Reklama

Polska

Zawady: wypadek na trasie pielgrzymki na Jasną Górę

Samochód wjechał w grupę pielgrzymów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zmierzających na Jasną Górę. W zdarzeniu, do którego doszło w Zawadach koło Kołbucka rannych zostało 13 osób. - Nikomu nie zagraża niebezpieczeństwo - informuje za pośrednictwem mediów społecznościowych pilot pielgrzymki ks. Marcin Gajowniczek.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

wypadek

DrabikPany / Foter / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wypadku ucierpieli pielgrzymi 34. Pielgrzymki Pieszej Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Jak informuje TVP INFO w zdarzeniu poszkodowanych zostało 13 osób. - Dwie osoby mają złamania, ale to, co najważniejsze, życiu żadnego z poszkodowanych nie zagraża niebezpieczeństwo. Wszystkim na miejscu udzielono pierwszej pomocy - mówi ks. Marcin Gajowniczek.

Paulini i jasnogórscy pielgrzymi modlą się za pątników z diec. koszalińsko–kołobrzeskiej poszkodowanych w wypadku, do którego doszło w piątek po południu w miejscowości Zawady – 30 km od Częstochowy. Samochód z obsługi pielgrzymki, w którym kierowca najprawdopodobniej zasłabł, wjechał w tył grupy. Pokrzywdzonych zostało 15 osób, w tym 9 odtransportowanych zostało do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O modlitewnej solidarności zapewnił o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy Jasnej Góry oraz pielgrzymi, którzy dziś dotarli do sanktuarium.

- Bardzo prosimy Matkę Bożą Jasnogórską, modlimy się przed jej obliczem o zdrowie dla nich i powrót do pełni sił. Niech Maryją ich wspomaga i wszystkim dodaje sił do tego dzielnego pielgrzymowania ku Jasnej Górze, a później dalej przez życie – powiedział o. Matecki.

Jeden z pątników z grupy żółtej prowadzonej przez redemptorystów z Torunia pozdrowił serdecznie współbraci z pielgrzymki koszlińsko–kołobrzeskiej: „Zapewniamy was o modlitwie i łączymy się z wami”.

Bp Józef Szamocki, który pieszo przybył z pielgrzymami diec. toruńskiej zawierzył Maryi pątników znad morza, przypominając o łączącej obie pielgrzymki historii. – Oni są nam szczególnie bliscy, ponieważ kiedy wyruszała pierwsza Pomorska Pielgrzymka z Torunia na Jasną Górę. To Koszalin, Kołobrzeg, Szczecin, Gdańsk - rozpoczynali razem, oni po prostu dojeżdżali do Torunia. I z tymi pionierami pielgrzymki koszalińsko – kołobrzeskiej się znamy. Jesteśmy wstrząśnięci, to zawsze tragedia, kiedy zdarzy się wypadek, ja myślę, że niechcący – tym bardziej trzeba zawierzać Bogu i ofiary, ale i tych, którzy może w jakiś inny sposób cierpią z tego powodu” – mówił bp Szamocki.

Reklama

Pielgrzymi z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej dotrą na Jasną Górę jutro, 13 sierpnia. Wejście zaplanowane jest na godz. 8.45.

W grupę pątników wjechał pojazd towarzyszący pielgrzymom. Kierowcą samochodu był duchowny uczestniczący w pielgrzymce, który najprawdopodobniej zasłabł i stracił panowanie nad pojazdem. Zdaniem pilota pielgrzymki sprawca zdarzenia nie był pod wpływem alkoholu.

Pilot pielgrzymki informuje, że poszkodowani przewiezieni zostali do Kołbucka, gdzie przewidziany jest nocleg grupy. Pozostali pielgrzymi wyruszyli już w dalszą trasę. Jak wskazuje ks. Gajowniczek, organizatorzy pielgrzymki dbają o to, aby uczestnicy pielgrzymki bezpiecznie dotarli na Jasną Górę.

Do zdarzenia doszło na drodze nr 491 w miejscowości Zawady. Ze wstępnych informacji wynika, że przyczyną zdarzenia było niezastosowanie się przez kierowcę do znaku "stop", niesionego przez obsługę pielgrzymki.

Piesza Pielgrzymka diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wyruszyła na Jasną Górę 1 sierpnia. Piątek jest przedostatnim dniem wędrówki. Jutro pątnicy dotrą do Częstochowy.

2016-08-12 17:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci na szlaku

Niedziela rzeszowska 19/2013, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Niedziela

Irena Markowicz

Czytelnicy „Niedzieli Rzeszowskiej” na ulicach Rzymu

Czytelnicy „Niedzieli Rzeszowskiej” na ulicach Rzymu

Nie od dzisiaj wiadomo, że święci wskazują nam drogę do nieba, miejsca swego pobytu. Bywają też pośrednikami w rozwiązywaniu trudnych życiowych problemów. Nasze relacje z nimi są różnorakie, a odwiedziny miejsc związanych z ziemską wędrówką włoskich patronów wiosną dają możliwość podziwiania przyrody, budzącej się wcześniej niż u nas.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Niedziela szczecińsko-kamieńska 32/2002

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

15 sierpnia obchodzimy w Kościele uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta należy do centralnych świąt maryjnych w roku kościelnym. O ile święto Bożego Narodzenia jest najwspanialszym i największym świętem Boga Ojca, Wielkanoc - Syna Bożego, Zielone Świątki - świętem Ducha Świętego, o tyle Wniebowzięcie jest największym świętem Matki Bożej.

Pierwotnie było to święto dla uczczenia Maryi jako Matki Boga. Na początku VI wieku w Palestynie i Syrii święto to staje się wspomnieniem zaśnięcia Maryi i pod tym tytułem przyjęło się w Rzymie w połowie VII wieku, a w VIII wieku zaczęto je obchodzić jako Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Uroczystość ta koncentruje naszą uwagę na zakończeniu ziemskiego życia Maryi, obejmuje wspomnienie Jej narodzin dla nieba (dies natalis) . 1 listopada 1950 r. papież Pius XII ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Konstytucją Apostolską "Munificentissimus Deus" (Najszczodrobliwszy Bóg): "Na chwalę Boga Wszechmogącego, który szczególną swą łaskawość Maryi Pannie okazał (...), ogłaszamy, określamy i definiujemy jako objawiony przez Boga dogmat wiary, że Niepokalana Boża Rodzicielka, zawsze Dziewica, Maryja, po wypełnieniu żywota ziemskiego, została wzięta z ciałem i duszą do chwały niebieskiej". Powyższe słowa potwierdziły prawdę, w którą od wieków wierzyli chrześcijanie. My dziś wypowiadamy Bogu i Kościołowi wdzięczność za uroczyste ogłoszenie tej prawdy.

Fakt, że Maryja została wzięta z ciałem i duszą do nieba nadaje dzisiejszemu świętu charakter niespotykanej radości. Dlatego śpiewem dominującym w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest "Magnificat" (Łk 1, 39 - 56). Nie zaznała skażenia grobu, a ten nowy przywilej wypływa z pierwszego. Maryja zachowana została od zmazy grzechu pierworodnego, dlatego też teraz nie ponosi jego skutków. Porodziła Syna Bożego, Dawcę wszelkiego życia, dlatego śmierć nie może Jej dotknąć. Uczestniczyła najpełniej w zbawczej tajemnicy Chrystusa i stąd w Niej już teraz objawia się pełnia zbawienia przyniesionego przez Chrystusa. Maryja pierwsza osiągnęła zbawienie, stała się obrazem Kościoła w chwale, a dla ludu pielgrzymującego - znakiem nadziei. " Na koniec Niepokalana Dziewica - jak mówi Konstytucja dogmatyczna o Kościele - zachowana wolną od wszelkiej skazy winy pierworodnej, dopełniwszy biegu życia ziemskiego z ciałem i duszą wzięta została do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana jako Królowa wszystkiego, aby bardziej upodobniła się do Syna swego, Pana panujących oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci" (nr 59).

"W odniesieniu do osoby Maryi Wniebowzięcie (tajemnica eschatologiczna) oznacza osiągnięcie kresu, pełnionego przez Nią w Bożym planie zbawienia, posłannictwa i uwieńczenie wszystkich Jej przywilejów. Z punktu widzenia chrystologicznego, chwała Wniebowzięcia i królewskości Maryi oznacza wypełnienie owego jedynego przeznaczenia, które wiąże życie, przywileje, współpracę Maryi nie tylko z historycznym życiem i dziełem Chrystusa, ale również- z Jego królewskością i chwałą Pana. Wniebowzięcie jest eschatologiczną konkluzją owego stopniowego upodobnienia się do Chrystusa, które na etapach historycznej drogi Maryi wyraziło się w bolesnych próbach, przez jakie przeszła Jej wiara. Jej nadzieja i miłość, w Jej zgodzie i gotowości wobec zbawczej woli Boga, w Jej wspaniałomyślności i odpowiedzialnej służbie odkupieńczemu dziełu Syna" (Jan Paweł II) .

Z uroczystością Wniebowzięcia łączy się zwyczaj święcenia w tym dniu ziół i pierwocin płodów rolnych, zwłaszcza zbóż i owoców. Zwyczaj ten powstał w X wieku i nawiązuje genetycznie do ogólnoludzkiej wiary w dobroczynne, terapeutyczne działanie ziół. Dokonuje się to w sierpniu, gdy żniwa wieńczą trud pracy rolnika, a zioła i owoce osiągają szczytowa fazę letniej wegetacji. Błogosławienie ich staje się w najpełniejszym tego słowa znaczeniu błogosławieniem Boga za coroczne zbiory, za wszystko, "co z Bożej mamy ręki". Wybór dnia Wniebowzięcia dla ich benedykcji wykazuje związek z porą żniwną i odnoszoną do Maryi pochwałą Kościoła, który nazywa Matkę Bożą Kwiatem pól i Lilią dolin (Pnp 2, 1), spośród zaś wszystkich kwiatów łączy z Jej postacią wdzięk róży i lilii.

Nastąpiło przedziwne zespolenie w duszy ludu polskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z dożynkami. Piękny wyraz daje temu poetka:

Zamroczyło nam Panną Nietkniętą

rozmarynem, maruhą t miętą

od kadzideł i kwiatów, i zielska

zachorzała nam Panna Anielska!

Zachorzała chwalebnie przy święcie

na tęsknotę i sen i wniebowzięcie,

w kwietnym durze, w obciążeniu powiek,

śmierć ze snem Ją naszły po połowie.....

Nim Ją błękit kadzidłem podpłynął,

z rąk nam parną zwisła zieleniną,

z rąk Ją potem żywą a umarłą -

srebrny poszum skrzydłami podgarnął...

Oczadziułą tak w kwiatach i pieśni

Śpiacą w niebo Anieli ponieśl (B. Obertyńska)

CZYTAJ DALEJ

Zostaw nam swoje intencje! Zaniesiemy je do Matki Bożej na Jasną Górę

2024-08-15 20:03

[ TEMATY ]

Pielgrzymki 2024

Karol Porwich/Niedziela

Zawierciańska piesza pielgrzymka na Jasną Górę oraz portal niedziela.pl zapraszają do składania swoich modlitewnych intencji!

Potrzebujesz modlitwy? Nie możesz iść na pielgrzymkę, a chcesz, by Matka Boża pomogła w rozwiązaniu jakiś trudności? Zostaw swoje prośby ANONIMOWO :)

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję