W homilii głoszonej w kilku językach kard. Schönborn przypomniał, że „Jezus założył nową rodzinę, jaką jest Kościół i wszyscy są w tym Kościele jak rodzeństwo”. Nawiązując do czytań Ewangelii św. Mateusza o krewnych Jezusa arcybiskup Wiednia powiedział, że „nikt nie może istnieć bez rodziny, wszyscy mamy rodziców, rodzeństwo, krewnych”. "Kościół jest matką, Kościół jest naszym domem" - przekonywał młodych pielgrzymów. Życzył zebranym, aby podczas ŚDM w Krakowie „doświadczyli łaski miłosierdzia”.
W Mszy św. uczestniczyli też niektórzy z 10 tysięcy młodych katolików, którzy pielgrzymują od połowy lipca do połowy sierpnia i w drodze do Krakowa zatrzymali się w Wiedniu. Młodzież pochodzi z 18 krajów: Australii, Hiszpanii, Chile, Ekwadoru, Peru, Brazylii, Niemiec, Francji, Włoch, Lichtensteinu, Portugalii, Szwajcarii, USA, Kanady Meksyku, Tajwanu oraz z Chin. Większość pielgrzymów pochodzi z Włoch ( 3 tys.), Hiszpanii (2,8 tys.) i Francji (2,6 tys.). Pielgrzymom towarzyszy 27 biskupów, w tym 22 z Hiszpanii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Młodzi na „przystanku Wiedeń” są gośćmi parafii archidiecezji wiedeńskiej, nocują w domach parafialnych, w szkołach i domach prywatnych. Opiekę nad nimi sprawuje liczna grupa wolontariuszy. Austriacy, którzy przyjadą na ŚDM do Krakowa, pochodzą ze wszystkich diecezji. Przyjazd organizują diecezje, parafie, zakony, ruchy oraz Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej. Około 1,7 tys. pielgrzymów wyruszyło w drogę już na początku tygodnia, by przeżywać dni spotkań w polskich diecezjach.
Ok. 400 osób przyjedzie do Krakowa z Wiednia tzw. „Praytrain” - pociągiem modlitwy. Pociąg, składający się z 11 wagonów pasażerskich, wagonu restauracyjnego i wagonu-świetlicy, wyruszy wieczorem z wiedeńskiego Dworca Głównego, by rano dotrzeć do Krakowa. Uczestników tego przejazdu, przed wyruszeniem w drogę, pobłogosławi kard. Schönborn w położonym nieopodal dworca kościele św. Elżbiety. Następnie wszyscy przejdą w procesji na dworzec. Tym „pociągiem modlitwy” wraz z młodymi pielgrzymami pojedzie kard. Schönborn oraz biskup Linzu, Manfred Scheuer.
Dłużej trwać będzie droga do Krakowa grupy pielgrzymów, którzy wraz z biskupem pomocniczym Wiednia, Turnovszkym, idą w pieszej pielgrzymce od 12 lipca. W 14 etapach pokonują do granicznej Karwiny dziennie ok. 25 km. Z Karwiny do Zebrzydowic przejadą pociągiem, a potem już do Krakowa – ponownie na piechotę.
W Krakowie „spotkanie Austriaków” planowane jest na 26 lipca w kościele dominikanów. Stamtąd cała grupa austriacka uda się razem na Mszę św. na Błonia.