Reklama

"Czas to miłość"

Niedziela zamojsko-lubaczowska 20/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MARZENA KRAJEWSKA: - Katolickie Stowarzyszenie Inteligencji w Zamościu co roku organizuje konkursy plastyczne i poetyckie. Jak zrodził się pomysł organizowania tego typu konkursów?

MARIA GMYZ: - Katolickie Stowarzyszenie Inteligencji w Zamościu powstało już dość dawno. Wstąpiłam do tego Stowarzyszenia w 1994 r. Z zawodu jestem architektem i plastyka nie jest mi obca, dlatego też zaproponowałam przeprowadzenie konkursu plastycznego w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Inteligencji. Pomysł się spodobał. Na początku napłynęło około 20 prac, później 100, 200 i tak z roku na rok ta liczba wzrastała. W ubiegłym roku pojawiło się około 600 prac, co było miłym zaskoczeniem dla nas wszystkich. Początkowo udział w konkursie brały tylko dzieci z Zamościa, później z pobliskich okolic, następnie z Tomaszowa, Hrubieszowa, a obecnie napływają także prace spoza naszej diecezji.

- Tematyka konkursów zazwyczaj koresponduje z danym rokiem.

- Tak, w tym roku organizowany jest Konkurs na temat osoby Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. W ub.r. mieliśmy Jubileuszowy Konkurs Plastyczny. Wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników. Napłynęło ponad 600 prac plastycznych i ponad 50 prac poetyckich. Pierwszy konkurs, zorganizowany w 1997 r., zatytułowany był Moja Ojczyzna, kolejny Nasz Dom - Moja Rodzina. Trzeci temat konkursu związany był z przyjazdem Ojca Świętego do Zamościa i brzmiał: Nasz Ojciec Święty Jan Paweł II. Album z najpiękniejszymi fotografiami prac został ofiarowany Papieżowi jako dar. We wstępie do albumu napisaliśmy: " Najdroższy Ojcze Święty. Niełatwo wypowiedzieć słowami to, co chcemy dziś Ojcu przekazać w darze. Przynosimy album z rysunkami oraz nasze serca. Serca dzieci i młodzieży, tym gorętsze im słabsze fizycznie, niepełnosprawne. Najdroższy Ojcze Święty, przyjmij od nas ten skromny dar z zapewnieniem, że razem z tymi rysunkami składamy w darze Panu Bogu i Kościołowi naszą pracę, naukę i nieraz znaczne cierpienie. Obiecujemy, że będziemy o Tobie pamiętać w modlitwie i nie zawiedziemy naszej Matki Ojczyzny". Album ten został przekazany Ojcu Świętemu 12 czerwca 1999 r. Następny album pt. Mój dar dla Ojca Świętego, którego mottem jest fragment Listu do Dzieci Jana Pawła II: "Dziecko jest radością nie tylko rodziców, radością Kościoła i całego społeczeństwa", wydany jest w rok po wizycie Papieża. Ponieważ wspomnienia i wdzięczność dzieci była tak duża, postanowiliśmy jeszcze raz poświęcić go Ojcu Świętemu. Album ten zawiera także słowo ks. bp. Mariusza Leszczyńskiego, który napisał m.in.: "Dzieci z diecezji zamojsko-lubaczowskiej składają Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000, skromny dar serca i wdzięczności w postaci publikacji ze swoimi rysunkami, za jego miłość do dzieci i nauczanie oraz pamiętną wizytę w Zamościu, w dniu 12 czerwca 1999 r.". Na ręce Księdza Biskupa otrzymaliśmy także podziękowanie od Ojca Świętego. Papież udzielił nam apostolskiego błogosławieństwa, obejmując nim wszystkich, którzy nie szczędzili trudu i pomocy materialnej w zorganizowaniu tego konkursu plastycznego. Czas to miłość - to temat tegorocznego konkursu, który poświęcony jest wielkiemu Polakowi Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

W tym roku Katolickie Stowarzyszenie Inteligencji wraz z Diecezjalnym Komitetem Organizacyjnym Obchodów Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Duszpasterstwem Środowisk Twórczych w diecezji zamojsko-lubaczowskiej pod patronatem ks. bp. Jana Śrutwy organizuje konkurs związany z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Konkurs jest jak gdyby interpretacją licznych myśli Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Myślą wiodącą jest Czas to miłość. "Mówią czas to pieniądz, a ja wam powiem czas to miłość". Oprócz niej są jeszcze cztery myśli Prymasa Tysiąclecia: "Apostoł ma opowiadać nie siebie i swoje poglądy, lecz Ewangelię Jezusa Chrystusa", "Nie bójmy się, że Maryja przesłoni nam Chrystusa - Ona jest po to, aby do Niego prowadzić", "Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla Niej", "Kocham Ojczyznę bardziej niż swoje serce". Chodzi nam o taką własną interpretację tych przesłań. Głównym mottem jest także słowo Kardynała Wyszyńskiego: "Można dać bardzo wiele i serce zranić, a można bardzo malutko i serce rozradować jak gdyby skrzydła przypiąć komuś do ramion". Wszystkie te myśli są bardzo piękne. Sądzę, że młodzież w tych wszystkich licznych zapiskach znajdzie swoją wizję tych myśli i przeniesie je na papier.

- Co jest celem konkursu?

- Przede wszystkim zainteresowanie dzieci i młodzieży Ojczyzną, rodziną, ożywieniem i pogłębieniem wiary, na przykładzie wielkiego Polaka - Prymasa Tysiąclecia. Drugim naszym celem jest zwrócenie szczególnej uwagi, przez działanie w sercach Ducha Świętego, na odwagę dawania świadectwa wiary, na dobro ludzi i odpowiedzialność za bliźnich, jak to czynił Kardynał Stefan Wyszyński. Mamy także nadzieję uzyskać prace na wysokim poziomie artystycznym, ukazujące przeżycia, odczucia i przemyślenia autora.

- Kto może wziąć udział w tegorocznym konkursie?

- Konkurs jest konkursem integracyjnym. Ma charakter otwarty, dopuszcza prace wszystkich zainteresowanych: dzieci i młodzieży - wszystkich typów szkół, przedszkoli, świetlic, klubów z wyszczególnieniem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Ta młodzież bardzo dobrze czuje się w towarzystwie zdrowych dzieci. W naszym konkursie biorą udział głównie dzieci niepełnosprawne, ale nie tylko. Zawsze wszyscy uczestnicy otrzymują dyplomy, prezenty, nagrody. Każdy odchodzi z czymś.

- Jaką techniką należy wykonać prace?

- Konkurs dopuszcza wszystkie techniki plastyczne: malarstwo (olej, akryle, tempera, pastele, kredki, tusze kolorowe, collage i inne); rysunek (techniki dowolne); grafika ( linoryt, drzeworyt, monotypia, techniki mieszane i inne). Proponujemy dwie formy prac: logo obchodów Roku Stefana Kardynała Wyszyńskiego - format A-3 oraz prace ogólne - format i technika dowolna.

- W jakich kategoriach oceniane są prace konkursowe i kiedy upływa termin nadsyłania prac?

- Każde małe środowisko, które nadeśle nam prace, jest oceniane. Otrzymuje pierwszą, drugą i trzecią nagrodę oraz wyróżnienie. Jeżeli są to osoby pojedyncze bez jakiegoś zrzeszenia, to z tej grupy wybieramy najlepsze prace. Z tych najpiękniejszych wykonujemy albumy, które wydajemy co roku. Prace oceniamy razem z nauczycielami plastyki. Oprócz nagród mamy także wyróżnienia i dyplomy. Każde dziecko coś dostaje, nie odchodzi z niczym. Termin nadsyłania prac upływa 15 września br.

Konkurs kończy się uroczystą Mszą św., wręczeniem nagród i dyplomów oraz wystawą prac. Wszystkie nadesłane prace są eksponowane na wystawie zorganizowanej z okazji Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w dniach 23-30 września br. w kościele Ojców Franciszkanów w Zamościu. Na otwarciu ekspozycji autorzy wyróżnionych prac otrzymają nagrody. Prace te można oglądać przez około dwa tygodnie. Najlepsze są fotografowane i umieszczane w albumie.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w rozmowie z młodymi Ukraińcami: bądźcie patriotami!

Przez godzinę Ojciec Święty rozmawiał z młodymi Ukraińcami, zebranymi w Kijowie oraz w innych miastach Europy i Ameryki w ramach spotkania online, zorganizowanego dla młodzieży przez nuncjusza, abp. Kulbokasa i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp. Szewczuka. Papież odpowiadał na pytania, zachęcał do miłości Ojczyzny i przebaczania, pomimo okrucieństw wojny. Podzielił się też osobistym świadectwem, związanym z młodym ukraińskim żołnierzem, który zginął na froncie.

Bycie „patriotą”, czyli „kochanie Ojczyzny”, obecnie zranionej przez przez wojnę, która zabija i prowadzi do głodu. Następnie „przebaczanie”, ponieważ „prawdą jest, że musimy się bronić”, ale zawsze należy być gotowym do przebaczenia, nawet jeśli „jest to bardzo trudne” i odruchowo chcemy „odpowiedzieć ciosem na cios”. Wreszcie – dialog: „zawsze”, „między sobą”, nawet z tymi, którzy „są przeciwni”, i mimo „uporu niektórych”, mając pewność, że „pokój buduje się przez dialog” – to główne myśli, jakie pozostawił ukraińskiej młodzieży Papież Franciszek podczas sobotniego spotkania.
CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.
CZYTAJ DALEJ

Czy naprawdę wierzysz? Odstane nabożeństwo i odklepana modlitwa wszystkiego nie załatwią

2025-02-02 21:04

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Adobe Stock

Tak łatwo w dzisiejszym świecie zatracić to co najważniejsze. Czasami błądzimy sami w sobie, zakładając co trochę maskę pozornej pobożności. Jak odróżnić ją od prawdziwej wiary? Jak zdjąć maskę fałszu, aby odkryć twarz prawdy?

Trudno jest mówić i  pisać o  wierze, bo naprawdę mamy jedynie własne oblicze wiary i  niewiary. Tylko my sami wiemy, jaka ona jest, czy to w ogóle jest wiara, czy jedynie maska pobożności. Trudno jest mówić o  własnej wierze w coraz bardziej zlaicyzowanym świecie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję