"Bardzo podoba mi się określenie ŚDM, którego autorem jest ojciec święty Jan Paweł II: ŚDM to ikona młodego pielgrzymującego Kościoła, to jeden z najistotniejszych wymiarów i zawsze musimy zwracać uwagę na to, że jest to wydarzenie o charakterze religijnym, jest to wyznanie wiary, to jest taki moment, kiedy młodzi ludzie mówią Chrystusowi +tak+" - powiedział bp Tomasik w poniedziałek podczas konferencji podsumowującej Dni w Diecezjach.
Jego zdaniem młodzież potrzebuje także "przeżycia wymiaru naturalnego" Światowych Dni Młodzieży. "Możemy mówić o ludzkim wymiarze ŚDM; młodzież potrzebuje doświadczenia wspólnoty, młodzież potrzebuje doświadczenia wiary we wspólnocie i doświadczenia wspólnoty w duchu wiary" - mówił. Ocenił, że temu właśnie służyły Dni w Diecezjach. Wyliczał, że była to m.in. szansa na spotkanie młodzieży z różnych krajów, spotkanie kultur i spotkanie różnych form modlitwy. "To była szansa doświadczenia kościoła powszechnego" - podkreślił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup dodał, że Dni w Diecezjach były także "ogromną szansą na promocję Polski". "Nasi goście mogli poznać naszą historię, nasza kulturę, tradycję, ale przede wszystkim polską gościnność i polską pobożność" - powiedział. Przekonywał, że "młodzi ludzie wyjadą ze świadomością takiego pięknego kraju'.
Reklama
Rzeczniczka prasowa ŚDM Dorota Abdelmoula podkreśliła, że Światowe Dni Młodzieży to nie tylko wydarzenie, które potrwa tydzień, ale także "wielka przemiana, droga". Wyjaśniła, że w ciągu 30 miesięcy przygotowań 40 tys. wolontariuszy "ożywiało polskie społeczeństwo", a dzięki Dniom w Diecezjach przybyła młodzież miała szansę odkryć, "kim jesteśmy jako Polacy, kim jesteśmy jako chrześcijanie".
Abdelmoula powiedziała, że 43 diecezje podjęły to wyzwanie, 258 tys. miejsc odpowiedziało na apel przyjęcia rodzin, a 130 tys. młodych wzięło udział w wydarzeniach poprzedzających uroczystości w Krakowie. Przekonywała, że był to "czas intensywny, bogaty dla pielgrzymów ale również i dla polskich rodzin".
Aleksandra Cach ze sztabu ŚDM archidiecezji wrocławskiej mówiła, że pielgrzymi chętnie zwiedzali jej województwo, a także włączali się w "działania dobra", m.in. malowanie murali, spotykali się z ludźmi niepełnosprawnymi, chorymi, a także sadzili krzewy w parkach. Podkreśliła, że kiedy goście opuszczali rodziny, pojawiały się łzy.
Światowe Dni Młodzieży zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy, czyli tzw. Dni w Diecezjach, odbył się w dniach 20-25 lipca, drugi to wydarzenia centralne w Krakowie i jego okolicach w dniach 26-31 lipca, w których od 27 lipca uczestniczyć będzie papież Franciszek. (PAP)
amt/ akw/