Reklama

Niedziela Wrocławska

Rozważania dla pielgrzymow duchowych (Dzień 1)

Miłosierdzie to imię Boga - rozważania

W tym roku na pielgrzymce będziemy odmawiali Nowennę do Miłosierdzia Bożego, stąd proponowane intencje do modlitwy na każdy dzień są wyrażone w słowach Pana Jezusa do św. Faustyny. „Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju Mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły siły i ochłody, i wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie godzinie śmierci. W każdym dniu przyprowadzisz do Serca Mego odmienną grupę dusz i zanurzysz je w tym morzu miłosierdzia Mojego. A Ja te wszystkie dusze wprowadzę w dom Ojca Mojego (…). W każdym dniu prosić będziesz Ojca Mojego przez gorzką mękę Moją o łaski dla tych dusz.” („Dzienniczek”, dalej: Dz., 1209).

[ TEMATY ]

pielgrzymka

rozważania

Paweł Siciński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowanie – 1 sierpnia 2016 r.,

poniedziałek: dzień poświęcony w tradycji Kościoła Duchowi Świętemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspomnienie obowiązkowe św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła.

Czytania mszalne: Jr 28, 1-17; Ps 119; Mt 14, 13-21.

W synagodze w Nazarecie Jezus ogłosił „rok łaski od Pana” (Łk 4, 19). Następca św. Piotra, Papież Franciszek, korzystając z „władzy kluczy” (por. Mt 16, 19), 8 grudnia 2015 r. otworzył Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który potrwa w Kościele do 20 listopada 2016 r. Serce jego obchodów stanowiły Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się najpierw we wszystkich diecezjach w Polsce, a następnie z udziałem Ojca Świętego w Krakowie. W Ojczyźnie świętujemy dodatkowo 1050. rocznicę chrztu naszego narodu. W takim, wyjątkowym kontekście dziejowym, wyrusza w tym roku XXXVI Wrocławska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem: „Miłosierdzie w uczynkach”.

Wędrówkę, nawet podejmowaną tylko w wymiarze duchowym, warto rozpocząć od doświadczenia miłosierdzia w sakramencie pokuty i pojednania, bo „tylko Szwedzi na Jasną Górę szli bez spowiedzi”. Przygotowując się do spowiedzi, najlepiej prosić Ducha Świętego, aby pokazał nam „palcem Bożym” (Łk 11, 20) słowo zawarte w Piśmie Świętym, które poprowadzi nas na drodze powrotu do domu Ojca (por. Łk 15, 18-20). Może będzie to jedno zdanie albo nawet „tylko słowo” (Mt 8, 8) z czytań mszalnych danego dnia? Powinniśmy również prosić o światło dla spowiednika, o czym przekonuje św. Faustyna: „Jedną rzecz zrozumiałam, że muszę się wiele modlić za każdego spowiednika o światło Ducha Świętego, bo kiedy przystępuję do konfesjonału, a wpierw nie pomodliłam się gorąco, to niewiele mnie zrozumie spowiednik” (Dz., 647).

Osobiście jestem wielkim dłużnikiem Bożego miłosierdzia i nie wyobrażam sobie życia bez częstej spowiedzi, choć za każdym razem przystępuję do kratek konfesjonału, niczym kobieta cierpiąca na krwotok, „zalękniony i drżący, by upaść przed Jezusem i wyznać Mu całą prawdę” (por. Mk 5, 33). Doświadczam jednak niebywałego zrozumienia ze strony mojego spowiednika, który jest dla mnie prawdziwym ojcem duchownym. Niedawno dostałem za pokutę podziękować gorąco za spowiedź. Starałem się to robić przede wszystkim, „uciekając się do środka najpotężniejszego” (por. „Reguła św. Benedykta, 28, 4), za jaki uważam ofiarowanie w tej intencji przyjętej Komunii św. „Panie Jezu, mój Bracie, Ty dziękuj we mnie Ojcu” – prosiłem. Modliłem się też Koronką do Miłosierdzia Bożego. Przebłaganie to przecież także wdzięczność za odpuszczenie grzechów! Ojciec mówił mi w tym dniu, bym przylgnął ze swoimi grzechami do ran Chrystusa zmartwychwstałego, bo kiedy to się czyni, gdy stawia się Jezusa w centrum, On może powiedzieć: „Weźmijcie Ducha Świętego!”: to właśnie jest spowiedź!

Reklama

DZIEŃ I, 2 sierpnia 2016 r.,
wtorek: dzień poświęcony aniołom i świętym.
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów – odpust Porcjunkuli.

Czytania mszalne: Jr 30, 1-2. 12-15. 18-22; Ps 102; Mt 14, 22-36.
Propozycja tematu: „Względem ciała i duszy” („ciało, dusza i duch” zob. 1 Tes 5, 26; Hbr 4, 12) Intencja dnia: o miłosierdzie dla całej ludzkości, a szczególnie dla wszystkich grzeszników Pan Jezus do św. Faustyny: „Dziś sprowadź Mi ludzkość całą, a szczególnie wszystkich grzeszników, i zanurzaj ich w morzu miłosierdzia Mojego, a tym pocieszysz Mnie w gorzkim smutku, w jakim pogrąża Mnie utrata dusz”. (Dz., 1210).

Św. Jadwidze, u której pierwszego dnia pielgrzymki zatrzymają się na nocleg pątnicy, pewnego razu, podczas modlitwy, w widzialny sposób Chrystus pobłogosławił z krzyża. Miejsce, w którym się to wydarzyło, zostało upamiętnione w bazylice w Trzebnicy obrazem i napisem w języku łacińskim, niemieckim i polskim. Za każdym razem, kiedy nawiedzam to sanktuarium, udaję się do tego ołtarza, bo wzrusza mnie historia zażyłej relacji śląskiej księżnej z cierpiącym Zbawicielem.

Reklama

Krzyż towarzyszył św. Jadwidze przez całe jej życie. „Przeżyła śmierć męża i prawie wszystkich dzieci. Jej syn, Henryk Pobożny, jako wódz wojska chrześcijańskiego zginął w walce z Tatarami pod Legnicą w 1241 r. Narzeczony jej córki Gertrudy, Otto von Wittelsbach, stał się mordercą króla niemieckiego Filipa, w następstwie czego zamek rodzinny Andechs zrównano z ziemią, a Ottona utopiono w Dunaju. Po tych strasznych wydarzeniach Gertruda nie chciała wychodzić za mąż za kogo innego. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku wstąpiła w 1212 r. do klasztoru trzebnickiego, ufundowanego dziesięć lat wcześniej przez jej rodziców.

Siostra Jadwigi, również Gertruda, królowa węgierska, została skrytobójczo zamordowana; druga siostra, królowa francuska, Agnieszka, ściągnęła na rodzinę hańbę małżeństwem, którego nie uznał papież (ponieważ poprzedni związek Filipa II Augusta nie został unieważniony), była zatem matką nieślubnych dzieci. Mąż Jadwigi, książę Henryk, w 1229 r. dostał się do niewoli Konrada Mazowieckiego; Jadwiga pieszo i boso poszła z Wrocławia do Czerska i rzuciła się do nóg Konradowi – dopiero wówczas wyżebrała uwolnienie męża, pod warunkiem jednak, że ten zrezygnuje z pretensji do Krakowa. W końcu jeszcze spadł na Henryka grom klątwy za przywłaszczenie sobie dóbr kościelnych i książę umarł obłożony klątwą. Jadwiga jednak bez szemrania znosiła te wszystkie dopusty Boże” (http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/10-16a.php3, 4.07.2016 r.), w czym może być dla nas wzorem.

Obejmować krzyż – oto zadanie, jakie codziennie staje przed nami do wykonania. Zacząć od tego dzień, „wyjść mu na spotkanie” (por. Mt 25, 6) z wołaniem: „Witaj Krzyżu, nadziejo nasza jedyna”! (z hymnu Nieszporów Wielkiego Tygodnia). Obejmować krzyż zwłaszcza podczas Eucharystii, będącej zawsze pamiątką, czyli uobecnieniem męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa oraz oczekiwaniem na Jego powtórne przyjście w chwale. Krzyż stanowi jej centrum! Przypominał nam o tym za swojego pontyfikatu Ojciec Święty Benedykt XVI, który, odprawiając Mszę św., chciał, aby na środku ołtarza stał krzyż obrócony pasyjką do kapłana, a obecnie śladami Benedykta XVI idzie Franciszek.

W dniu dzisiejszym, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów, we wszystkich kościołach parafialnych świata można zyskać odpust zupełny, który uprosił św. Franciszek w kapliczce w Asyżu, zwanej Porcjunkulą. Nazwa ta oznacza małą cząstkę. Było to dokładnie 800 lat temu i z tej okazji pojutrze do miasta Biedaczyny wybiera się Ojciec Święty, chcąc się tam pomodlić jak zwykły pielgrzym.

2016-08-03 11:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy mój grzech jest zdradą

[ TEMATY ]

rozważania

Adobe Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Czy doświadczenie zdrady stało się kiedyś twoim udziałem? Mogło ono iść w dwóch kierunkach – zdradziłeś albo zostałeś zdradzony. Jezus wybrał uczniów, kształtował ich, dał im się poznać z bliska, teraz spożywa z nimi ostatnią wieczerzę. To szczególne spotkanie przy stole jest brzemienne w skutkach. Jezus do swoich najbliższych mówi o tym, co najważniejsze. I jednocześnie siedząc przy stole i dając swoje Ciało i Krew, wie, że za chwilę Judasz zdradzi, Piotr się Go zaprze, wszyscy uciekną (J 13, 21-33. 36n). A jednak jest z nimi i ustanawia ich kapłanami Nowego Przymierza. Każdy mój grzech jest taką zdradą, zaparciem się Go, a jednak On ze mnie nie rezygnuje, nie odstawia na boczne tory, nie mówi: Przyjdź, jak się zmienisz. Raczej czeka, bym przyszedł i pozwolił Mu siebie zmieniać. Zna mnie, wie, że jestem słaby i jeszcze nieraz upadnę, nic Go nie zdziwi i nie rozczaruje się mną, po prostu czeka. Dlaczego? Bo taki jest. Bo kocha.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat Francji: olimpiada to coś więcej niż ideologiczne uprzedzenia

2024-07-27 14:01

[ TEMATY ]

episkopat

profanacja

Igrzyska w Paryżu 2024

PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Chrześcijanie we Francji są oburzeni postawą organizatorów olimpiady, którzy wykorzystali wczorajszą ceremonię otwarcia igrzysk, by zakpić z chrześcijaństwa, a zwłaszcza z Ostatniej Wieczerzy. Dziś rano komunikat w tej sprawie wydał episkopat. Zwracając się do chrześcijan na całym świecie, którzy poczuli się zranieni szyderstwem z ich wiary, biskupi zapewniają, że olimpiada to coś więcej niż ideologiczne uprzedzenia uczestników ceremonii otwarcia.

„Ceremonia otwarcia zaproponowana wczoraj wieczorem przez Paryski Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich zaoferowała całemu światu wspaniałe chwile piękna i radości, budzące emocje i powszechnie uznane.

CZYTAJ DALEJ

Seniorzy idą, jadą i biegną na Jasną Górę

2024-07-28 15:15

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

seniorzy

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Pixabay

Seniorzy w drodze. Zdjęcie poglądowe

Seniorzy w drodze. Zdjęcie poglądowe

Obchodzony dziś IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych jest też okazją do okazania wdzięczności seniorom za ich świadectwo wiary. Dla wielu to właśnie dziadkowie stali się pierwszymi nauczycielami miłości do Jasnej Góry. – To moi dziadkowie zabrali mnie na pierwszą pieszą pielgrzymkę z Warszawy - mówi paulin dk. Kacper Borkowski. Ci, którzy przemierzają szlaki do Częstochowy podkreślają, że istnieją wartości, które łączą pokolenia, a seniorzy uczą wytrwałości i pokory.

Pani Magda ma 75 lat, od 45 lat mieszka w Ostravie w Republice Czeskiej i od wielu lat w lipcu pokonuje ponad 140 km, by dotrzeć na Jasną Górę. Zazwyczaj chodzi w małej grupie z paulińskiej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Teraz przyszła tylko z córką, ale w roku 2020r., kiedy była pandemia, na pielgrzymkę wybrała się sama i szczęśliwie dotarła do celu.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję