Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes Fundacji „Redemptoris Missio”, druga edycja akcji jest odpowiedzią na prośby misjonarzy, którzy w prowadzonych przez siebie szkołach uczą dzieci także mycia zębów. – Misjonarze proszą o kolejne szczoteczki, ponieważ te podarowane dwa lata temu już się dzieciom zdążyły zużyć – mówi Janiec-Palczewska dodając , że fundacja bardzo liczy na udział nie tylko osób indywidualnych, ale również szkół i przedszkoli.
Pierwsza edycja akcji „Kup pan szczotkę!” odbyła się dwa lata temu. Wtedy szczoteczki i pasty miały zostać zabrane do Kamerunu przez poznańskiego stomatologa Krzysztofa Gniazdowskiego w jego bagażu. Zebrano ich jednak ponad 25 tys. i tylko część z nich dentysta mógł wziąć ze sobą do Afryki. Pozostałe zabierali ze sobą również fundacyjni wolontariusze innych medycznych profesji, wysyłano je drogą morską lub pocztą i ostatecznie dotarły również do Tanzanii, Republiki Południowej Afryki i Republiki Środkowoafrykańskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Popularność, jaką się cieszyły wśród dzieci, bardzo nas zaskoczyła. Jak nam donoszą misjonarze, uczniowie misyjnych szkół bardzo polubili mycie zębów. Czyścili je każdego dnia na jednej z przerw, a wraz z końcem roku szkolnego każde z dzieci mogło zabrać swoją szczoteczkę do domu – opowiada wiceprezes fundacji.
Reklama
Mycie zębów jest dla większości Afrykańczyków zupełną nowością. − W tamtejszych sklepach można wprawdzie spotkać szczoteczki, ale niewielu wie do czego one służą. Rozdawanie szczoteczek dzieciom ma wyrobić w nich nawyk codziennego mycia zębów. Jest nadzieja, że do tego zwyczaju przekonają się także ich rodzice – mówi Janiec-Palczewska.
Szczoteczki i pasty do zębów można dostarczać do siedziby Fundacji „Redemptoris Missio” mieszczącej się w Poznaniu przy ul. Grunwaldzkiej 86. Więcej na www.medicus.amp.edu.pl.
Fundacja od przeszło sześciu lat wspiera też program „Dentysta w Afryce”, którego twórcą jest stomatolog Konrad Rylski. W ramach tego projektu polscy stomatolodzy pracują w kameruńskim gabinecie stomatologicznym w przychodni w Abong-Mbang w Kamerunie. Do tej pory z ramienia fundacji wyjechało tam już 12 stomatologów.
Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja organizuje m.in. wysyłanie do pracy na misjach polskich lekarzy i pielęgniarek oraz wysyłkę leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego. Prowadzi także wiele akcji np. „Puszka dla Maluszka”, „Ołówek dla Afryki” czy „Pomoc dla Afganistanu”.