Redaktor Honorowy tygodnika "Niedziela" został zaproszony przez warszawski Klubu Ronina. Ks. inf. Ireneusz Skubiś opowiadał m. in. o historii tygodnika katolickiego i swoich potyczkach z komunistyczną cenzurą.
Tygodnik obchodzi w tym roku 90-lecie istnienia. Przez ten czas wielokrotnie był zamykany ze względów politycznych. Ks. Skubiś kierował pismem przez 33 lata od 1981 roku. - Pamiętam swoją rozmowę z Prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyński tuż przed jego śmiercią. Powiedział mi, abym był wierny Kociołowi i Polsce - wspominał ks. Ireneusz Skubiś.
Tuż po śmierci kard. Wyszyńskiego wychodzi pierwszy nr. reaktywowanej "Niedzieli". - Z perspektywy lat jestem przekonany, że apel kard. Wyszyńskiego udaje nam się realizować do tej pory. "Niedziela" jest nie tylko kościelnym tygodnikiem, ale także patriotycznym i propolskim - mówił ks. inf. Skubiś.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Honorowy redaktor naczelny tygodnika wiele uwagi poświęcił na wspominanie potyczek z komunistyczną cenzurą. Przykładowo w niewielkim teście o śmierci ks. Jerzego Popiełuszki było aż czternaście ingerencji. Ocenzurowano również fragment relacji ze spotkania gen. Jaruzelskiego z Janem Pawłem II. - Wycięto zdanie, w którym napisaliśmy, że Monika Jaruzelska dostała od Papieża różaniec - wspominał ks. Skubiś. W historii tygodnika były też przykłady cenzury fragmentów Pisma Świętego i biogramów świętych.
Ks. inf. Ireneusz Skubiś został zaproszony do Klubu Ronina jako świadek bardzo ważnej historii Polski i Kościoła. - Jesteśmy przekonani, że nie da się budować wolnej Polski bez odniesień do wartości chrześcijańskich. Prasa katolicka jest, więc bardzo ważnym obszarem opinii publicznej - mówi Józef Orzeł, założyciel i prezes Klubu.
Klub Ronina tworzą kręgi osób związanych głównie z ugrupowaniami postsolidarnościowymi. W cotygodniowych spotkaniach bierze udział od 50 do 150 osób. Każdą relację na portalu Blogpress z poniedziałkowych spotkań ogląda ok. od 20 tys. na kanale Youtube. Spotkania odbywają się w Centrum Prasowym Foksal w Domu Dziennikarza.