Reklama

Parafia pw. św. Jacka Odrowąża w Stepnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Goleniów
Siedziba: Stepnica, ul. Sikorskiego 19
Liczba wiernych: 3 470
Kapłani: proboszcz - ks. Piotr Listwoń,wikariusz - ks. Marcin Młodawski
Kościoły filialne: Wierzchosław - pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika
Wspólnoty: Żywy Różaniec (5 róż), Parafialny Zespół Caritas, Komitet Odbudowy Kościoła w Stepnicy, ministranci
Czasopisma: „Miłujcie się”, „Niedziela” - 10 egzemplarzy

Stepnica to duża wieś położona u ujścia rzeki Gowienicy do Roztoki Odrzańskiej (południowej części Zalewu Szczecińskiego). Jest oddalona 21 km na zachód od Goleniowa i około 40 km na północ od Szczecina. Otaczają ją torfiaste tereny pokryte łąkami i lasami Puszczy Goleniowskiej. Jako osada rybacka istniała już za czasów słowiańskich. Po raz pierwszy wymienia ją dokument księcia Barnima II w 1278 r., kiedy dał on Stepnicę w lenno rycerzowi Bogumirowi z Wrocławia. Na terenie parafii Stępnica działał, od XIV w. do Reformacji, żeński zakon ze Szczecina. Pierwszym znanym proboszczem był tu wymieniony w 1406 r. ks. Herman Heger. Probostwo i kościół wymieniane są w dokumentach z 1594 r. (informacja o dwóch dzwonach dla kościoła) i 1654 r. (informacja o wieży). Po 1534 r. wieś stała się własnością książęcą. W XIX w. Stepnica zaczęła pełnić funkcję letniska, rozwinął się tu przemysł stoczniowy, uczono tu żeglarstwa. Przed 1939 r. była w Stepnicy jedna katolicka rodzina Valeski Reinhard. Dla tych sześciu katolików należących do parafii św. Ottona w Kamieniu Pomorskim przyjeżdżał ksiądz, by spowiadać i odprawić dla nich Mszę św. w szkole. 12 marca 1945 r. wojska radzieckie posuwające się od południa zajęły miejscowość. Stąd też jednostki artylerii I Armii Wojska Polskiego ostrzeliwały statki nieprzyjacielskie, zatapiając część z nich. Walki te uszkodziły kościół, szczególnie wieżę, której szczyt runął na ziemię. Wtedy też znacznemu zniszczeniu uległy organy, nie udało ich się już później uruchomić.
Po przybyciu do Stepnicy skierowałem się na brzeg Zalewu. Do portu rybackiego powracały z połowu łodzie rybaków (w pobliżu jest także port żeglarski i towarowy dla barek). Obok portu jest plaża i kąpielisko, skąd rozciąga się piękny widok na wody Zalewu i miejscowości po jego drugiej stronie - Trzebież, Police. Wieś ma kształt owalnicy, pośrodku której stoi barokowy kościół z 1741 r. Pierwsza świątynia parafialna spłonęła w wielkim pożarze Stepnicy w 1564 r., druga wybudowana potem rozpadła się w 1733 r., trzecia, będąc jeszcze niedokończona, spaliła się w 1739 r.
Projekt obecnej świątyni został zlecony architektowi J. G. Dames’owi. Jest ona budowlą o konstrukcji ryglowej, otynkowaną w 1840 r., na planie greckiego (równoramiennego) krzyża. Całkowita długość ramion wynosi 19 m (długość każdego z ramion po 4,5 m, szerokość 10 m). Nad zachodnim ramieniem wznosi się podstawa wieży, dziś przykryta dachem dwuspadowym. Wcześniej posiadała barokowy hełm, który spłonął w pożarze wieży w 1997 r. Wnętrze świątyni przykrywa podwyższony, odeskowany strop. Wyposażenie wnętrza jest barokowe: ołtarz i ambona z 1740 r., empory boczne i chóru oraz ławki z poł. XVIII w. Kościół poświęcony został dla kultu katolickiego 27 grudnia 1945 r. przez ks. Stanisława Ruta TChr.
Od lata 1945 r. duszpasterstwo na tym terenie prowadzili księża z Towarzystwa Chrystusowego. Byli to następujący chrystusowcy: ks. Stanisław Rut z Kamienia Pomorskiego, ks. Henryk Kulikowski z Golczewa, ks. Michał Kaspruk z Kamienia Pomorskiego, ks. Franciszek Włodarczyk z Goleniowa. Samodzielna placówka duszpasterska w Stepnicy została ustanowiona dekretem Administratury Apostolskiej w Gorzowie Wlkp. 17 czerwca 1946 r. Wikariuszem kooperatorem parafii Kamień Pomorski z rezydencją w Stepnicy mianowany został ks. Jan Szyperski (1946-49). 6 lipca 1946 r. przybył on do Stepnicy i w tymże roku obejmował opieką duszpasterską 59 miejscowości. Po nim pracował tu ks. Stanisław Zygiel TChr (1949-52). Podczas jego pracy, 1 czerwca 1951 r., erygowano w Stepnicy samodzielną parafię. Potem powrócił ks. Jan Szyperski TChr (1952-62). W dniach 29-30 kwietnia 1952 r. do Stepnicy przebywał z posługą bierzmowania Prymas Polski abp Stefan Wyszyński. Udzielił on wspólnie z towarzyszącym mu bp. Antonim Baraniakiem sakramentu 635 osobom ze Stepnicy i okolic. Ksiądz Prymas w swoich zapiskach Pro memoria tak zanotował spotkanie z wiernymi tej parafii: „Przybyli dziś gromadnie, jadąc ciężkimi wozami z odległych wiosek, odgrodzonych od kościoła lasami. Duszpasterstwo tu niełatwe, gdyż kapłan musi wędrować od kościoła do kościoła po 15-20 kilometrów.... Głoszę dłuższe przemówienie... Bóg nas tu przywiódł, tu mamy żyć, uświęcać się, tu mamy wypełniać swoje obowiązki, i wobec duszy i wobec ziemi ojczystej”. Następnie proboszczami byli kapłani: ks. Stanisław Leniart TChr (1962-69), ks. Zygmunt Kajut (1969-98), ks. Marian Kaptur (1999 - 2003). Staraniem ks. M. Kaptura oraz wysiłkiem parafian i dobroczyńców odbudowano dach i wnętrze świątyni. 2 czerwca 2003 r. proboszczem został ks. Piotr Listwoń. Ksiądz Proboszcz po święceniach kapłańskich pracował jako wikariusz w Mieszkowicach, był prefektem Liceum Katolickiego w Szczecinie, następnie pracował w parafii Matki Bożej Ostrobramskiej. Potem został proboszczem w Benicach koło Kamienia Pomorskiego, skąd przybył do Stepnicy.
Obecnie parafia obejmuje 14 miejscowości. Najdalej, 13 km od kościoła parafialnego, jest do Wierzchosławia, ale tam znajduje się jedyny filialny kościół neogotycki z 1907 r.
Trzy wcześniej istniejące na tym terenie kościoły w miejscowościach Gąsierzyno, Kopice, Stepniczki zostały po 1945 r. rozebrane. Jest o tych wydarzeniach zapis tej treści w kronice parafialnej: „Gdy nieczynny uszkodzony kościół w Gąsierzynie w 1954 r. zaczęła rozbierać firma rozbiórkowa, mieszkańcy zaczęli bronić swego kościoła, próbując walczyć na pięści z robotnikami. Jednak po wkroczeniu funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa walki zaprzestano”. Dzisiaj kościół w Kopicach zastępuje tymczasowa kaplica w domu prywatnym.
Niedzielne Msze św. są w Stepnicy odprawiane o godz. 9.30, 11.30 i 17.00, w Wierzchosławiu o 9.00 i w Kopicach o 10.30. Frekwencja na niedzielnej Mszy św. wynosi 25%. Rocznie udziela się 31 tys. Komunii św. Dziewięciu chorych pozostaje pod stałą opieką duszpasterską.
Na terenie parafii jest przedszkole (39 dzieci), jedna szkoła podstawowa (217 uczniów), jedno gimnazjum (228 uczniów) i jedna szkoła ponadpodstawowa - niepubliczna szkoła zawodowa (45 osób). W parafii katechizują Agnieszka Bohdaniec i Beata Bernacka oraz ks. Marcin Młodawski.
Z Księdzem Proboszczem i wikariuszem ks. Marcinem (otrzymał święcenia kapłańskie 30 maja 2003 r.) rozmawiałem tuż po ich przybyciu do parafii. Byli zbudowani odzewem, jaki wywołała ich prośba o podjęcie obiadem uczestników przechodzącej przez teren parafii pieszej pielgrzymki ze Świnoujścia do Częstochowy. Parafianie z Wierzchosławia, gdzie wypada planowy postój pątników, z chęcią na to odpowiedzieli. Nowo przybyli do parafii kapłani przyjęli to za dobry znak. Są młodzi i pełni zapału, chcą posługiwać swojej wspólnocie parafialnej. Czeka ich także zadanie odbudowy wieży kościelnej i sprawienia dzwonów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah do alumnów WSD: niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja

2024-05-15 19:25

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Robert Sarah

Kard. Robert Sarah

- Módlcie się cały czas, bo bez Jezusa nie możecie nic uczynić - mówił kard. Robert Sarah podczas Mszy św. sprawowanej w kościele seminaryjnym św. Witalisa we Włocławku. Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przybył do Polski w związku z diecezjalną pielgrzymką kapłanów diecezji włocławskiej do sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji, w Sieradzu. - Niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja - zwrócił się do alumnów.

W pierwszym dniu wizyty, 15 maja, gwinejski purpurat spotkał się z alumnami, moderatorami i wykładowcami włocławskiego WSD. Dzień rozpoczął się Mszą św. w seminaryjnym kościele, której przewodniczył kard. Sarah, a koncelebrowali m.in. biskup włocławski Krzysztof Wętkowski oraz biskup senior Stanisław Gębicki.

CZYTAJ DALEJ

Odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego KEP ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii z przedstawicielami MEN

2024-05-16 11:54

[ TEMATY ]

religia

KEP

Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. o zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. Postulaty przedstawiono w czasie rozmów KEP z MEN - przekazało w czwartek biuro prasowe Episkopatu.

W komunikacie przekazanym w czwartek PAP przez biuro prasowe Episkopatu Polski poinformowano o środowym spotkaniu zespołu roboczego Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z rządem w sprawie lekcji religii z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

diecezja włocławska

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Emerytowanego prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów powitał biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Obok biskupa diecezjalnego i biskupa seniora Stanisława Gębickiego, w wydarzeniu uczestniczyło około 300 prezbiterów. W programie dorocznej diecezjalnej pielgrzymki kapłanów znalazła się konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję