Relikwie bł. Piera Giorgia Frassatiego, patrona młodzieży, zostaną wystawione w sobotę w bazylice oo. dominikanów w Krakowie. Pielgrzymi będą mogli się przy nich modlić do końca lipca.
Trumna z relikwiami znajdzie się w prezbiterium zabytkowego kościoła Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej. To tam w 1977 r. kard. Karol Wojtyła nazwał Frassatiego patronem młodzieży akademickiej. Jan Paweł II beatyfikował Frassatiego w 1990 r.
„Prosta konstrukcja, na której trumna się znajdzie, jest już przygotowana w świątyni” – powiedział PAP Marcin Ciba, konserwator i kustosz u dominikanów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prywatna modlitwa przy relikwiach błogosławionego możliwa będzie przez cały dzień, poza godzinami liturgii, a grupy zorganizowane będą się modlić w czasie godziny miłosierdzia – od 15 do 16. Dominikanie przygotowali też w krużgankach klasztoru wystawę poświęconą Frassatiemu. Zapraszają również do kapitularza klasztoru, gdzie codziennie o godz. 16 odbywać się mają spotkania grupy Przyjaciele Piera Giorgia Frassatiego.
Reklama
Relikwie Frassatiego są peregrynowane w Polsce przed ŚDM. Były już m.in. w Poznaniu, Warszawie, Lublinie. Towarzyszyły wcześniejszym edycjom ŚDM, m.in. w 2008 r. w Sydney w Australii. Pier Giorgio Frassati urodził się 6 kwietnia 1901 r. w Turynie. Jego ojcem był Alfredo Frassati, dziennikarz i polityk, właściciel i wieloletni szef dziennika "La Stampa", senator Królestwa Włoch i Republiki Włoskiej.
Jako nastolatek, w czasie pierwszej wojny światowej Pier Giorgio wysyłał swoje oszczędności żołnierzom. Po maturze wybrał studia na inżynierii górniczej na politechnice w Turynie, ponieważ chciał pracować u boku górników. W czasie studiów rozpoczął działalność w katolickich organizacjach, m.in. w Akcji Katolickiej, angażując się w niesienie pomocy najbiedniejszym.
W 1922 r. wstąpił do III zakonu św. Dominika. Często oddawał potrzebującym swoje pieniądze. Prawdopodobnie w czasie swej pracy dobroczynnej wśród biednych zaraził się polio. Zmarł na tę chorobę 4 lipca 1925 r. w wieku 24 lat. Przed beatyfikacją w 1990 r. okazało się, że jego ciało nie uległo rozkładowi. Frassati jest patronem młodzieży, studentów, zwłaszcza mających problem z nauką, orędownikiem w wielu trudnych sprawach.