Bp Henryk Tomasik wyraził wdzięczność duszpasterzom i wszystkim instytucjom zaangażowanym w organizację Światowych Dni Młodzieży. - To naprawdę ogrom pracy. To wszystko wymaga koordynacji. Jestem pełen podziwu dla wszystkich służb, które podjęły się szeregu zadań w zabezpieczeniu spotkań z udziałem gości z całego świata - powiedział biskup radomski.
Reklama
Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej uważa, że stan przygotowań do imprezy 23 lipca jest zadowalający. - Jest to ważne, bo spodziewamy się około 10 tys. gości - powiedziała dyrektor Jaroszek. To właśnie w skansenie odbędzie się 23 lipca impreza "Posmakuj Polski”. - Goście będą mogli zapoznać się z naszymi tradycjami, religijnością, folklorem i historią. Planujemy dla nich wiele atrakcji m.in. degustację potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. W skansenie na młodych z wielu krajów świata i ich polskich gospodarzy będą czekać stoły z tradycyjnym polskim jedzeniem. Tak duże spotkanie musi być solidnie przygotowane, stąd w muzeum odbywają się narady, w których biorą udział stowarzyszenia regionalne i koła gospodyń, które pomogą nam w organizacji lipcowego spotkania z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży - mówi Ilona Jaroszek. Dodaje, że Światowe Dni Młodzieży są nie tylko ważnym wydarzeniem religijnym, ale okazją do promocji całego kraju oraz poszczególnych regionów, w tym także Mazowsza. To również szansa na promocję Muzeum Wsi Radomskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Marek Adamczyk z diecezjalnego biura organizacyjnego ŚDM powiedział, że w dniach 20-24 lipca przygotowano szereg atrakcji dla pielgrzymów prawie z całego świata. - Mamy nadzieję, że w tych dniach przeżyjemy w Radomiu wielkie święto wiary. Czekamy na młodych z Włoch, Kongo, Brazylii, czy ze Wschodu - mówi ks. Adamczyk. Wyraził również wdzięczność, że w organizację Dni Diecezjach włączyło się szereg instytucji i służb.
Bogusław Jończyk z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji poinformował, że największym wyzwaniem logistycznym będzie dla służb będzie 23 lipca. Tego dnia odbędą się dwie plenerowe imprezy: "Posmakuj Polski", czyli spotkanie z kuchnią polską, kulturą i tradycją w Muzeum Wsi Radomskiej i "Módl się z nami" - Apel Młodych i koncert uwielbienia oraz posłanie do Krakowa. - Wszystkie autobusy z młodymi, które przyjadą tego dnia do Radomia, będą zlokalizowane wzdłuż ulicy Limanowskiego. Następnie będziemy musieli ich przetransportować do skansenu na Szydłowiecką. Tego dnia będzie na niej obowiązywał ruch w jedną stronę, w kierunku Kieleckiej. Na Szydłowieckiej będzie też parking dla aut osobowych - poinformował Bogusław Jończyk.
Do ŚDM przygotowuje się również Straż Miejska. Porządku będzie pilnowało ponad 70 funkcjonariuszy. - W tych dniach będziemy pracować w pełnym składzie osobowym. Urlopy zostały zawieszone. Będziemy do dyspozycji gości - powiedział Piotr Stępień, rzecznik Straży Miejskiej w Radomiu. Strażnicy będą też zabezpieczali imprezę w skansenie. - Tam, razem ze strażakami, policjantami i wolontariuszami językowymi, będziemy wchodzili w skład patroli - poinformował Piotr Stępień.
Dużo pracy będzie również przed policjantami. - Jesteśmy na etapie tworzenia planu operacyjnego dla miasta Radomia. Dokument ma być gotowy do 22 czerwca - deklaruje aspirant sztabowy Piotr Rutkowski z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.