Zdaniem bp. Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości problem alkoholowy jest w Polsce bardzo poważny i trzeba mu przeciwdziałać. – Z niepokojem zauważamy nadmierne spożycie alkoholu w Polsce, a także negatywne i szkodliwe modele picia zakorzenione w naszym społeczeństwie – Bp Bronakowski wskazuje na zatrważające statystyki, które pokazują, ze ponad 1,5 miliona dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym, a 2 miliony osób doświadcza przemocy na tle alkoholowym. Rocznie 11 tys. Polaków umiera przez legalnie sprzedawany alkohol. Jeden punkt sprzedaży przypada dzisiaj na 250 mieszkańców. Liczba punktów sprzedaży czterokrotnie przekracza standardy Światowej Organizacji Zdrowia. Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości zwraca także uwagę na osoby – a jest ich ok. 3 mln – które piją ryzykownie i szkodliwie. Oni przeważają liczebnie nad alkoholikami i na nich powinna być skupiona uwaga polityczna i dobry program polityki społecznej.
Reklama
Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości zauważył, że w roku, w którym w Polsce odbywać się będzie ważne międzynarodowe wydarzenie, Światowe Dni Młodzieży, trzeba zwrócić uwagę na ludzi młodych, którzy coraz częściej sięgają po alkohol. Przez cały rok członkowie Apostolstwa Trzeźwości propagowali dzieło podejmowania abstynencji alkoholowej w intencji Światowych Dni Młodzieży. Ta intencja towarzyszy im także podczas jasnogórskiego spotkania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Statystyki są niepokojące – zauważa bp Bronakowski – obniża się wiek inicjacji alkoholowej, także dziewczęta sięgają równie często po alkohol, co ich rówieśnicy. Robi to ponad 2/3 chłopców i ponad połowa uczennic z III klas gimnazjum (15-16 lat).
W ostatnich latach – jak zauważyli to duszpasterze trzeźwości – zdecydowanie zmieniła się struktura picia. Pojawiła się grupa młodych, zazwyczaj samotnych kobiet poniżej 35. roku życia, które pija ryzykownie, w męskim stylu.
Karol z Gostynina ze wspólnoty rodzin katolickich z problemem alkoholowym zauważył, że dziś nie tylko alkohol jest głównym źródłem uzależnień, mamy „wielotorowość uzależnień. Alkohol jest jednak wciąż najbardziej dostępny, jest uznawany za 4 pod względem siły narkotyk.
W dwudniowym programie pielgrzymki zaplanowano m.in. spotkania w grupach tematycznych w kontekście przygotowywanego Kongresu Apostolstwa Trzeźwości, wykład ks. Marka Dziewieckiego, czuwanie modlitewne w Kaplicy Matki Bożej oraz drogę krzyżową. Członkowie Apostolstwa Trzeźwości podejmą także nocne czuwanie w intencji trzeźwości narodu z modlitwa o uzdrowienie rodzin z nałogów pijaństwa oraz innych uzależnień, a także jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa. Spotkanie zwieńczy uroczysta Msza św. sprawowana w niedzielę o 9.30 pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.
Jasnogórskie spotkanie stanowi także etap przygotowań do planowanego w przyszłym roku Ogólnopolskiego Kongresu Trzeźwościowego pod hasłem: „Ku trzeźwości Narodu – odpowiedzialność rodziny, Kościoła, samorządu i Państwa”.
Apostolstwo Trzeźwości to działalność zapobiegawcza wobec różnych zagrożeń, szczególnie wobec pijaństwa i alkoholizmu, które mogą poniżyć godność ludzką i godność dziecka Bożego, odebrać wolność i narazić człowieka na utratę życia wiecznego.