Ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB - w Będzinie, królewskim mieście, od wieków kultywowane są wartości chrześcijańskie. Cieszę się, że są one realizowane na miarę dzisiejszych czasów, w sposób wspaniały i odważny. Do tego, oczywiście, powołani są ludzie, którzy uważają, że pewne wartości powinny trwać, zgłębiać się w naszych rodzinach, w nas samych. Ten Festiwal jest doskonałą okazją, abyśmy jeszcze raz potwierdzili swoją tożsamość chrześcijańską, polską. Kolędy i pastorałki zawsze związane były z naszą kulturą, stanowią o jej pięknie i sile. Powinniśmy je przekazywać przyszłym pokoleniom. Człowiek współczesny potrzebuje prawdy, a pewne prawdy są niezniszczalne. Do takich z pewnością należy prawda o Bożym Narodzeniu. 10 lat temu był taki odważny człowiek, ks. Piotr, który pozyskał sobie grono przyjaciół, współpracowników i postanowili zaprosić nas do Betlejem, najpierw do Teatru Zagłębia, a od kilku lat tutaj, do tej przepięknej maryjnej świątyni, by rozkochać nas wszystkich w polskich kolędach. Boże Narodzenie to nie tylko muzyka, ale to przede wszystkim Bóg w nas. Życzę wszystkim, aby Boże Narodzenie skłaniało nas do tego, aby w dobroci, życzliwości i miłości realizować siebie.
Przewodnicząca Jury, prof. Mirosława Knapik - Dziękujemy za stworzenie artystycznego i duchowego święta radości z Narodzenia Pana Jezusa, wyrażonej w pięknej formie pieśni bożonarodzeniowej, którą terminem kolęda, kantyczka, pastorałka lub symfonia po raz pierwszy określono w wieku XVI, a której dzisiejsze znaczenie zostało utrwalone w kulturze i tradycji polskiej w wieku XVII. Festiwal jest wspaniałym przykładem kultywowania i przekazywania tradycji z pokolenia na pokolenie, więzi międzypokoleniowej i budowania rzeczywistych fundamentów i wartości kultury polskiej. Poprzez kolędy zaznacza się głęboka jedność i ciągłość kulturowa w szerokim tego słowa znaczeniu, gdyż tylko tak można określić śpiewane we współczesnych opracowaniach utwory znane od stuleci. Festiwal bogaty jest również we współczesne formy oraz propozycje muzyczne, literackie i wykonawcze. Różnorodność środków, rzetelność prezentacji, ciekawe propozycje wykonawcze i interpretacyjne są zasługą nie tylko samych wykonawców, ale i ich nauczycieli, instruktorów i dyrygentów.
Prezydent Będzina Radosław Baran - Mamy szczęście po raz kolejny spotkać się tutaj. Po raz 10. już połączył nas Festiwal Kolęd i Pastorałek. Do tradycji przeszedł już fakt, że w styczniowe dni nasze miasto zamienia się w rozśpiewaną stolicę bożonarodzeniowych pieśni. Nasze serca się otwierają na przyjęcie gości z daleka, jesteśmy lepsi i odmienieni, bardziej życzliwi i serdeczni. Jest pewien fenomen tego Festiwalu, który zbliża do siebie ludzi. Organizatorom gratuluję pomysłu, który zrodził się w parafii Świętej Trójcy i trafił na tak dobry grunt. Dziękuję wszystkim wykonawcom i organizatorom. Chciałbym, aby ta atmosfera przyjaźni i miłości trwała w ciągu 2004 r. w każdym z nas.
Pomóż w rozwoju naszego portalu