi powinien się kierować i postępować w codziennym życiu” – podkreślał hierarcha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Mieszkańcy Niemczy w 1017 r. dali nam przykład pięknego patriotyzmu. W trakcie wspomnianej obrony grodu niemczańskiego bronili swoich zasad, wiary, a także własnego mienia. Był to zalążek kolejnych patriotycznych zrywów, które ukazują nam karty historii” – mówił bp Dec.
Reklama
W wywiadzie po przedstawieniu Ksiądz Biskup pytany o to, czy od razu zgodził się na wzięcie udziału w spektaklu, odpowiedział: „Początkowo nie chciałem się zgodzić na udział i wcielenie się w rolę papieża. Wiedziałem bowiem, że wiąże się to z pamięciowym opanowaniem tekstu. Świadomy, że nie mam wiele czasu, próbowałem się wymówić. Jednakże po dłuższych namowach organizatorów oraz modlitwie - Duch Święty podpowiedział - abym mimo wszystko wystąpił, gdyż jest to sprawa Kościoła oraz współpracy z laikatem. Uczyłem się tekstu przez kilka tygodni. Udało się, i słysząc oklaski na zakończenie widowiska, mogę przypuszczać, że i widzom się podobało” – wspomina Biskup Świdnicki.
Widowisko zostało przygotowane przez Niemczański Ośrodek Kultury w Niemczy. Za reżyserię i teksty była odpowiedzialna Renata Kukuła, prezes Towarzystwa Miłośników Niemczy i Ziemi Niemczańskiej. - Treść przedstawienia przeszła solidną korektę filologiczno-historyczną dr. Jarosława Malickiego z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz konsultacje historyczne prof. Krzysztofa Ożóga z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – tłumaczyła po spektaklu Renata Kukuła.
Przedstawienie zostało dofinansowane w konkursie „Dolnośląski Program Wsparcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016” oraz w konkursie „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Organizacja przedsięwzięć kulturalnych na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego”. Dodatkowo wsparcie finansowe zapewnił Starosta Powiatu Dzierżoniowskiego, Burmistrz Miasta Dzierżoniowa, Dyrektor Niemczańskiego Ośrodka Kultury.
Niemczański gród jest jednym z najstarszych osiedli na Śląsku. Historycznego znaczenia nabrał on za panowania Bolesława Chrobrego, a szczególnie podczas walk z Cesarstwem Niemieckim. Niemcza stawiła skuteczny opór 14 sierpnia 1017 r. atakom wojsk cesarza niemieckiego Henryka II.
Po trzytygodniowym, bezskutecznym oblężeniu Henryk II wycofał swe wojska. W roku następnym - 1018, Bolesław Chrobry wymusił zawarcie korzystnego dla Polski pokoju w Budziszynie.
Historycy oceniają, że zwycięska obrona Niemczy umocniła państwo polskie i wpłynęła na późniejszą koronację Bolesława Chrobrego w roku 1025.