Symbole ŚDM w Niedzielę Palmową 2014 r. przekazała Polakom brazylijska młodzież.
Jak wyjaśniał dyrektor Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży ks. Grzegorz Suchodolski krzyż, który towarzyszy dzisiaj modlitwie młodych, jest starszy niż ŚDM. Został wykonany na Nadzwyczajny Jubileusz roku 1983.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Na jego zakończenie, w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego 22 kwietnia 1984 r., z woli Jana Pawła II w bazylice św. Piotra postawiono ten prosty, drewniany krzyż, który towarzyszył wszystkim wydarzeniom jubileuszowym. Papież, stojąc przy nim i patrząc na młodzież, powiedział, że powierza im krzyż Chrystusa, by go nieśli przez cały świat jako znak miłości Jezusa do człowieka. I tak się stało" - powiedział.
"Wokół tego krzyża, co przypominał później Jan Paweł II, zrodziła się idea Światowych Dni Młodzieży. Młodzi zaczęli się przy nim gromadzić i modlić. To bardzo ważny symbol - pokazuje, że początkiem ŚDM była troska papieża o to, by spotkali Jezusa" - wyjaśnił Suchodolski.
Drugim symbolem ŚDM jest ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, czyli Przedstawicielki Ludu Rzymskiego. To kopia ikony, która znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. "Została przekazana młodzieży w niedzielę Palmową w 2003 r., po ostatnim spotkaniu Jana Pawła II z młodymi w Toronto, a przed spotkaniem w Rio de Janeiro, którego nie doczekał" - powiedział ks. Suchodolski.
Reklama
Polska młodzież otrzymała symbole ŚDM w Niedzielę Palmową 2014 r. Jako pierwsza gościła je diecezja poznańska. Po odwiedzeniu pięciu polskich diecezji (poznańskiej, kaliskiej, włocławskiej, warszawsko-praskiej i siedleckiej) krzyż i ikona wyruszyły w wędrówkę po krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Były kolejno na Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Węgrzech, Słowacji i w Czechach. Do Polski symbole wróciły 14 grudnia 2014 r., do tej pory pokonały w naszym kraju trasę liczącą kilkanaście tysięcy kilometrów.
26 lipca - zgodnie z tradycją ŚDM - krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani zostaną wniesione w uroczystej procesji na Błonia, w trakcie mszy inaugurującej spotkania młodych z papieżem. Będą też przewożone na miejsca uroczystości z udziałem papieża.(PAP)
bos/ wos/ mow/